Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, [G], H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[GABRIELSDOTTER-GÖTZ]


Namn

Född

Död

GABRIELSDOTTER
  Lisa (Pigan) född Beräknat 1777
  Maria född 1 januari 1753, Grebban, Hjo, Hjo kommun, Skaraborgs län död 26 mars 1832, Södra Fågelås, Hjo kn, Skaraborgs län, Sweden
  Maria född 3 augusti 1794, Gryt, Gnesta kn, Södermanlands län
GADD
  Margareta (Greta) Elisabeth (Lisa) född 1727
GAYRAUD
  Roland-Pierre född 8 februari 1948, Marseille, Frankrike
GAYRAUD BJÖRNESJÖ
  Florian Magnus Barthélémy född 4 januari 1991, Kairo Egypten
  Léonard Carl René född 21 april 1989, Kairo Egypten
  Tancrède Nils Aurélien Chams född 1 maj 1997, Kairo Egypten
GAZIVODA
  Andrija född 10 december 1939
  Branislavka (Branka) född 26 november 1948
  Valentina född 20 juni 1974, Husby-Ärlingrunda, Sigtuna Kommun, Stockholms län, Sweden
  Vladimir född 25 maj 1972, Husby-Ärlingrunda, Sigtuna Kommun, Stockholms län, Sweden
GEIJER
  Christoffer (Befallningsmannen och fogden) död 1657, <Lindesbergs kyrka, Lindesbergs kommun, Örebro län, Västmanlands län>
  Kristoffer (Brukspatronen) född 1672, Stora Bohr, Linde, Örebro län, Västmanlands län, Sweden död 26 februari 1712
  Sara Maria född 1701, Brunsberg, Brunskog sn, Arvika kommun, Värmlands län död 5 augusti 1752
GEIJER D.Y.
  Christopher (Brukspatron på Brunsberg i Brunskog och i Bohr.) född augusti 1639, Barås, Ny Huggenäs, Säffle kommun, Värmlands län död 2 september 1713, Ladugårdslandet, Stockholms kommun, Stockholms län
GELOTTE
  Nicolas född uppsk 1600, Belgien död 1663, Åkerby bruk, Österlövsta, Tierp, Sverige
GERDIN
  Ida Maria (Olsdotter) född 17 juli 1871, Skäggegård, Lysvik, Värmland
GERHARDSSON SNAKENBORG
  Henrik (Riddaren och fogden)
GERLE
  Hilda Evelina Lovisa född 12 juli 1854, Bottna, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän död 10 juli 1935, Danderyd, Danderyds kn, Stockholms län, Uppland
GERNER
  Albrecht född 1642 död 1705
GIESE
  Mårten
GIFT HOFLUND
  Anna-Lisa född 19 januari 1935, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
GILBERT
  Pamela Ellyn född 22 augusti 1956, Hamilton, Ohio At Front St: Presbyrerian Church, USA
GILLBLAD
  Elin Teresia född 14 januari 1892, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 21 mars 1975, <Sunne kyrkogård (Värmland), avd. Södra, kv. 1, nr. 184 (kista, nr 1 i graven)>
  Åke Rikard född 10 augusti 1924, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 7 december 1989, Norrstrand, Karlstad, Karlstads kn , Värmlands län
GILLOTT
  Clas död 6 juni 1742, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Clas född 1635 död 8 juni 1702, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
GILLOTTE
  Anna Johanna född 10 maj 1818, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Claes Johan född 4 april 1795, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Jan (Johannes) (Dagakarlen,) född 26 mars 1766, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
GILSON
  Maria Magdalena
GISESDOTTER VAN HEL
  Cecilia
GISLASON SPARRE AV ASPENÄS
  Magnus
GISLEDOTTER SPARRE AV ASPNÄS
  Märta
GISSLEDOTTER
  Brita Maja född 5 december 1797, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
GISSLESSON
  Britta född 1699 död 1768
  Bryngel född Storegården, Töllsjö, Bollebygds kn, Västergötlands län död 1733, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Erik född 18 april 1801, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Johannes född 19 mars 1810, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Nils född 22 februari 1793, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län död 2 januari 1876, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Nils född 1712, Högbråten, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Sweden död 1786, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
GISTEDT
  Adam Per-Olof född 1 december 1970, Essinge, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Maria Pia Elisabeth Svensson född 29 januari 1965, Essinge, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Thomas Per-Olof (Elektrikern och konsthandlaren) född 5 maj 1942, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 29 december 2005, Lovö, Ekerö kn, Stockholms län, Uppland
GIÖRGENSDOTTER VOGLER
  Katarina född 29 augusti 1749, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län
  Kristina född 20 november 1759, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 6 september 1761, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
GIÖRGENSSON VOGLER
  Anders (Båtsmannen) född 19 maj 1764, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 22 november 1790, Löfskåran, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Erik. född 22 juni 1758, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Giörgen född 10 juni 1777, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Johan (Skeppare) född 16 januari 1752, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 10 mars 1841, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karl född 19 november 1766, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Magnus född 6 mars 1755, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
GORESDOTTER
  Elna född 16 september 1758, Fjälkinge, Kristianstads län död 15 oktober 1827, Fjälkinge, Kristianstads län
GORNITZKA
  Josef Emanuel (Järvägstjänstemannen) född 5 maj 1865 död 10 mars 1939, Oslo, Norge
GOTSKALKSDOTTER VAN KYREN
  Gödelin Botzlana
GOTTSKALKSSON ULV
  Bengt född Omkr 1390, Arby, Kalmar kommun, Kalmar län, Sverige död Omkr 1439, Kalmar domkyrkoförs, Kalmar kn, Kalmar län, Småland, Sverige
GRAHAME
  Margaret född Skottland
GRANAT
  Anna Lovisa född 16 februari 1852, Kärrviksdal, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 2 september 1940, Källsbäck Sunnerstag, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
GRANQVIST
  Majken, Wilhelmina, Agnes född 3 augusti 1918, Jönköpings västra, Jönköping, Jönköpings län död 15 maj 1979, Åmmeberg, Askersunds kommun, Örebro län
GRANSTRÖM
  Kerstin Birgitta född 11 september 1933, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland död 28 juni 2007, <Galärvarvskyrkogården, nr. 1973 , Stockholm, (nedgrävd)>
GRAVANDER
  Jonas (Kyrkohedern i Hedvig Elenora) född 4 februari 1636, Grava, Karlstads kommun, Värmlands län död 15 augusti 1697, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Peter (Rådmannen) död 1693, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Sara född Grava, Karlstads kommun, Värmlands län död 21 april 1684, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
GREGERSSON (LILLIE AF GREGER MATTSSONS ÄTT).
  Bengt (Riksrådet) död Mellan 12 mars 1499 och 1501
GREGERSSON FOLKUNGA
  Magnus död Före 9 januari 1326
GREGERSSON OÄ FOLKUNGE
  Magnus (Riksrådet) född Omkr 1257, Brunnsholm, Enköpings- Näs, Enköpings kommun, Uppsala län död 1319
GRELSDOTTER
  Pernilla född 30 augusti 1695, Gardsby, Fardhem, Gotlands län död 1768, Maldes, Stånga, Gotlands län
GREN
  Anders Vilhelm född 10 juni 1935, Halmstad, Halmstad kommun, Hallands län
  Anna Elisabeth född 3 augusti 1969, Helsingborgs Gustav Adolf, Helsingborgs kn, Skåne län, Skåne
  Erik född 30 maj 2000
  Frida född 9 augusti 2003
  Martin Sven Vilhelm född 15 september 1962, Östersund, Östersunds kommun Jämtlands län
GREVE AV FLANDERN
  Robert I född 1035 död 3 oktober 1093
GRIIS
  Magnus (Borgmästaren) född Beräknat 1697 död 6 maj 1752, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
  Susanne Marie född Beräknat 1746, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län död 26 januari 1752, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
  Sören född Beräknat 28 september 1732, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län beg. 2 maj 1740, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
GRIIS (GRICE)
  Anna Margareta Magnidotter född 6 februari 1735, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
GRIJS
  Anders, Henrik född Beräknat omkr 1665, Tyskland död 2 oktober 1741, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
GRIP
  Agneta död 1650, Hovgård, Älghults sn, Uppvidinge kommun, Kronobergs län
GROTH
  Abraham Abrahamsson född 10 januari 1714, Storbohammar, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län död 20 februari 1786, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Abraham Claesson (Mester) född 9 oktober 1681, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län död 3 juli 1742, Pajala, Kengis bruksförsamlingn Norrbottens län
  Anders Bryngelsson (Kopparsmed) född 1602, Brabant Líege, Belgien död 2 februari 1674, Säter, Malungs kommun, Kopparbergs län
  Anna Lisa född 14 maj 1791, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Brita född 13 februari 1794, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Bryngel född Omkr 1570, Brabant Líege, Belgien död 1660, Säter, Malungs kommun, Kopparbergs län
  Carl Abrahamsson (Mästersven) född 1 december 1764, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län död 2 december 1819, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Carl född 24 mars 1797, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Claes Larsson (Smed) född Omkr 1660, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död Efter 1708, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Lars Andersson (Smed) född Omkr 1633, Säter, Malungs kommun, Kopparbergs län död december 1690, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Petter född 12 juni 1802, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Stina Cajsa född 29 januari 1788, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
GRUVSTAD
  Anders Ingemar född 24 november 1917 död 25 januari 1999, <Limhamns kyrkogård, avd. 900, kv. Minneslund>
  Jan Anders född 22 april 1948, Malmö S:t Petri, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Sten Eric född 24 november 1945, Umeå stadsförsamling, Umeå, Umeå kommun, Västerbottens län
  Sven Ingemar född 2 maj 1952, S:t Johannes, Malmö Kn, Malmöhus län
GUDMUNDI
  Erlandus (Prosten) född 1554, Dragaryd, Kånna, Ljungby kommun, Kronobergs län död 8 april 1630, Nor, Karlstads kommun, Värmlands län
GUDMUNDSDOTTER
  Ingegerd född 1684
GUMMESDOTTER
  Karing född 22 mars 1719, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 24 maj 1785, Snokebo, Bäckebo, Kalmar län
GUNNARSDOTTER
  Karin född 1604, Ekebo, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 31 augusti 1688, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Katarina
  Marit född Omkr 1645, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död Omkr 1715, Kolbotten Norra, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
GUNNARSDOTTER GYLTA
  Märta död 1430
GUNNARSSON
  Anders (Arbetskarl) född 23 november 1826, Ljung, linköpings kn, Östergötlands län död 15 oktober 1901, Tomt 16 gst, Lidköping, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Erika född 16 april 1871, Lidköping, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 31 juli 1948, Statsäga 451, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Elias
  Ivar född 1620
  Johan född Omkr 1637, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 31 augusti 1667, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Jöns
GUSTAFSDOTTER
  Anna Sophia född 22 december 1843, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län, Sverige
  Johanna Mathilda född 7 november 1855, Nybygget, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län
  Kajsa
GUSTAFSDOTTER (GUSTAFSSON)
  Emma Kristina född 21 februari 1869, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland död 27 oktober 1936, <Kristinehamns nya kyrkogård, kv. D, nr. 106 (kista)>
GUSTAFSDOTTER (SUDREIM)
  Kerstin född Omkr 1465, Svansjö, Torestorp, Marks kommun, Älvsborgs län, Sverige
GUSTAFSDOTTER KRABBE AF SVANEBY
  Anna född 1622, Sveneby, Töreboda kn, Skaraborgs län död Före 16 november 1676
GUSTAFSDOTTER RIBBING
  Brita född Omkr 1651, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
GUSTAFSDOTTER ROOS AF HJELMSÄTER
  Brita
GUSTAFSDOTTER SIKSTRÖM
  Anna Maria född 1 december 1847, Södra Siksjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Helena född 1850, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Lovisa född 1842, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Stina Gustava född 30 november 1857, Rågåsen, Järna sn, Järna kn, Kopparbergs län död 10 december 1926, Brindsjön No 3, Järna, Kopparbergs län, Dalarna
GUSTAFSSON
  "Emmy" Natalia född 31 december 1885, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige död 18 december 1980, St. Paulshemmet i Stockholm Stockholms stad, Stockholms län
  "Gustaf" Emanuel född 31 december 1885, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige död 1889, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Okänd
  Adolpf Fredric född 17 november 1849, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län död 29 januari 1944, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län
  Alfrida Maria född 20 september 1890, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 19 februari 1974, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Anna Elisabeth född 14 februari 1887, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 12 maj 1969, Vemmenhult 4:1 Fritstorp, Sandhult, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Anna Ragnhild Elisabet född 24 december 1887, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige död 14 juni 1979, Åmål, Åmåls kommun, Älvsborgs län
  Cyrus Gottfrid född 13 maj 1881, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län död 17 juni 1973, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Elsa Görel Vilhelmina född 12 oktober 1893, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland död 27 augusti 1946, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland
  Emanuel (Fabriksarbetaren) född 8 juli 1862, Fröskog, Älvsborgs län, Dalsland
  Ester Maria (Sömmerskan) född 28 augusti 1877, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 30 september 1970, Essinge, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Frans Edvin född 22 december 1884, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 27 juli 1975, Skatteg 8843, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Gerda Paulina Alice född 30 juni 1891, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige död 19 juli 1897, dolf Fredrik, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Gustafva Maria född 29 november 1835, Hyttbacken, Hällefors, kommun, Örebro län död 14 februari 1919, Bergsjö, Varnum, Kristinehans kommun, Värmlands län
  Hans född 16 april 1749, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 6 september 1831
  Johan (Bonden) född 25 juni 1822, Tegelmora, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland
  Johan Gustaf Aron född 24 juli 1837, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Karl (Torparen) född 14 april 1849, Jacobsberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karl Erland född 30 september 1891, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län död 10 oktober 1970, Farsta, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Karl Johan (Kakelugnsmakaren) född 5 augusti 1851, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län död 7 oktober 1921, Matteus, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Karl Josef född 1879, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 11 december 1942, Matteus, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Karl född 12 september 1900, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 23 november 1989, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Kjell Arne född 4 maj 1944, Tofta, Gotlands län, Gotland död 26 februari 2002, Kalmar Sankt Johannes, Kalmar kn., Kalmar län, Småland
  Lars född 1753, Kårud, Lysvik Sunne kommun, Värmlands län död 9 augusti 1769, Kårud, Lysvik Sunne kommun, Värmlands län
  Lillie Margareta född 22 juni 1907, Gustav Vasa, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 7 juli 1982, Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Måns född 24 augusti 1751, Lysvik, Sunne kommun, Värmlands län död 7 mars 1816, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Olof född 12 maj 1757, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 27 december 1812, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Pehr Gustaf född 24 februari 1838, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län
  Per
  Simon Natael född 1883, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland död 7 juni 1963, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Sonja Gudrun Alice född 1 juli 1922, Bastuträsk, Stensele, Storumans kommun, Västerbottens län
GUSTAFSSON FAGRELL
  Olof (Skomakaren) född 20 april 1846, Löfåsen, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 8 februari 1928, Lövåsen, Älvsjöhyttan, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
GUSTAFSSON ROOS AF HJELMSÄTER
  Erik död 6 juni 1670, Torpegården
GUSTAFSSON SIKSTRÖM
  Jonas född 1852, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Per Gustaf född 6 juli 1845, Södra Siksjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
GUSTAFSSON SVAN
  Bengt född 5 augusti 1738, Kronogården, Sunnerby Rote, Otterstad; Lidköping, Skaraborgs län död 30 juni 1799, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Johan "Jan" född 5 mars 1743, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
GUSTAVSDOTTER
  Anna född 1455, Väckelsång, Tingsryd kommun, Kronoborgs län, Sverige
  Catharina (Pigan) född 6 februari 1729, Bjällbrunna, Styrstad, Norrköpings kn., Östergötlands län död 6 februari 1777, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Kerstin död Efter 1526
  Ramborg född 13 november 1492
GUSTAVSDOTTER SVAN
  Maria "Maja" född 15 september 1750, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1829, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
GUSTAVSSON
  Arvid Oskar Leonard född 20 september 1851, Rosan, Eksjö östra landsförsamling, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Ester Kristina "Stina" född 23 januari 1906, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 26 november 1982, Gudhem, Falköpings kommun, Skaraborgs län
  Johan Reinhold född 24 april 1883, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 21 maj 1956, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Lydia Maria född 23 oktober 1907, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 30 maj 1987, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sara Linnea född 10 januari 1902, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 7 september 1968, Grunnebo, Vassända-Naglum, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Älvsborgs län
  Svea Ingeborg född 13 april 1909, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 2 september 1995, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
GUSTAVSSON JÄLEVIK
  Bertil (Målare) född 31 mars 1911, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 16 juni 1971, Lidköping, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
GYLLENSTIERNA AF LUNDHOLM ERIKSDOTTER
  Kristina död Mellan 19 februari 1509 och 20 januari 1514
GYLTA
  Anna död 24 februari 1579, Fästered, Finnekumla, Ulricehamns kn, Älvsborgs län
  Bengt född Omkr 1402 död Före 1488
  Ingeborg
GYLTA PÅ PÅTORP
  Gunnar (Väpnare)
GÖNG
  Oluf född Omkr 1595, Sverige
GÖRANSDOTTER
  Anna född 1793, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 10 februari 1865, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
GÖRANSSON
  Aron född 19 januari 1757, Mörtviken, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Aron född 1666 död 25 september 1765
  Gudrun Rut född 8 maj 1925, Västra Tunhem, Vänersborgs kommun, Älvsborgs län död 4 mars 1993, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Göran född 1670, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1722, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Nils född 1704, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Per född 1752 död 2 maj 1821, Njutemåla No.2 (På ägor) , Ålem, Mönsterås kommun, Kalmar län
  Sigrid Gunhilda född 30 april 1891, Ausås, Strövelstorp, Ängelholms kommun, Kristianstad län död 25 oktober 1977, Stocksund, Danderyds kn, Stockholms län
GÖRANSSON SVAN
  Arvid
GÖRSSON (GÖRANSSON)
  Olof (Torpägaren och mjölnaren) född 18 september 1806, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1871, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
GÖSTASDOTTER
  Rangela född 1682
GÖTBERG
  Mery född 27 september 1919, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 25 maj 1999, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland
GÖTHE
  Anna Elisabeth född 16 augusti 1898, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 14 maj 1959, Krylbo, Avesta kn, Kopparbergs län,
  August Bernhard (Arbetaren) född 11 september 1876, Husby, Hedemora kn, Kopparbergs län, Sweden död 15 juni 1954, Folkärna kbfd, Avesta kn, Kopparbergs län, Sweden
  Ester Sofia född 18 januari 1896, Husby, Hedemora kn, Kopparbergs län, Sweden död 22 juni 1970, Vällingby, Stockholms stad,
  Hans Ivar Bernhard född 22 september 1928, Vasa församling, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sweden död 25 december 2001, Göteborgs Vasa, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
GÖTHLIN
  "Annelie" Victoria född 21 maj 1989, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  "Magnus" Arne född 31 oktober 1963, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland
  Arne Ragnar född 31 december 1940, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige död 24 oktober 2013, Gurresta, Knivsta, Knivsta kommun, Uppsala län
  Astrid Ida Maria född 1 juli 2013
  Birgit (Barnsköterskan) född 1939
  Erhard Axel (Tjänstemannen) född 22 mars 1907, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 30 mars 1999, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Fredrik Robert Thomas född 19 juni 1977, Skärholmen, Stockholms stad, Stockholms län
  Gustaf Ragnar (Sliparen) född 11 oktober 1904, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 8 januari 1989, Lindesbergs kyrka, Lindesbergs kommun, Örebro län, Västmanlands län
  Gustaf Rickard född 21 mars 1987, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Henrik Lars född 6 maj 1966, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  Hugin Magnus född 24 januari 2012, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  Ingrid Ester Maria född 18 september 1934, Litslena, Enköpings kn, Uppsala län, Uppland död 1 juli 2010, <Skogskyrkogården i Stockholm,>
  Kasper Arne född 10 juli 2007, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Kent Lennart född 3 oktober 1956, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Lars Gustav född 19 augusti 1946, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Lennart (Typografen) född 9 april 1935, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige död 15 mars 2004, Helsingborgs Gustav Adolf, Helsingborgs kn, Skåne län, Skåne
  Nellie Tindra Viktoria född 26 oktober 2011, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  Rebecka Karin Sofia född 23 april 1992
  Reneé Ida Elin född 6 september 1994
  Siri Valborg (Kassörskan) född 12 december 1910, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 5 april 1994, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Susanne Maria född 29 mars 1958, Farsta, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Tobias Arne född 27 maj 1988, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  Tommy Lennart född 13 november 1952, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Viggo Vidar född 18 augusti 2009, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
GÖTLIN
  Erik (Ericus) född 1744, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1820, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Jöns (Lanbrukaren) född 1746, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1803
GÖTZ
  Anna Elisabeth Helena född 26 augusti 1853, Tyskland

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, [G], H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[GABRIELSDOTTER-GÖTZ]

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia