Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, [E], F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

EBBESDOTTER-ERIKSDOTTER, [ERIKSDOTTER-EURENIUS]


Namn

Född

Död

ERIKSDOTTER
  Anna död 1684, Gloppsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Anna född Beräknat januari 1713, Holmared, Töllsjö, Bollebygds kn, Västergötlands län död 22 juli 1743, Gränne, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län
  Annika född 7 september 1730, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län död 13 maj 1802, Lilla Nolängen, Läckö, Läckö Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Annika född 1704 död 24 februari 1774, Klackerö, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Annika född Omkr 1716 död Omkr 1795
  Annika född Beräknat 1661 död 1736, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Birgitta född 21 april 1693, Stensviken, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län, Sweden död 31 mars 1769, Lanforsen, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län
  Birgitta född 1475, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Brita född 3 februari 1736, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 13 juli 1802
  Brita född 22 september 1810, Högtorp, Simtuna, Fjärdhundra, Enköpings kommun, Uppsala län
  Catarina född 4 februari 1722, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län död 8 maj 1779, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Charlotta Wilhelmina född 27 augusti 1844, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden
  Chjerstin född 1733
  Christina född 18 juli 1812, Helgesta , Flens kommun, Södermanlands län, Södermanland
  Elisabet född 1679, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 13 juni 1758, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Ingeborg (Prinsessan) född 1214 död 17 juni 1254
  Ingeborg
  Ingeborg död 13 februari 1715, Backa, Värmlands län, Sweden
  Ingrid född 1732
  Johanna född 30 september 1830, Högstorp, Enköpings kn, Simtuna, Uppsala län
  Karin (Katharina) född 17 oktober 1723, Äng, Mörlunda, Kalmar län död 4 november 1795, Gässlingsäng, Mörlunda, Kalmar län
  Karin född 8 september 1692, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karin
  Karin född Beräknat 1644 död 30 mars 1719, Västra Torsebro, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholms kommun, , Södermanlands län
  Karin död 28 december 1699, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
  Karolina född 17 juni 1842, Högtorp, Kaby Rote, Simtuna, Uppsala län
  Kerstin född 1733 död 1808
  Kerstin född beräknat 1669, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 10 mars 1745, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Lucia född 1713, Mörlunda, Kalmar län död 1799, Mörlunda, Kalmar län
  Margreta född 8 mars 1752, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 1829
  Maria född 15 maj 1726, Värsås, Skövde kommun, Skaraborgs län, Västergötland död 1 mars 1788, Djursätra, Värsås, Sköve kn, Västergötland
  Marith född 1716, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län död 1792, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Marith född 19 oktober 1720, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Märta född 16 augusti 1696, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 11 november 1741, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län
  Sara född 1838, Naverstad, Tanums komun, Göteborgs och Bohus län
  Sigrid född 1651, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 10 februari 1731, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Sigrid född 1696, Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 7 augusti 1744, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Sigrin född Ingerud, Bro
  Valborg. född 1649 död 1730
ERIKSDOTTER (ERSDOTTER)
  Karin född 1692 död 1753, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
ERIKSDOTTER AF DANMARK
  Ingeborg född Omkr 1244 död 26 mars 1287
ERIKSDOTTER BIELKE
  Ingeborg född Omkr 1313, Värend, Skogslyckan, Växsjö kommun, Kronobergs län, Sweden
ERIKSDOTTER FINNE
  Barbro
ERIKSDOTTER KAGG
  Elin död 7 december 1615, <Ett gravmonument utanför kyrkan Ytterselö kyrka, Strängnäs kommun, Södermanlands län>
ERIKSDOTTER KAX
  Anna född 1574 död 1648
ERIKSDOTTER PALM
  Annika född 1661 död 12 augusti 1719, Noleby, Backa, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
ERIKSDOTTER ROOS AF HJELMSÄTER
  Anna född 1555, Medelplana kyrka, Götene kommun, Skaraborgs län död 1620, <Gällstads kyrka, Gällstad, Ulricehamns kn, Älvsborgs län>
ERIKSDOTTER STORE
  Elin född Före 1601 död 3 december 1654, Hallabo, Ambjörnarp, Tranemo kn, Älvsborgs län, Sweden
ERIKSDOTTER TILL AXEVALLA SLOTT
  Ingeborg (Prinsessa av Sverige) född 1214 död 1254, <Varnhem, Skara kommun, Skaraborgs län>
ERIKSDOTTER UDD
  Brita Maja född 2 november 1854, Djupviken, Kila, Säffle kommun, Värmlands län död 24 januari 1936, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
ERIKSDOTTER ULFSPARRE AF BROXVIK
  Brita född 1546, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län död 1612
ERIKSDOTTER-MALMBERG
  Maria död 1755, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
ERIKSON
  Elsa Viktoria född 2 december 1885, Sankt Nikolai, Stockholms stad, Uppland död 26 oktober 1976, Mössebergsv 11, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Matilda Sofia född 2 maj 1842, Norra Lunger, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden död 25 maj 1870, Götavi No:1, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
ERIKSSON
  "Rolf" Herman född 22 januari 1925, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 21 november 2010, Vaxholm Vaxholms kommun, Stockholms län, Sverige
  (Stina) Kristina Anita född 18 januari 1942, Skara, Skara kommun, Skaraborgs län
  Ally Adelia född 3 februari 1906, Nordmaling, Västerbottens län, Ångermanland död 20 december 1997, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Anders född 8 januari 1725, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län död 10 november 1776, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län
  Anders född 10 mars 1699, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anders född 20 december 1814, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län
  Anders född 13 mars 1824, Kläppe, Ödeborg, Färgelanda kommun, Dalsland död 5 februari 1910, Uddevalla, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Andreas född 5 april 1786, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Anna Magdalena född 18 november 1984, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Älvsborgs län
  Astrid Viktoria Vilhelmina född 8 juli 1893, Södertälje stadsförs, Stockholms län, Södermanland död 25 november 1978, Östertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Carl Petter född 1823, Lena, Vårgårda kommun, Älvsborgs län död 1863, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Ellen Margareta född 10 mars 1905, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland död 27 oktober 1986, Tryserum, Valdemarsviks kn, Östergötlands län
  Enok (Vaktmästaren) född 27 februari 1844, Långbanshyttan, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 18 april 1907, Domkyrkoförsamlingen, Stockholms stad, Stockholms kommun, Sweden
  Eric Anders Bertil född 11 juni 1947, Skutskär, Älvkarleby kommun, Uppsala län
  Erik (Häradsdomaren och Bergsmannen) född 1663, Bjurtjärn, Storfors kommun, Värmlands län död 1726, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län
  Erik Hjalmar född 22 oktober 1914, Långsele, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 23 november 1994, Långsele, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Erik Ingemar född 13 december 1922, Rumskulla, Vimmerby kn, Kalmar län, Småland död 9 september 2000, Rumskulla, Vimmerby kn, Kalmar län, Småland
  Erik död Före 1704
  Erik född 1648, Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 31 augusti 1745, Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Erik född Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 1676
  Erik född 1711 död Ca 1777
  Gustaf Lennart född 21 november 1920, Örebro Norra, Örebro stad, Örebro län, Närke död 24 november 1994, Askersund, Askersunds kn, Örebro län, Närke
  Hans Olof född 5 mars 1952, Umeå stadsförsamling, Umeå, Umeå kommun, Västerbottens län
  Ing-Britt Svea född 13 mars 1955, Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Inger Anna Margareta född 21 juni 1949, Olaus Petri i Örebro, Örebro kommun, Örebro län
  Jonas (Bonden) född 4 december 1754, Lunda Frisegården i Bråttensby, Herrljunga kommun, Älvsborgs län död 4 juni 1821, Åby Storegård, Landa, Kulling härad, Skara stift, Sweden
  Judith Agda Emerentia född 9 mars 1900, Töllsjö, Älvsborgs län, Västergötland död 9 februari 1966, Vemmenhult Skattegården 3:8, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Jöns (Storbonden och nämdemannen) född 1673, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 21 april 1756, Nyble, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Jöns (Åbon) född 29 mars 1826, Ingelstad No 13, Västra Ingelstad, Tomelilla kommun, Kristianstads län, Sverige död 24 juni 1876, Västra Alstad N:o 4, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Karin Monique född 1 juni 1983, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Lars (Bonden på Malöga) född 5 september 1741, Malöga, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 8 oktober 1801, Malöga, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Lars (Rusthållaren) död 27 november 1726, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Lars död 1708
  Lars född 10 februari 1728, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län död 6 mars 1797, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län
  Lars född 7 april 1734, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars född 6 januari 1702, Låkälle, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs kommun
  Lars född 14 december 1794
  Måns dop. 28 februari 1799
  Nils (Brukaren av Gässlingsäng) född Beräknat 1628 död 10 januari 1709, Äng, Mörlunda, Kalmar län
  Nils
  Nils född 5 januari 1824, Nr 11, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Olaus (Åbon) född 23 mars 1808, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 27 februari 1878, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län
  Olof född 1763, Lindesbergs landsförsamling, Lindesbergs kyrka, Lindesberg, Lindesbergs kommun, Örebro län död 1840, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Peder (Bergsmannen i Garphyttan) född Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län död Garphyttan, Tysslinge, Örebro kommun, Örebron län
  Per (Torpare, Bonde, Hemmansägare och Sockenskräddare) född 8 augusti 1781, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 7 april 1862, Hyttringe, Edsberg, Lekebergs kn, Örebro län, Sweden
  Per
  Per-Åke född 20 oktober 1960, Örebro Sankt Nikolai, Örebro län, Närke
  Sven född 11 juni 1695, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven född 19 maj 1705, Sunnerstagården, Otterstad, Skaraborgs län
  Swen
ERIKSSON - SPAK
  Olof född 1580, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län död 1662, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
ERIKSSON BILOCH
  Jan född 1664 beg. 31 mars 1714, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
ERIKSSON BUTZ
  Bror död Omkr 1580
ERIKSSON D Ä
  Erik (Svensk-dansk storman, rikshovmästare) död 1477
ERIKSSON ENGSTRÖM
  Sune (Gästgifvare) född 4 mars 1718, Åkerö, Mörlunda, Hultfreds kommun, Kalmar län död 1778
ERIKSSON GÖNG
  Bengt död 1722, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
ERIKSSON HÄCK
  Sigfrid född 1701, Östmark, Torsby kn, Värmlands län död 21 juni 1786, Västra Mullkärn, Östmark, Torsby kn, Värmlands län
ERIKSSON ROOS AF HJELMSÄTER
  Gustaf beg. 8 maj 1587, Hjärpås k:a, Götene kommun, Skaraborgs län, Sweden
ERIKSSON SOOP
  Erik född 1652, Naglum, Vänersborgs kn, , Älvsborgs län död 1728, Lidköping, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
ERIKSSON SPAK
  Nils född 1580, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län
  Torben född 1610, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län död 1640, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län
ERIKSSON SUHOINEN
  Mattes född Omkr 1674, Östmark, Torsby kn, Värmlands län död 1751, Östmark, Torsby kn, Värmlands län
ERIKSSON ULFSPARRE
  Hans (Kapten) född 1680, Sverige död 2 mars 1756, Högsäter, Färgelanda kommun, Ålvsborgs län
  Måns (Överste och chef för artilleriet i Kalmar) född between 1609 and1612, Sverige död 28 oktober 1659
ERIKSSON ULFSPARRE AF BROXVIK
  Måns (Ståthållaren) född Sverige död 1595, Kärda, Värnamo kn, Jönköpings län
ERIKSSON ULLBERG
  Elias (Sockenskräddaren) född 7 februari 1796, Nolhaga, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 1857
ERIKSSON WALDON
  Daniel (Trädgårdsmästaren på Läckö, Ekolsund, Rävsnäs) född Före 1669
ERLANDSDOTTER KAFLE
  Maria född Omkr 1687 död 24 mars 1710, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
ERLANDSDOTTER NORENIA
  Margareta född 11 maj 1600, Nor, Karlstads kommun, Värmlands län död 1624, Älgå, Arvika kn, Värmlands län
ERLANDSSON D.Ä. BÅÅT TILL FITUNA
  Peder (Riksrådet) född 1465, Sverige död 30 maj 1540, Sorunda kyrka, Nynäshamns kommun, Stockholms län
ERMENGARDE DE SEMUR
  Helie (Ella) född 1016 död 22 april 1055
ERNBERG
  Elisabeth
ERSDOTTER
  Anna Stina född 27 mars 1818, Högtorp, Simtuna, Fjärdhundra, Enköpings kommun, Uppsala län
  Anna Stina född 12 juli 1847, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 16 april 1917, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Anna född 8 januari 1860, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland
  Anna
  Brita Christina född 28 januari 1829, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län död 27 januari 1908, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Brita Maja född 2 november 1814, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Brita född 1681 död 5 mars 1761, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Catarina född 12 mars 1724, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 12 mars 1806, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Catharina född 29 mars 1823, Eklunda egor, Högtorp, Simtuna, Fjärdhundra, Enköpings kommun, Uppsala län
  Christina (Stina) Charlotta (Lotta) född 28 augusti 1818, Gryt, Gnesta kn, Södermanlands län död 23 juli 1911, Frustuna, Gnesta kn, Södermanlands län, Södermanland
  Christina Matilda född 21 januari 1849, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland
  Elisabet född 1690, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1766, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Johanna Gam född 14 maj 1778, Gammelgarn, Gotlands kn, Gotlands län död 29 april 1817, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län
  Johanna född 23 juni 1842, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Karin född 1794, Örebro, Örebro stad, Örebro län, Närke död 1874, Eskilstuna, Eskilstuna kn, Södermanlands län
  Karin född 1740, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1806, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Kattarina född 1803, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Kierstin född möjligt 26 december 1710, Adolfsberg, Snavlunda, Askersunds kn, Örebro län
  Lisa Maja född 23 februari 1833, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland
  Lisa född 1778, Häggenås, Östersunds kommun Jämtlands län död 26 juni 1808, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Lisa född 15 december 1782, Grythyttan, Brunnshyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden död 1 mars 1839, Långbansgrufvan, Färnebo, Värmlands län, Värmland
  Magdalena född 1781, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden död Efter 1849, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Malin
  Maria Christina född 1 februari 1820, Årdala, Flens kommun, Södermanlands län
  Maria född 1697, Norberg, Norbergs kn, Västmanlands länNorberg, död 1770, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Sara Stina född 1 februari 1805, Stakheden, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Sophia Kristina född 6 april 1869, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 17 maj 1937, Uppsala, Uppsala domkyrka, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län
  Stina Maria (Maja) (Pigan och Enkan) född 24 april 1812, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland död 12 januari 1909, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland
  Stina född 29 april 1740, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 27 januari 1806, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
ERSDOTTER/OLOFSDOTTER
  Elisabet beg. 17 juli 1746, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
ERSON ERIKSSON
  Ismael (Bergsmannen) född 1692, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 17 april 1737
ERSSON
  Anders (Bonden i Ekeby)
  Anders (Bonden) född 26 november 1742, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län, Uppland död 6 februari 1793, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Anders (Skattebonden) född 26 september 1702, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län död 2 oktober 1769, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Anders död 1848, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Erik född 1752, Filipstad, Filipstads kn , Värmlands län, Värmland, Sweden död 10 juni 1821, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Erik född 1768
  Erik född 14 april 1850, Ruts, Vikbyn, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Jan Erik född 15 augusti 1811, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden
  Johan (Bonden) född 1 november 1768, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län död 17 januari 1837, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Johan (Bonden) beg. 28 februari 1748, Skederid, Norrtälje kn, Stockholms län
  Johan född 14 september 1853, Ruts, Vikbyn, Hedemora kommun, Dalarnas län död 24 mars 1854, Ruts, Vikbyn, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Johan född 4 april 1855, Ruts, Vikbyn, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Lars född 4 september 1727, Rutbo, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 4 maj 1795, Strångelsbo, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Matts född Bonden i Simlom beg. 28 december 1732, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Måns (Bonden) född 23 juli 1693, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 13 januari 1741, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Olof född 1725 död Före 1794, Norra Lunger, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden
  Olof född 1745, Löfåsen, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 22 december 1818, Säter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Sven (Drängen) född 17 april 1740, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 9 april 1811, Yngshyttan, Färnebo, Värmlands län
ERSSON EKSTRÖM
  Erik (Snickaren) född 10 augusti 1837, Åkraby, Edsberg, Lekebergs kn, Örebro län död 7 augusti 1926, Västra Hulvik, Kvistbro, Örebro län, Närke
ERSSON FINSBERG
  Anders
ERSSON KALLMAN
  Anders (Soldaten) född 12 februari 1789, Ragnilsrud, Värmlands kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige
ERSSON SKÖLFMAN
  Lars (Indelte Soldaten) född 9 september 1799, Lund, Lillkyrka, Örebro län, Närke död 7 april 1864, Skölfs ägor, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
ERÖVRAREN
  Affonso I (Portugals Förste Konung) född juli 1094, Guimaraes, Portugal död 6 februari 1185, Czeszowie, Bialystok, Poland
ESKILSSON
  Jan född 1600 beg. 26 mars 1699, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
ESTRIDSEN AV DANMARK
  Kung Sven II född Omkr 1018-1020, Danmark död 29 april 1074, Doderup, Abenraa, Denmark
EURENIUS
  Tekla Maria född 3 april 1874, Stenbrohult, Älmhults kn, Kronobergs län död 15 januari 1958, Kastlösa, Mörbylånga kommun, Kalmar län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, [E], F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

EBBESDOTTER-ERIKSDOTTER, [ERIKSDOTTER-EURENIUS]

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia