Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, [F], G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[FAGERSTRÖM-FÄLT]


Namn

Född

Död

FAGERSTRÖM
  Stina född 1761, Ore, Rättviks kommun, Kopparbergs län död 1803
FAGRAEA
  Christina född 1628, Fägre, Töreboda kommun, Skaraborgs län död 1661, Varnum, Ulricehamds kommun, Västergötlands län
FAGRELIUS
  Ragvaldus Andrea (Kyrkoherden i Brunskog) född 21 juli 1618, Järperud, Västra Fågelvik, Årjängs kommun, Värmlands län död 25 april 1691, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
FAGRELL
  Abraham (Knipsmeden och sedan dagkarlen) född 26 februari 1811, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Abraham född 11 februari 1859, Eskilsberget, Gåsborn, Filipsstads kommun, Värmlands län död 24 oktober 1934, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Abraham född 6 december 1809, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 10 juli 1810, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Adolf (Arbetaren) född 11 januari 1855, Norra Råda, Hagfors kn, Värmlands län, Värmland död 21 maj 1914, Hagfors, Värmlands län, Värmland
  Adolf född 1882, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Alfred född 1884, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Amalia född 26 april 1888, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 20 januari 1981, Kopparberg, Kopparbergs län, Dalarna
  Anders (Tråddragaren på Lesjöfors Bruk) född 24 maj 1836, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län död 11 april 1906, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Anders Johan född 18 oktober 1875, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län död 2 juli 1922, Storfors, Storfors kn, Värmlands län
  Andreas född 9 mars 1665, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 13 mars 1665, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län
  Andreas född 11 september 1668, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 14 augusti 1677, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Andreas född 11 juli 1724 , Älvsjön, Gåsborn, Filipsstad kommun, Värmlands län, Värmland död 15 maj 1726, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Anna Catharina född 3 maj 1705, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 24 september 1706, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Anna född 1872
  Anna född 22 maj 1849, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  August George född 17 februari 1898, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 4 april 1985, Lesjöfors, Rämmen, Filipsstads kommun, Värmlands län
  August född 8 mars 1866, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  August född 21 september 1851
  August född 20 oktober 1885, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 3 juli 1966, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Augusta Matilda född 1870, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Augusta född 1868
  Birgitta född 24 februari 1705, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 20 mars 1707, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Carl Gustav född 19 februari 1916, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 3 oktober 1993, Tullinge, Botkyrka kn (Stockholms län, Södermanland)
  Carl Magnus (Smeden) född 16 maj 1820, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Carl Stellan född 21 juli 1943, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Carl född 1853, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 15 november 1859
  Carolina född 22 mars 1863, <Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland>
  Catarina född 17 mars 1719
  Catharina född 23 juni 1703, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 24 september 1706, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Christian (Filaren) född 20 augusti 1846, Ransäter, Munkfors kommun, Värmlands län död 7 juni 1910, Karlstads stadsförs, Värmlands län, Värmland
  Christina född 20 maj 1857, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Christina född 6 januari 1699, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 9 mars 1707, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Christina född 25 maj 1709 död 6 januari 1740
  Daniel (Bergsman vid Elfsjön) född 10 februari 1675, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 20 april 1764, Älvsjön, Gåsborn, Filipsstad kommun, Värmlands län, Värmland
  Elida Vilhelmina född 26 augusti 1899, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 10 februari 1990, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Elin född 1889, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Erik Gustaf Johannesson (Dagkarlstorparen) född 2 februari 1848, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 6 juli 1887, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Erik Harald född 22 januari 1908, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 5 januari 1997, Sandviken, Sandvikens kn, Gävleborgs län, Gästrikland
  Erik Johan (Sågverksarbetaren) född 10 december 1872, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 16 november 1960, Ambricka, Älvkarleby, Uppsala län, Uppsala
  Erik född 25 mars 1743
  Erik född 21 maj 1808 död 3 oktober 1808, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Erland (Klockaren) född 27 oktober 1710, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 26 oktober 1775, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Erland född 11 september 1678, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län död 1697, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Erlandh född 4 juni 1708, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 21 april 1709, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Eva Augusta född 1862, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Fredrik Vilhelm född 30 juli 1844, Hvitsand, Torsby kommun, Värmlands län
  Frida Evelina född 17 mars 1887, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 18 december 1972, Skutskär, Älvkarleby kommun, Uppsala län
  Gustaf född 2 mars 1844
  Gustaf född 10 november 1816, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län död 24 november 1816, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Gustaf född 13 december 1824, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Gustav (Skomakare) född 5 januari 1820, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Gustav född 1864
  Hanna Lovisa född 1876, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Hanna Matilda född 14 januari 1903 död 29 augusti 1970, Gävle Heliga Trefaldighet, Gävle kn, Gävleborgs län, Gästrikland
  Hedda Amalia född 20 april 1887, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Hedvig Elvira född 1 juli 1899, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 4 februari 1994, Filipstad, Filipstads kn , Värmlands län, Värmland, Sweden
  Hilda Amalia född 1884, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Hildur Valborg född 1892, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Ida Maria född 1875, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Ida Sofia född 26 juni 1875, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 13 november 1954, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Inez Hildegard född 18 november 1889, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 6 november 1991, Bjuv, Bjuvs kn, Malmöhus län, Skåne
  Jan Henrik (Verkstadsmeden) född 15 oktober 1851, Norra Råda, Hagfors kn, Värmlands län, Värmland
  Jan Petter född 9 juli 1845, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 12 april 1911, Myrhöjden, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Dalarna
  Jan född 9 maj 1824, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Jan född 19 augusti 1847, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 24 augusti 1923
  Jan född 1804 död 17 september 1805, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johan Emil född 8 december 1878, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 30 oktober 1961, Hamrånge, Gävle kn, Gävleborgs län, Sweden
  Johan född 21 mars 1738
  Johanna Matilda född 12 oktober 1870, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johannes (Komunistern i Gåsborn) född 24 maj 1697, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 6 oktober 1725, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johannes (Skolmästaren i Christinehamn) född 28 augusti 1662, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 1692
  Johannes (Skomakaremästare) född 28 juli 1842
  Johannes född 20 juni 1869, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 13 augusti 1943, Igelhöjden, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johannes född 10 november 1816, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län död 25 juli 1830
  Julia Johanna född 15 augusti 1875, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 8 november 1960, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Julia Maria född 3 mars 1878, Avesta, Kopparbergslän, Dalarna död 3 oktober 1954, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Karl Gerhard född 25 september 1899, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 24 december 1992, Sandviken, Sandvikens kn, Gävleborgs län, Gästrikland
  Karl Johan född 27 oktober 1877, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Karl född 11 oktober 1865, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 20 november 1865, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Kattarina född 5 maj 1745
  Lisa född 28 februari 1851, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 13 januari 1941
  Lisa född 15 juli 1802, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 19 april 1804, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Lovisa Johanna född 24 juni 1855
  Maja Cajsa född 12 december 1812, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 1816, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maja född 30 juni 1851
  Margareta född 7 april 1660, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 22 mars 1709, Argentina
  Maria född 1874
  Maria född 15 maj 1740 beg. 14 mars 1742
  Maria född 14 mars 1813, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 9 augusti 1813, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 22 mars 1861, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Märta Elisabeth född 3 maj 1915, Västerås, Västerås stad, Västmanlands län, Västmanland
  Naemi född 20 maj 1880, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län död 15 maj 1953, Filipstad, Filipstads kn , Värmlands län, Värmland, Sweden
  Naëmi född 1880, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 1953, <Filipstads östra begravningsplats, kv. C 1, nr. 75-76 (kista, nr 2 i graven)>
  Nils Gustaf född 16 september 1808, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 6 juli 1810, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Nn född 25 mars 1680, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län död 25 mars 1680, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
  Olof född 20 april 1849
  Oluf född 6 maj 1716
  Per Johan född 1873, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Petrus (Per) Ragvaldi (Kommunistern i Gåsborn) född 29 mars 1667, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län död 26 oktober 1731, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Petter (Kringvandrandemannen) född 20 januari 1800, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 17 mars 1858, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Petter född 1870
  Petter född 30 november 1814, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 14 april 1817, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Petter född 20 augusti 1821, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 16 november 1879
  Pär (Bergsmannen) född 19 februari 1701, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 2 maj 1754, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Richard född 6 februari 1883, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 22 juni 1975, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Samuel Andreas född 10 februari 1702, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 24 oktober 1703, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Sara Engel (Engela) född 8 april 1691, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
  Sara född 4 april 1696, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län beg. 23 december 1737, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Stina Cajsa född 18 februari 1819, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län död 27 juni 1819, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Stina Lovisa född 13 juni 1811, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 1 september 1813, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Stina Maja född 14 oktober 1821, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Stina Maria född 28 september 1842, Hvitsand, Torsby kommun, Värmlands län död 12 januari 1849, Hvitsand, Torsby kommun, Värmlands län
  Stina född 26 mars 1855, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 9 juni 1856
  Stina född 1805 död 13 februari 1807, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Stina född 6 december 1809, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 12 juli 1810, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Sven född 14 september 1859, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 13 november 1863
  Thilda född 10 oktober 1868, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 23 november 1902
  Uno Hilding född 30 maj 1894, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 27 mars 1970, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
FALK
  Catharina Juliana född 18 december 1806, Örebro Nikolai, Örebro stad, Örebro län, Närke död 23 december 1818, Råby, Råby-Rönö sn, Nyköpings kommun i Södermanland
  Claes Adam (Rådman) född 13 juli 1735, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby kn, Kalmar län död 22 oktober 1788, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby kn, Kalmar län
  Johan Fredrik (Bokbindaren) född 27 april 1816, Råby, Råby-Rönö sn, Nyköpings kommun i Södermanland död 7 december 1838, Strängnäs, Strängnäs kn, Södermanlands län
  Peter (Bokbindaren) född 3 september 1774, Vimmerby, Vimmerby kn, Kalmar län
  Petter (Borgaren) född Beräknat 1684, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby kn, Kalmar län död 20 april 1758, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby kn, Kalmar län
FAST
  Rigmor Alice född 18 februari 1936, Göteborgs Masthugget, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län
FEGRAEUS
  Haraldus Andreas Johannis (Kyrkoherde i Fägre, prost i Wadsbo.) född 1558, Fägre, Töreboda kommun, Skaraborgs län död 1619, Fägre, Töreboda kommun, Skaraborgs län
  Johannes Benedicti (Kyrkoherden i Särestads sn) född 1519, Fägre, Töreboda kommun, Skaraborgs län död 1586, Fägre, Töreboda kommun, Skaraborgs län
FICHERSTRÖM
  Konstance född 10 augusti 1825, Karlskrona amiralitetsförs., Blekinge län, Blekinge död 8 juli 1893, Växjö, Växsjö kommun, Kronobergs län
FIER-Ā-BRAS AV AQUITANIA
  Vilhelm IV född Omkr 937 död 3 februari 995, St. Maxient
FILBYTER
  Folke
FILIPSDOTTER
  Ingegerd
FILIPSDOTTER RUMBY-ÄTTEN
  Ingegerd död Omkr 1329
FILIPSSON
  Karin Maria född 27 januari 1975, Ulricehamn, Ulricehamns kn, Västra Götalands län
  Lars Åke född 6 februari 1971, Ulricehamn, Ulricehamns kn, Västra Götalands län
  Oscar född 4 augusti 2010
  Oskar Georg född 28 december 1899, Brunn, Ulricehamns kn, Älvsborgs län död 20 augusti 1988, Ulricehamn, Ulricehamns kn, Västra Götalands län
  Åke Karl Filip född 7 september 1941, Ulricehamn, Ulricehamns kn, Västra Götalands län
FINLÖF
  Anders (Inspektorn på Aspenäs) född april 1755 död 10 januari 1832, Berg, Vädtle härad, Lundby socken, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Anna (Maja) Maria född 11 november 1816, Berg, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 1843
  Anna Beata född 8 juli 1857, Fjellared , Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 20 oktober 1933, Fjellared , Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Anna Maria född 18 november 1872, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län död 8 mars 1944, Torp, Husby-Oppunda, Nyköpings kn, Södermanlands län, Södermanland)
  Anna Maria född 4 juli 1852, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 26 januari 1853, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Emma född 12 december 1862, Våthult, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige
  Hans (Butikföreståndaren) född 10 augusti 1850, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 2 september 1874
  Hans Christian (Jägaren) född 5 februari 1823, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 1 april 1895, Fjälland, Bäckalund, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Johan August (Källarmästaren och godsegaren) född 4 februari 1839, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 5 januari 1915, Gnesta, Frustuna, Gnesta kommun, Södermanlands län
  Johan August född 3 april 1846, Stora Lundby, Göteborgs kommun, Västergötlands län, Sweden
  Johan Ludvik född 8 mars 1848, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 1 oktober 1853, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Lars Fredrik född 26 december 1841 död 2 januari 1842
  Maria Charlotta född 19 januari 1843, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 24 december 1913, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Maria Charlotta född 29 augusti 1854, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 3 september 1859, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
FINN
  Eva
FINNE
  Erik född 1480, Finland död 1545, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
  Jacob (Nybyggaren) född Finland
  Måns (Nybyggaren och Bergsmannen) född Finland död Efter 1605, Gloppsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Nils död 1556, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
FINNSSON
  Håkan född Omkr 1073, Buskerud, Norway
FINNSTRÖM
  Jenny Antonia Augusta född 17 december 1888, Domkyrkoförsamlingen, Stockholms stad, Stockholms kommun, Sweden död 22 augusti 1970, Sankt Göran, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
FINVIDSDOTTER (FRÖSSVIKSÄTTEN)
  Märta död Före 1383
FISCHER
  Hans (Konstnär) född Wien, Austria
  Måns
FITZLUFF
  Margit Helmi född 26 april 1920
FLODIN
  Elisabet (Betty) född 17 november 1852, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ida Karolina Charlotta I född 18 april 1862, Torsmosse, Jönslunda Södre Herrgården, Jönslunda, Jönslunda Rote, Sunnersberg (R)., Sweden
  Ida Karolina Kristina I född 25 mars 1856, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1857, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Johanna Charlotta född 29 december 1849, Ulvedalen, soldatboställe Nr. 808, Backa Nr.1, Backa, Sunnersberg, Skaraborgs län, Sweden död 6 december 1919, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maja Kajsa född 21 oktober 1846, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 6 december 1891, Djurgårdstorp, Djurgården Stora, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
  Tilda född 21 november 1858, Ulvedalen, soldatboställe Nr. 808, Backa Nr.1, Backa, Sunnersberg, Skaraborgs län, Sweden död 6 september 1922, Karlsmosse, Nolgården, Jönslunda Norre Bondegården, Jönslunda Rote, Sunnersberg (R).
FOLKESDOTTER
  Karin
FOLKESSON
  Ingevald
FOLKESSON SNIVELS OF FLANDERS
  Bengt född Ca 1108, Varnhems klosterkyrka, Varnhem, Skara kommun, Skaraborgs län död Bjälbo, Mjölby kommun, Östergötlands län
FOOTE
  Ellen Marie född 1 september 1915, Stockton, California, Usa död 8 mars 2007, Sun City, Arizona, USA
FORNANDER
  Andreas Olai (Kommunistern i Nottebäck) född 2 januari 1648, Förenäs, Gränna, Jönköpings kn, Jönköpings län död 4 augusti 1710, Nottebäcks prästgård, Nottebäck, Uppvidinge kommun, Kronobergs län
  Christina Catharina född 30 juli 1781, Döderhult, Oskarshamns kommun, Kalmar län död 30 juli 1831, Persnäs, Borgholms kommun, Kalmar län
  Johan Göran (Lantbrukare) född 3 augusti 1727, Döderhult, Oskarshamns kommun, Kalmar län död 4 april 1799
  Olaus (Olof) (Kyrkoherde i Döderhult) född 1687, Ör, Växsjö kommun, Kronobergs län död 24 juni 1739, Döderhult, Oskarshamns kommun, Kalmar län
  Olof (Kyrkoherde i Köping) född 21 oktober 1751, Döderhult, Oskarshamns kommun, Kalmar län död 22 juni 1812, Svartviks hälsobrunn, Böda, Borgholms kn, Kalmar län
FORNANDRA
  Elisabet född 7 januari 1698, Nottebäcks prästgård, Nottebäck, Uppvidinge kommun, Kronobergs län död 11 november 1762, Döderhultsvik, Kalmar län
FORSBERG
  Birgitta Gunhild född 25 november 1935
  Olof född 26 juli 1888, Backa, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 10 januari 1963, Karlbergsvägen 84, Matteus, Stockholms stad, Stockholms stad, Uppland
FORSELL
  Anna Elisabeth (Lisa) född 24 mars 1728, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland död 20 november 1800, Barås, S Ny, Säffle kommun, Värmlands län
  Gustav (Handlanden och rådmannen i Karlstad) född 1695, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län död 1755
FORSSMAN
  Jenny Emilie född 19 november 1856, Kalmar Kalmar kommun , Kalmar län beg. 10 juni 1949, Stockholm, Norra begravningsplatsen, avd. 1, kv. 15D, nr. 14 (urna, nr 6 i graven)
FORTIS DE ORLEAN DE FRANCE
  Robert (Hertig) född Omkr 820, Blois, Frankrike död 25 augusti 866, Anjou, Frankrike
FRANSDOTTER
  Karin född Omkr 1663, Vikersgården, Viker, Nora Bergförsamling, Örebro län, Sweden död Före 11 maj 1700, Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län
FRANSSON
  Daniel (Kolaren) född Beräknat1647 beg. 1722, Hällforstorpen, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
FRANSSON EKESTUBBE
  Olof född 24 december 1661, Råskog, Nora kyrka, Nora Bergsförs, Järna sn, Järna kn, Kopparbergs län död 12 februari 1723, Vikersgården, Viker, Nora Bergförsamling, Örebro län, Sweden
  Torbjörn född Omkr 1590 död 14 februari 1682, Vikersgården, Viker, Nora Bergförsamling, Örebro län, Sweden
FRANZEN
  Birgit Signe Ingegerd född 2 juli 1912, Linsell, Härjedalens kn, Jämtlands län, Härjedalen död 28 december 1989, Kalmar domkyrkoförs, Kalmar kn, Kalmar län, Småland, Sverige
  Olle Knut Rudolf (Rektorn i Pajala Fil.Kand) född 12 september 1916, Söderåkra, Torsås kn, Kalmar län död 9 april 2012, Nacka, Nacka kommun, Stockholms län, Södermanland
FRANZÉN
  Erland Frans Robert (Kyrkoherde i Gräsgård) född 7 juni 1867, Järbo, Färgelanda kommun, Älvsborgs län död 28 januari 1947, Kalmar Kalmar kommun , Kalmar län
FREDRICSSON
  Axel född 25 mars 1782, Asby, Ydre kn, Östergötlands län
FREDRIKSDOTTER
  Maja Stina född 6 oktober 1794, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 28 januari 1835, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
FREDRIKSDOTTER VIKER
  Maja Stina född 28 januari 1846, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 4 augusti 1938, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Dalarna
FREDRIKSSON
  "Hedvig" Vilhelmina född 24 oktober 1852, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 9 april 1948, Göteborgs Gamlestad, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Hemming (Stenhuggaren) född 10 november 1814 beg. 13 november 1864, Stockholms norra begravningsplats, avd. 1, kv. 8A, nr. 43 (kista, nr 1 i graven)
FRIBERG
  "Eva" Helena född 27 juli 1947, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
FROM
  Sven född 1749, Björsäter, Åtvidabergs kommun, Östergötlands län död 25 september 1803, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
FROSSBERG
  Gunilla
  Hans Olsson (Sockerraffinör) född 1728 död 30 september 1810
  Hans
  Olof Hansson (Handlaren i Göteborg) född 1695, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död december 1739, <Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden>
FRYDÉN
  Alexander (Folkskolläraren) född 14 juli 1824, Rinkabäcken , Södra Fågelås, Hjo kn, Västergötland död 5 december 1880, Grevbäck, Hjo kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Alma Maria född 6 maj 1857, Grude, Herrljunga kommun, Älvsborgs län död 14 januari 1942, Hjo, Hjo kn, Skaraborgs län, Västergötland
FRYKMAN
  Dan Torsten född 18 oktober 1956
FYENBOE
  Birgitte född 19 oktober 1844, Sæby, Denmark död 1928, Nørresundby, Denmark
FÅGELFÄNGAREN AV TYSKLAND
  Henrik I (Kejsare av det Tysk-Romerska Riket) född 876, Tyskland död 2 juli 936, Mensleben, Tyskland
FÄLT
  Gunnar

Copyright Lars Ekdahl Š 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, [F], G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[FAGERSTRÖM-FÄLT]

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia