Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

JACOBSDOTTER-JOHANSSON, [JOHANSSON-JONSSON], JONSSON-JÖRNHOLM


Namn

Född

Död

JOHANSSON
  Alma Sofia född 26 december 1866, Nora, Heby Kommun.Västmanlands län
  Amanda Sofia född 28 oktober 1862, Lunnabo, Alingsås, Älvsborgs län död mars 1935, Lunnabo, Alingsås, Älvsborgs län
  Anders Joel född 22 juni 1864, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län död 7 april 1954, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län
  Anders född 14 januari 1808
  Anders född 15 augusti 1783, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 14 november 1850, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anders
  Andreas (Torparen på Ekeberg) född 5 november 1816, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 3 augusti 1869, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Vilhelmina (Klädsömmerskan) född 7 mars 1874, Tumbo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 7 januari 1948, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Anna Vilhelmina född 29 januari 1871, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 10 juni 1947, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Anni Rosalia Valborg född 10 juni 1904, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län död 29 juni 1993, Ödenäs, Alingsås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Annie Elisabeth född 9 februari 1900, Haga, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län död 31 januari 1986, Göteborgs Annedal, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Astrid Elisabeth född 17 juni 1892, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 23 oktober 1940, Göteborgs Oskar Fredrik, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Augusta född 16 september 1885, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 4 oktober 1968, Göteborgs domkyrkeförsamling, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län
  Axel (Jordbruksarbetare) född 11 februari 1893, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 19 oktober 1982, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Axel Folke född 14 juli 1918, Hedemora, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 27 september 1988, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Axel Johan Mauritz född 3 december 1878, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Axel Theodor (Guldsmeden) född 6 juli 1888, Tutaryd, Ljungby kommun, Kronobergs Län
  Barbro Gunilla född 9 juni 1943, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Barbro Ingela född 7 mars 1950, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Barbro född 1957, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Birgitta
  Britt-Inger (Fia) Viola född 21 juni 1953, Sankt Laurenti, Visingsö, Jönköpings län
  Bror Villy Roland född 6 oktober 1930, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland död 28 december 2000, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Börje (Gårdsfogden) född 16 september 1774, Bondegård, Väckelsång, Tingsryd kommun, Kronoborgs län död 1821, Långasjö, Kalmar län
  Carl Johan född 24 maj 1850, Sävare, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sweden död 1 september 1857, Sävare, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sweden
  Carl född 1870, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Carl född 2 augusti 1826, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
  Cecilia Elisabeth född 7 maj 1872, Lindesberg, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 14 november 1936, Råby 5, Hörby, Malmöhus län, Skåne
  Clas Teodor (Snickaren) född 9 november 1889, Backgård, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 1948, Worcester, Worcester County, Massachusetts, United States
  Didrik född 1706, Österlings, Stånga, Gotlands län
  Ebba Johanna Karolina född 28 april 1874, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 13 augusti 1940, Kville Prästgård, Kville, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Elin Julia Ingeborg född 29 maj 1902, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län död 8 mars 1976, Lygnared, Alingsås Församling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Elisabeth Lena född 7 juli 1950, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Elna Ingeborg född 4 december 1897, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 26 juni 1924, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Elsa född 1906, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län död 1919
  Emma Carolina
  Emma Erika född 11 april 1886, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 24 mars 1976, Nås, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Erik "Arne" född 2 augusti 1915, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 9 juni 1970, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige
  Erik "Gustav" (Sågarbetaren vid Rockhammar Trämassefabrik) född 2 juli 1880, Helgesta , Flens kommun, Södermanlands län, Södermanland död 29 mars 1948, <Spannarboda kyrkogård, Fellingsbro norra, Lindesbergs kommun, Örebro län>
  Erik Valdemar född 13 januari 1882, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 30 mars 1941, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Eva Birgitta född 1 februari 1946, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Evald John Albert född 1 augusti 1892, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 1 september 1915, Söder, Visby, Gotlands län, Gotland
  Evelina Berta Augusta född 29 september 1889, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 26 augusti 1911, <Herrljunga kyrkogård, nr. 398 (kista)>
  Frank född 2 oktober 1914, Arvika stadsför, Arvika kommun Värmlands län död 7 juni 2004, Arvika östra, Arvika kommun , Värmlands län
  Gerda Amanda född 28 maj-28 maj 1876, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 1 augusti 1966, Falköpings stadsförs, Falköpings kn, Skaraborgs län
  Gerhard Einar Fridolf född 26 februari 1894, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län död 9 september 1976, Vänersborg, Vänersborgs kommun, Älvsborgs län
  Gunnar Fritjov född 14 december 1884, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 7 juni 1885, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Gunnel född 1935, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Gustaf Adolf född 14 juni 1877, Ekeby ägor, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
  Gustaf Artur (Lantbrukare och Sjöman) född 4 juli 1901, Sunnarstegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 14 augusti 1988, Källsbäck, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Gustaf Bengt Paul född 19 mars 1925, Oscars församling i Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län död 30 april 2007, Ed, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Gustaf Emanuel (Manne) född 3 december 1913, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 2 september 1991, Lindesberg, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Gustav Adof född 15 juli 1895, Västra Frölunda, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 7 juli 1957, Otterbäck 1:149, Lyckedal, Hovås, Askim, Askims kn, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Gustav Edvard född 13 april 1858, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län död 27 april 1932, Vemmenhult Skattegården, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Gustav Helmer född 29 augusti 1883, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Göta Gunvor Marianne född 20 november 1924, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland död 9 februari 1994, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland
  Hans "Evald" (Agronom) född 26 maj 1890, Angered, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 30 juli 1969, Olofstorp, Bergum, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Hans (Brukaren) född 11 maj 1773, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 7 januari 1847, Stenklämma, Eksjö landsförs.Eksjö kommun, Jönköpings län
  Hans Rolf född 11 maj 1963, Nysund, Degerfors kn Örebro län
  Hans
  Helfrid Maria Viktoria född 10 april 1894, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 14 september 1980, Eksjö stadsförvaltning, Eksjö kn, Jönköpings län
  Henny Anna Margareta född 16 februari 1965, Nysund, Degerfors kn Örebro län
  Henrik född 11 april 1874, Ekeberg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län, Sverige död 10 december 1876, Ekeberg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län, Sverige
  Hildur Alfhild Paula (Lärarinnan) född 7 juli 1886, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 25 juni 1971, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Hildur Kristina född 30 november 1899, Bergum , Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 28 januari 1992, Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Ida Albertina, född 24 april 1860, Lundabo, Alingsås stadsförsamling, Älvsborgs län, Sweden död 6 februari 1906, Bergum, Sörgården, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Inga Annika född 2 november 1952, Arvika västra, Värmlands län, Värmland
  Ingeborg Maria född 7 januari 1882, Klara, Stockholms stad, Uppland död 10 september 1927, Johannesberg, Väster Haninge, Stockholms kommun, Stockholms län
  Ingela Elisabeth född 6 september 1949, Boo, Nacka kommun, Stockholms län
  Inger
  Ingrid Matilda född 8 juni 1913, Svärta, Nyköpings kommun, Södermanlands län död 19 oktober 2003, Sankt Nicolai, Nyköpings kn, Södermanlands län
  Irene Birgitta
  Jan Peter (Lägenhetsinnehavare i Källeberg och mjölnaren) född 3 december 1814, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Janne Alfred född 14 augusti 1851, Alingsås landsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Västergötland död 7 december 1936, Bäck, Myrekulla, Fjärås, Kungsbacka kommun, Hallands län
  Jan-Ola född 27 oktober 1963, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland
  Joel Karl Ossian (Fiskaren) född 12 augusti 1901, Rönnäng (Stenkyrka), Tjörns kommun, Göteborgs och Bohus länRönnäng, Stenkyrka, Tjörns kommun, Göteborgs och Bohus län död 18 maj 1982, Rönnäng, Tjörns kn, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Johan Gustav född 28 januari 1818, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Johan Theodor född 10 september 1871, Ekeberg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län, Sverige död 14 september 1931, <Otterstads kyrkogård, avd. Rad 1-10, nr. 192R8A-B (kista)>
  Johan född 24 juni 1695, Hoberget (Kuntberget), Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Sweden beg. 13 juli 1760, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Johan född 23 juni 1798, Bringsarve, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län död 21 september 1847, Visby, Visby kommun, Gotlands län, Gotland
  Johanna Kristina född 10 augusti 1878, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 16 november 1961, Hedemora, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Johannes (Bonden och kyrkovärden) född 17 januari 1751, Berg, Sven Månsgården, Otterstad , Lidköpings kn, Skaraborgs län död 26 mars 1827, Berg, Sven Månsgården, Otterstad , Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Johannes och Sven född 17 december 1813
  Johannes född 4 november 1748, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Johannes född 27 maj 1775, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Johannes född 24 juni 1813, Barkehult, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 19 september 1897, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Jonas född 18 april 1769, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 28 juli 1769, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Jonas född 1 maj 1770, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 1770
  Jonas född 12 april 1771, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Julia Mathilda (Tilda) född 12 februari 1873, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 5 december 1959, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Karin Viktoria född 2 augusti 1915, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 29 april 2000, Lindesberg, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Karl "Karl I Skramla" född 5 oktober 1811, Anders Bryngelsgården, Filsbäcks Rote, Sunnersberg, Otterstad, Lidköpings kn död 27 februari 1889, Hagen (Björklunda), Öboängen, Synnerby Södra, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
  Karl August född 25 februari 1844, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 27 mars 1922, Hältekärr Skattegård, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Karl Bertil Arne född 28 juni 1914, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland död 29 april 1986, Hägersten, Stockholms stad, Stockholms län
  Karl Gunnar
  Karl Gunnar född 13 december 1905, USA död 9 juli 1974, Kvistofta, Helsingborgs kn, Malmöhus län, Skåne
  Karl Niklas (Kontorsskrivare vid järnvägen,) född 4 januari 1850, Stampens kvarn, Alingsås stadsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 11 juli 1914, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Kjell Roland född 29 juni 1955, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland
  Kristina född 13 november 1884, Ed, Vårvik, Bengtsfors kommun, Älvsborgs län död 5 augusti 1944, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Kristina
  Lars Erik född 11 juni 1948, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Lars Herbert
  Lars Johan född 1 november 1880, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 22 december 1916, Vägga Nordgård, Askum, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Lars Peter (Banmästaren) född 22 oktober 1836, Sävare, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sweden död 1 juni 1906, Giller VI, S:t Pauli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Lars Petter född 17 april 1821, Ekebo Gästgiveri, Ekebo rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 14 augusti 1821, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars Tobias född 9 mars 1980, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Lars född 8 januari 1779, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars född 4 november 1748, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 10 februari 1749, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars född 16 maj 1760, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 21 april 1761, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län
  Lars född 1 juni 1728, Hösjöberget, Säfsnäs, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 28 juli 1773, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Lars född Ca 1648, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 1734, Älgsjöberget, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Linda Annika född 3 januari 1974, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Magnus (Drängen) född 19 maj 1819, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Margit Dagmar Alice född 24 september 1916, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland död 12 mars 1917, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Maria Christina född 6 januari 1844, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maria född 11 oktober 1780, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län död 21 februari 1853
  Marianne
  Martin Teodor född 26 augusti 1911, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Matilda född 6 december 1859, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 23 juni 1925, Hörnbo, Hedemora, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Mats Olof född 22 maj 1958, Huvudsta, Solna, Solna kn, Stockholms län
  Mauritz Karl (Hemmansägare) född 13 april 1865, Hemsjö, Alingsås Församling, Alingsås kn, Älvsborgs län död 2 september 1954, Bergum 8:9, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  May Ingrid född 1 maj 1913, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Nanny Ottilia född 17 juli 1878, Tutaryd, Ljungby kommun, Kronobergs Län, Sverige död 15 mars 1948, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Nils (Hemmansägaren och rusthållaren)
  Olof (Torparen på Hagen) född 7 januari 1817, Ljungbyheden Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län död 1889, Åsgårdsstrand, Norge
  Olof född 14 januari 1758, Gerum Storgården, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län död 4 augusti 1808, Torpet under Ljungby, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län
  Oscar Arnold (Lokomotiveldaren) född 11 september 1882, Falkabacken, Tutaryd, Ljungby kommun, Kronobergs Län död 11 september 1959, Regementsgatan, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland.
  Peter född 4 september 1784, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 19 april 1786, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Rolf Oskar född 13 april 1931, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Rut Alfhild Elisabet född 26 januari 1898, Bergum , Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 21 februari 1981, Tynnered, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Selma Olivia (Klädsömmerskan) född 29 juni 1880, Tutaryd, Ljungby kommun, Kronobergs Län död 9 mars 1903, Krooksminne, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Signe Judith Serafia född 13 mars 1899, Skogskärr, Alingsås kommun , Älvsborgs län död 28 augusti 1981, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Stig Sigvard Arnold född 14 mars 1919, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland död 13 augusti 1992, Kista, Stockholms kommun, Stockholms län
  Susanne Marie född 10 augusti 1957, Hägersten, Stockholms stad, Stockholms län
  Svea Alice Ingeborg född 16 januari 1912, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland död 28 december 1991, Skutskär, Älvkarleby kommun, Uppsala län
  Sven Johan född 26 november 1842, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven född 4 maj 1779, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Sylvia Marianne född 24 december 1950, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län
  Tehresia född 28 april 1877, Tutaryd, Ljungby kommun, Kronobergs Län död 28 juli 1961, Köpenhamn, Danmark
  Ulrica Emilia född 31 mars 1865, Nora, Heby Kommun.Västmanlands län
JOHANSSON FLODIN
  Olaus (Soldaten) född 3 februari 1819, Nästet, Traneberg, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 22 april 1899, Karlsmosse, Nolgården, Jönslunda Norre Bondegården, Jönslunda Rote, Sunnersberg (R).
JOHANSSON FUNKE
  Okänd
  Anders född 24 september 1719, Kvittorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSSON GLAD
  Alfhild Charlotta född 1 december 1911, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 27 september 2000, Svanesund, Långelanda, Orust kommun, Göteborgs och Bohus länt
  Gunhild Mariana född 18 juni 1906, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 2 februari 1926, Lilla Kornö 28, Lyse, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Henry Berhard född 27 juni 1904, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 15 april 1918, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Jenny Amalia född 3 juni 1899, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 9 mars 1929, Lilla Kornö 28, Lyse, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Johannes (Sjöman och senare stenhuggaren) född 1 oktober 1865, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 21 maj 1932, Lilla Kornö 38, Lyse, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Olga Jeanette född 21 maj 1897, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 18 juni 1990, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Valborg Henrietta född 14 januari 1909, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 20 november 1994, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län
JOHANSSON HALL
  August Johan född 18 oktober 1839, Hemmingsmåla, Södra Sandsjö, Tingsryd, Växsjö kommun, Kronobergs län
JOHANSSON HOLM
  Per (Korpralen) född 19 februari 1793, Jäder, Eskilstuna kn, Södermanlands län, Södermanland död 27 juli 1858, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
JOHANSSON HÅRD AF SEGERSTAD
  Erik född 1621 död 5 maj 1692, <Skärvs kyrka, Axvall, Skara kommun, Skaraborgs län>
JOHANSSON JÄLEVIK
  Hjalmar Emanuel (Sjökapten) född 15 mars 1916, Sandvikeberg, Synnerby Södra, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 4 november 1992, Rönnäng (Stenkyrka), Tjörns kommun, Göteborgs och Bohus länRönnäng, Stenkyrka, Tjörns kommun, Göteborgs och Bohus län
JOHANSSON WICKSTRÖM
  Ernst Herrman Rudolph född 10 juli 1870 död 1894, Vankiva, Hässleholms kommun, Kristianstads län
JOHANSSON VOGLER
  Anders född 13 januari 1780, Bryngelstorp, Läckö, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 januari 1781, Bryngelstorp, Läckö, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JOHANSSON ÅBON I GAPERHULT, VÄRMLANDSNÄS
  Daniel
JOHNSON
  David Leslie född 1943
  Fred Henry född 20 maj 1911, Sacramento, Carlifornia, USA död 10 januari 1985, Sun City, Arizona, USA
  Robert Henry född 1938
  Sally Maria född 1936 död 1993
JOHNSSON
  Anders född 29 september 1705, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län död 14 februari 1765, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län
  Franz Arvid född 1880
  Hugo Arne Ludvig född 9 oktober 1914, Norrköpings Sant Olai, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 18 oktober 1986, Örebro Nikolai, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Mauritz född 13 juli1918, Ward 10, Worcester City , Worcester, Massachusetts, United States
  Sten Roland Halvard född 4 maj 1912, Bredestad, Aneby kn, Jönköpings län, död 1 augusti 1980, Örebro Nikolai, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Tittie Birgitta född 15 maj 1958, Raus, Helsingborgs kn, Malmöhus län, Skåne
JONASDOTTER
  Anna Chatarina född 18 december 1805
  Anna Elisabeth född 27 mars 1802
  Anna född 2 juni 1778, Lund, Läckö, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Barbro Stina född 12 januari 1781, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden död Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Catharina född 10 oktober 1758, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 27 februari 1763, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Christina Catharina född 16 november 1810
  Christina Margaretha född 17 juni 1802
  Christina född 27 december 1765, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Kerstin född 31 oktober 1763, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Maja född 23 december 1822, Ödeborg, Färgelanda kommun, Dalsland
JONASSON
  Anders (Torpare) född 18 september 1744, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige död 15 mars 1813, Drefviken, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anders. född 4 oktober 1779, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Anders född 22 november 1799, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland död 6 september 1862, Ängen, Hammar, Sterserud, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden
  Gustaf född 16 augusti 1812
  Isak född 28 januari 1756, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 24 september 1831, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Johannes född 2 augusti 1804
  Jonas född 1754, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län beg. 13 april 1757, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Lars född 27 september 1791, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Petrus född 26 juli 1832, Hällefors , Örebro län, VästmanlandVårdhemmet Sävsjön,
  Sven född 11 mars 1761, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 21 november 1839, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Sven född 3 april 1777, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län död 1 februari 1832, Våle, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län
JONASSON BERG
  Johannes född 22 juli 1784, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
JONSDATTER
  Ingeborg
JONSDOTTER
  Annika född 24 mars 1771, Högåsen, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1847, Djursätra, Värsås, Sköve kn, Västergötland
  Cathrina
  Charlotta Wilhelmina född 4 november 1860, Ryssby, Kalmar län. död 1 juli 1870, Fliseryd, Mönsterås kn, Kalmar län
  Elin född 1719
  Ingeborg född 17 augusti 1738, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
  Ingeborg född 1670, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 1745, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Ingeborg född 1746, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 28 september 1794, Säter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Ingrid född 24 juni 1700, Trelle, Läckö, Otterstad, Liköpings kommun, Skaraborgs län död 6 november 1773, Trelle, Läckö, Otterstad, Liköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid född 1682, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 13 februari 1755, Nyble, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Ingrid död 1721, Strö, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid född 25 januari 1772, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 16 mars 1823, Buhult, Karlskoga, Karlskoga kommun, Örebro kommun
  Johanna Lisa född 23 mars 1798, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Kajsa född 5 augusti 1805, Edsby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 25 april 1905, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin född 1700 död 18 mars 1783, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Karin död Beräknat 1694, Hällefors , Örebro län, VästmanlandVårdhemmet Sävsjön,
  Karin född 1684 död 1772, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin
  Karin född Beräknat 15 juni 1698 död 13 mars 1768, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län, Sweden
  Katarina född 24 september 1778, Årnäs, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 24 januari 1860, Trappängen, Ekebo, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Kerstin (Stina) född 23 juni 1705, Hyttbacken, Hällefors , Örebro län, VästmanlandVårdhemmet Sävsjön, död 1742, <Hyttbacken, Hällefors, kommun, Örebro län>
  Kerstin född 1669, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 1755, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Kerstin född beräknat september 1681, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län död 3 mars 1728, Valleräng, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län
  Kjersin född Beräknat 1788 död 18 januari 1838, Kallviken, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
  Lisa född 17 november 1803, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län
  Lisbeth
  Margareta född 16 oktober 1716, Backa, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden död 9 april 1790, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Maria född 1699, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1772, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Maria född 1671, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 12 maj 1763, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Maria född 28 januari 1754, Södra Holmsjön, Gåsborn död 28 november 1819
  Maria född 1672 död 9 mars 1752, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Martha född Beräknat 1659 död 19 april 1739, Stora Gerum, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Sara född 23 september1806, Grytingskogen, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland
JONSDOTTER FUNKE
  Elin född 21 januari 1713, Kvittorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 maj 1774, Nore, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JONSDOTTER GYLLENHORN
  Brita
JONSDOTTER RANDABERG
  Ragnhild född Omkr 1179
JONSDOTTER SUDRHEIM
  Cecilia född Sudreim (Sörum), Ringerike, Norge död 1411
JONSON
  Carl John Harald född 22 juni 2010, Mellösa, Flens kn, Södermanlands län, Södermanland
  Carl John Samuel född 22 april 2008
  Carl Sebastian född 14 oktober 1976, Mellösa, Flens kn, Södermanlands län, Södermanland
JONSSON
  Adolf Robert Erasmus (Kontorsbiträdet) född 2 juni 1876, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län död 10 augusti 1944, <Hovsta kyrkogård, kv. 2, nr. 17 (kista), Axbergs kn, Örebro län>
  Alexander
  Anders (Bonden och kyrkvärden) född 24 augusti 1689, Torsebro, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholms kommun, Södermanlands län död 2 mars 1766, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Anders Gustaf född 21 december 1863, Ekhof i Björnlunda fs, Flens kommun, Södermanlands län död 3 mars 1931, St: Görans församling, Stockholms stad
  Anders född 1725
  Anders född 28 januari 1700, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 2 maj 1776, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Anders beg. 29 september 1728, <Nordhallen nr 2, Åre, Jämtlands län, Jämtland>
  Anna Sofia född 1 augusti 1880, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län död 14 juni 1957, Nykyrka, Mullsjö kn, Skaraborgs län,
  August Sigfrid Leonard (Järnvägsarbetaren) född 12 februari 1874, Norrköpings Östra Eneby, Norrköpings kommun, Östergötlands län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

JACOBSDOTTER-JOHANSSON, [JOHANSSON-JONSSON], JONSSON-JÖRNHOLM

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia