Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[JACOBSDOTTER-JOHANSSON], JOHANSSON-JONSSON, JONSSON-JÖRNHOLM


Namn

Född

Död

JACOBSDOTTER
  Brita född 1726, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden
  Catharina född Omkr 1680, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län död 20 oktober 1742, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
  Cherstin född 1768
  Karin född 1674 död 1 maj 1755, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Karin
  Kerstin född 1750, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län död 1826, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Maria Ulrika född 4 april 1772, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län död 13 november 1844, Nykil, Linköpings kommun, Östergötlands län
JACOBSDOTTER REINHOLT
  Maria född 6 juli 1796, Silkesdam, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 27 januari 1872, Wienerhöjden Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
JACOBSDOTTER.
  Margaretha född Omkr 1645, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län död 13 december 1694, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
JACOBSSON
  Anders född 3 november 1729, Stånga, Österlings, Gotlands län död 20 januari 1798, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
  Båtel (Bonden och Kyrkovärden) född 18 september 1747, Rommunds, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län död 1 mars 1817, Rommunds, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Jöran född 26 juli 1669, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län död 27 april 1750, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Olof född 1601, Arboga, Arboga Kommun, Västmanlands län
  Olof född 1 januari 1679, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län död 20 mars 1744, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
  Pehr född 3 augusti 1729, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län död 29 juli 1810, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Per född 1722, Maldes, Stånga, Gotlands län
JACOBSSON HEROU
  Hindrik född 1617 död 1669, Horndal by, Avesta kommun, Dalarna
JACOBSSON HÄLLMAN
  Johan
JACOBSSON RÖMER
  Matts född 1404, Norge död 1472, Norge
JAKOBSDOTTER
  Bereta född Omkr 1700, Nosaby, Kristianstad län
  Karin född 1630, Håvberget, Nås, Vansbro kn, Kopparbergs län, Dalarna död Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden
JAKOBSSON
  Karl (Väpnaren) död 1382
  Simon (Bergsmannen och Nybyggaren) född 1570, Finland död 1612, Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
JAKOBSSON SKOTTE
  Hans född Beräknat 1671, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 12 juli 1749, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
JANSDOTTER
  Anna Catharina född 23 maj 1794, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 18 november 1864, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Greta född 1 september 1794, Låttkälla, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anna Helena född 1 augusti 1819, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 13 december 1908, Arboga landsförsamling, Arboga, Arboga Kommun, Västmanlands län, Sweden
  Anna Kristina född 19 november 1822, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län död 20 november 1885, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län, Uppland
  Anna Lovisa född 1850, Österhaninge begravningsplats, avd. ML (minneslund)
  Anna Lovisa född 23 augusti 1850, Lännoch Nedergård, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige död 28 augusti 1933, Ålderdomshemmet, Österhaninge, Stockholms län, Södermanland
  Annika född 3 maj 1762, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 21 januari 1763, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län
  Bolla Christina född 9 november 1844, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Brita född 1739, Roslags-Bro, Norrtälje kn, Stoclholms län död 20 mars 1808, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Brita född 21 augusti 1728, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 9 februari 1814, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Caisa född 20 februari 1736, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Catharina född 19 juli 1755, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 13 april 1820, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Catharina född 1717, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 1781, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Catharina född 1765, Löfåsen, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Catharina född 1739 död 23 april 1804, Småhamra, Högsta Roten, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län
  Christina (Stina) född 24 december 1746, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 1 januari 1806, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Elin född S. Borgeby, Sunne kommun, Värmlands län död 8 juli 1688, Grava, Karlstads kommun, Värmlands län
  Emma född 12 september 1865, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Greta född 27 april 1782
  Gretha född 17 augusti 1841, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Ida Mathilda född 29 september 1859, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid född 1670, Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län död 1737, Bråthöjden, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Johanna född 17 juni 1817, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 8 april 1901, Låttkälla, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Johanna född 30 september 1844, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Lena född 1796, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
  Maja Cathrina född 15 november 1841, Låkälle, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs kommun
  Margareta född 1741, Långmossen, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län död 22 september 1826, Skräddartorp, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Margatetha "Greta" född 15 oktober 1757, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län
  Maria Kristina född 13 september 1832, Värmskog, Grums kommun, Värmlands län
  Maria född 24 april 1753, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 28 augusti 1754
  Maria född 1775 död 1854
  Maria född 21 juni 1819, Lerdalen, Thorsby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 2 juli 1889, Torsby , Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Marit född 10 augusti 1757, Gillberga, Säffle kn, Värmlands län död 3 augusti 1826, Nästerudsskog, Hasselbacka, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden
  Märta (Maria) född 1749 död 12 oktober 1820, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Sigrid död 1799, Lysvik, Kårud, Värmlands län
  Stina född 1766, Djursätra, Värsås, Sköve kn, Västergötland död Ekåsen, Korsberga, Hjo kommun, skaraborgs län
  Stina född 20 februari 1730, Svartsången, Kroppa, Filipsstads kommun, Värmlands län, Sweden beg. 15 mars 1800, Igelhöjden, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Stina född 12 februari 1789 död 13 mars 1839, Högtorp, Kaby Rote, Simtuna, Uppsala län
  Stina född 15 september 1836, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
JANSDOTTER F
  Anna född 30 september 1815, Sjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
JANSDOTTER FAGRELL
  Lisa född 31 mars 1816, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 1 juli 1804, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 18 september 1805, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 22 november 1809
  Stina född 27 maj 1801, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
JANSDOTTER SKROTE
  Lena (Pigan) född 10 februari 1811 död 5 juni 1856
JANSSON
  Agda Carolina född 27 juli 1889, Myrekulla, Bredared, Älvsborgs län, Västergötland död 19 januari 1951, Vralen 1:17 Eriksberg, Bäck, Bredared, Älvsborgs län,
  Agnes Sofia född 22 januari 1889, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 2 december 1923, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Alma Kristina född 19 april 1890, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 1 oktober 1953, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Anders (Brukaren) född 1772, Bälaryd, Eksjö landsförsamling, Eksjö kn, Jönköpings län
  Anders född 11 november 1853, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland
  Anna Catharina född 1794, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Elisabeth född 8 mars 1894, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland död 4 april 1976, Sankt Göran, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Anna Matilda född 20 september 1903, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 28 juli 1990, Östhaga Ålderdomshem, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Annika (Anna) född 17 juli 1789, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 28 september 1831
  Birger Ossian (Åkare) född 9 juni 1909, Sollefteå, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 22 november 1983, Sollefteå, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Carl Fredrik född 4 juni 1865, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 18 oktober 1865, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland
  Carl Fredrik född 7 juli 1869, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 29 juli 1950, Uppsala Domkyrkofösamling, Uppsala kommun, Uppsala län
  Carl Ludvig (Hemmansägaren) född 2 oktober 1854, Arninge rote, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Carl Victor född 25 november 1881, Arninge rote, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Carl född 22 januari 1847, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 14 mars 1918, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Catrin Margareta född 2 september 1971, Borås Caroli, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Erik (Bonden) född 26 augusti 1804, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Erik Alfred Bertil född 20 april 1944, Borås Caroli, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Erik född 1690
  Erik född 9 mars 1848, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Gustaf född 5 juli 1857, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 3 februari 1859, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Gustaf
  Gustav (Fiskare) född 11 juli 1870, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1921, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Jan född 24 juli 1854, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Jean (Jan) född 12 januari 1792, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 9 februari 1863, Ekebo Gästgiveri, Ekebo rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Joel död 1733, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Johan (Hemmansägaren) född 3 februari 1841, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 23 april 1927, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Johan (Jan) född 10 november 1812, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 22 mars 1869, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Johan Erik (Hemmansegaren) född 9 maj 1857, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna beg. 3 maj 1927, Hedemora kyrkogård, avd. S Södra, nr. 189 (kista, nr 2 i graven)
  Johan Gustaf född 1 oktober 1852, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 29 maj 1904, Ulfsätra, Järfälla (Stockholms län, Uppland
  Johan född 15 maj 1835, Skjulsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Johannes (Hyttskomakaren) född 1 mars 1816, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 25 januari 1840, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Johannes (Sjöman, Hemmansägare) född 12 september 1849, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 12 mars 1926, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Johannes född 7 december 1837, Låttkälla, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 17 december 1837, Låttkälla, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Josefina Alfrida Eulalia född 16 oktober 1887, Myrekulla, Bredared, Älvsborgs län, Västergötland död 29 januari 1952, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Karl Ulrik (Fastighetsägaren) född 9 augusti 1892, Myrekulla, Bredared, Älvsborgs län, Västergötland död 29 augusti 1967, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Karl född 2 januari 1825, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Klas född 11 april 1852, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 22 januari 1859, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Lars Erik född 3 juni 1855, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 20 juni 1915, Sollefteå, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Magnus (Bonden) född 1726 död 1797
  Maria Lovisa född 21 mars 1860, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland
  Matilda född 20 september 1862, Rämsberget, Rämmen, Filipstad kommun, Värmlands län död 16 december 1930
  Matts (Rusthållaren i Torvalla) dop. 2 februari 1731, Skederid, Norrtälje kn, Stockholms län död 4 november 1810, Torrvalla, Husby-Lyhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Märta Karolina född 28 februari 1913, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 8 april 1982, Härlanda, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län,
  Niklas Erick född 2 september 1971, Borås Caroli, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Otelia född 2 september 1896, Bäck, Bredared, Älvsborgs län, död 25 januari 1935, Lugnet 68, Borås, Älvsborgs län, Västergötland
  Per August (Trädgårdsmästaren) född 22 mars 1863, Forsby, Björklinge, Uppsala kn, Uppsala län, Uppland död 28 januari 1942, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Per född 1649, Laggsundet, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 15 maj 1737, Smösjömarken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Petter född 20 september 1751, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 31 augusti 1814
  Ragnhild Margareta Kristina född 9 maj 1887, Eskilstuna Fors, Södermanlands län död 6 december 1973, Skarpnäck, Stockholms stad, Stockholms län
  Svea Linnea född 17 augusti 1901, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland död 19 december 2002, Uppsala Domkyrkofösamling, Uppsala kommun, Uppsala län
  Sven August Tobias född 2 november 1903, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Vidoff Natanael född 14 juni 1899, Bäck, Bredared, Älvsborgs län, död 6 augusti 1979, Borås Caroli, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
JANSSON BILOCH
  Nils född 22 januari 1703, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 1773, Östra gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
JANSSON FAGRELL
  Anna Lisa född 20 juni 1841, Löfåsen, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 20 mars 1912, Älvsjöhyttan, Löfåsen, Gåsborn, Värmlands län, Värmland
  Dödfödd son född 4 december 1826, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johanna Matilda född 1872, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johannes (Bonden och Smeden) född 13 maj 1813 död 27 december 1871
  Lena född 29 februari 1840, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Olof född 6 juni 1825, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Petter född 1 juli 1806, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
JANSSON KÄLLER
  Jonas född 1713 död 1773, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
JEANSSON
  Anders född 30 januari 1768, Högåsen, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Elias född 12 mars 1777, Högåsen, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Johannes född 14 april 1774, Högåsen, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars född Ängen, Traneberg, Tranebergs, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 12 december 1734, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Lars född juni 1765, Högåsen, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Sven (Bonden) född 1739, Varnum, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland
JENSEN WORM
  Anders (Gårdmand) född 1751, Skallerup, Morsø Nørre, Danmark död 1812, Torup, Skallerup sogn, Danmark
  Niels (Boelsmand) född 31 maj 1818, Skallerup, Morsø Nørre, Danmark död 28 mars 1870, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark
JEPPASDOTTER
  Agneta född Sverige död 1792, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
JEPPESSON
  Nils född 1621, Hålabäck, Vinslöv, Hässleholms kommun död 1677, Bjära, Vinslöv, Hässleholms kn, Skåne län
JEPPSDOTTER
  Ingar född 22 maj 1800, Viby nr 6, Kristianstads län död 5 mars 1868, Kristianstad, Kristianstads kommun, Kristianstads län, Skåne
JEPPSON
  Anders
JOELSDOTTER
  Agnes född 16 juni 1706, Västgård, Kall, Jämtlands län, Jämtland död 24 maj 1766, Berge, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Catarina född 28 oktober 1696
  Ingrid född 1716, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1763, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
JOENSDOTTER
  Ingeborg
JOENSSON
  Nils född Beräknat 1722, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 24 april 1805, Sjömåla, Bäckebo, Kalmar län
JOHANNA
  Elin född 27 oktober 1906, Ovansjö, Ovansjö Sn, Sandvikens kommun, Gävleborgs län död 20 juli 2000, Årsunda, Sandviken, Sandvikens kn, Gävleborgs län, Gästrikland
JOHANNA CHRISTINA
  Ringdahl född 1798 död 13 oktober 1857
JOHANNESDOTTER
  Lina född 16 januari 1850, Arvika landsförsamling, Arvika kommun , Värmlands län död 11 november 1905, Mötterud, Arvika västra, Arvika kommun, Värmlands län
JOHANNESSON
  David Holger född 30 mars 1912, Skutskär, Älvkarleby kommun, Uppsala län död 3 oktober 2002, Skutskär, Älvkarleby kommun, Uppsala län
  Gun Eva Alice född 26 februari 1947, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Jorun född 11 oktober 1943, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län
  Leif Nils Holger född 22 augusti 1943, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Leif Tobias född 21 augusti 1974, Karlshamn, Karlshamns kommun, Blekinge län
  Sandra Kristina född 8 maj 1978, Asarum, Karlshamns kommun, Blekinge län
JOHANSDOTTER
  Alida född 12 oktober 1867
  Amalia född 26 januari 1834, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Anna (Annika) född 1731
  Anna (Pigan) född 26 mars 1787, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 5 juni 1836, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län
  Anna Katarina född 10 oktober 1805, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Sofia född 1856 död 1861
  Anna
  Annicka född 1664, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1760, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Barbro Stina född 18 april 1786, Berg, Nolgården, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige död 4 maj 1821, Ekebo Gästgiveri, Ekebo rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Bernhardina född 30 april 1874, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Boletta född 7 september 1877, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 10 mars 1896
  Caisa Lisa född 14 november 1824, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Catarina född 1686, Rockhammar, Frövi, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län död 5 mars 1755, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Catharina
  Catharina född 1710, Brastad, Göteborgs och Bohus län
  Charlotta Christina född 8 september 1785, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Charlotta född 29 maj 1830, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Chatarina född 12 april 1771, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 31 maj 1772, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Christina född 19 april 1777, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Christina född 22 september 1790, Junkarbo, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1862, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Clara Gustava född 8 maj 1822, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Eisabeth född 25 juni 1841, Sävare, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sweden
  Elin född 18 september 1747, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 21 december 1822, Drefviken, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Elin född 24 september 1831, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Emma Josefina född 24 juni 1854, Alingsås landsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Västergötland död 25 mars 1944, Vemmenhult Skattegården, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Emma född 27 februari 1872, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 22 juni 1948, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Eva Justina född 25 december 1851, Solvinds kvarn, Alingsås stadsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Sverige död 18 maj 1925, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Fredrika född 1 oktober 1836, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Gunborg Ottilia född 3 mars 1919, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 19 maj 1977, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Gunnel
  Hanna Lydia född 11 augusti 1879, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 19 december 1963, Ekeberg Eke, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Hedvig Alice Magdalena född 24 april 1904, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 28 april 1990, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Hildur Hilda född 22 augusti 1877, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död USA
  Hulda Karolina född 15 maj 1906, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 11 oktober 1968, Göteborgs Annedal, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Inga Maria (Inga-Maja) född 10 oktober 1832, Torpet Folkabacken Vinninga under Folkagården, Sävare, Skaraborgs län, Sweden död 16 februari 1877, Hovby, Norra Härene, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Jenny Matilda född 1 juli 1912, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 16 februari 1985, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Johanna född 13 februari 1869, Vråna, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 8 januari 1949
  Johanna född 16 mars 1829, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län död 1829, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Johanna född 8 januari 1839, Färnebo, Långbanshyttan, Värmland
  Josefina född 1849, Gällstad, Ulricehamns kn, Älvsborgs län död Efter 1900
  Julia Matilda född 1873, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Julia född 9 mars 1870
  Katarina ( Cajsa) Johanna född 29 december 1821, Bringsarve, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län död 23 mars 1892, Visby, Visby kommun, Gotlands län, Gotland
  Kerstin
  Kristina född Torpa, Jönköpings kn, Jönköpings län
  Kristina född 1737, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1811, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Lovisa Axelina född 5 oktober 1892, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 4 februari 1904, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maja (Maria) född 21 februari 1829, Storeg., Djursätra, Värsås, Skövde kn, Västergötland, Sweden död 15 december 1903, Värsås, Skövde kommun, Skaraborgs län, Västergötland
  Margareta (Margitta) död 1720, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län
  Maria född 17 januari 1750, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 4 maj 1779, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 21 augusti 1779, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Maria född 15 februari 1782
  Olga Henrietta född 15 november 1884, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Sanna Carolina född 27 februari 1828, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Sara Christina född 1 augusti 1843, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Segrid död Omkr 1690
  Sofia född 3 april 1816, Ekebo Gästgiveri, Ekebo rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Stina född 1739, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1803, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Valborg Augusta född 14 november 1909, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 9 april 1976, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
JOHANSDOTTER BÅÅT
  Brita född uppsk 1547
  Märta född Omkr 1546, Värmlands kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige död 2 augusti 1601
JOHANSDOTTER BÄCK
  Marta född 1781, Lyse, Lysekils kn, Göteborgs och Bohus län
JOHANSDOTTER CARLBERG
  Engelborg född 7 juli 1649 död 13 maj 1698
JOHANSDOTTER ENGMAN
  Anna Cristina född 1727 död 27 augusti 1762, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSDOTTER FUNKE
  Britta född 6 februari 1698, Kvittorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karin född 28 oktober 1690, Kvittorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSDOTTER MOLTEKE
  Margareta född Omkr 1370, Sverige död 1413, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
JOHANSDOTTER MOLTKE
  Ingeborg född Omkr 1364, Kalmar domkyrkoförs, Kalmar kn, Kalmar län, Småland, Sverige
JOHANSDOTTER OTTERSTEN
  Amanda Elisabeth född 13 oktober 1885, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1 september 1972, Solhem, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSDOTTER VOGLER
  Anna Stina född 28 april 1782, Bryngelstorp, Läckö, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 30 juni 1783, Bryngelstorp, Läckö, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSSON
  "Agnes" Julia Davida född 2 februari 1892, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 29 april 1977, Virserum, Hultfreds kommun, Kalmar län
  "Arvid" Herbert född 18 februari 1894, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 27 mars 1972, Trollhättan, Trollhättans kommun, Älvsborgs län
  "Hilda" Carolina (Affärsinnehavare) född 6 januari 1880 död 4 oktober 1968, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  "Josef" Alex (Tandläkaren) född 22 juli 1898, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 18 oktober 1939, Trelleborg, Malmöhus län, Skåne
  "Margareta" Christina född 22 november 1944, Kristine, Falu kommun, Kopparbergs län
  "Ruth" Elin Elisabeth född 3 januari 1896, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 31 mars 1983, Virserum, Hultfreds kommun, Kalmar län
  "Stina" Helena född 20 april 1916, Gudmundrå, Kramfors kommun, Västernorrlands län, död 19 augusti 2002, Lindesbergs kyrka, Lindesbergs kommun, Örebro län, Västmanlands län
  "Svea" Ann-Ida född 9 juli 1904, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 28 december 1974, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige
  "Theo" Tommy född 10 juni 2013, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  "Tommy" Rickard Jonas född 18 augusti 1983, Täby, Täby kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
  Okänd
  Ada Elida Hildeborg född 14 september 1902 död 30 april 1957, Sofia, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
  Agnes Rosalia född 19 april 1876, Tumbo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Albert Emil (Lantbrukare) född 23 april 1867, Hemsjö, Alingsås Församling, Alingsås kn, Älvsborgs län död 1 juni 1955, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Alma Kristina född 22 juli 1870, Lyrestad, Mariestads kommun, Skaraborgs län död 8 november 1952, Klockaregården, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[JACOBSDOTTER-JOHANSSON], JOHANSSON-JONSSON, JONSSON-JÖRNHOLM

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia