Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, [A], B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[AAKAR-ANDERSSON], ANDERSSON-ARENDTZ, ARENDTZ DY-AXELSSON POSSE


Namn

Född

Död

AAKAR
  Birgitte född 16 september 1950, Aarhus, Danmark död 7 juli 2007, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
  Jens
ABJÖRNSDOTTER
  Ingrid död Efter 1310
ABRAHAMSDOTTER
  Lovisa Carolina född 1798, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Maria (Maja) Catharina (Cajsa) född 21 januari 1803, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke död Före 1890
ABRAHAMSSON
  Märta Maria född 13 mars 1899, Häggenås, Östersunds kommun Jämtlands län död 26 februari 1937, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Pehr född 1795, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Pehr född 2 april 1751, Nora, Nora kommun, Örebro län död 30 december 1813, Värberg, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län
ADAMSDOTTER
  Brita Stina född 1793, Altuna, Enköpings kn, Uppsala län död 23 maj 1795, Altuna, Enköpings kn, Uppsala län
ADAMSSON
  Johan född 30 juli 1789, Säfva by, Altuna, Enköpings kn, Uppsala län
ADAMSSON BRUNSTEDT
  Erik (Torparen) född 17 juli 1791, Altuna, Enköpings kn, Uppsala län död 23 januari 1865, Långbo under Eklunda ägor, Simtuna, Enköpings kn, Simtuna, Uppsala län
ADAMSSON SKOTTE
  Adam född 11 oktober 1683, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död september 1767, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
ADDE
  Hildur Adolfina född 7 december 1869, Hallingeberg, Västerviks kommun, Kalmar län död 25 maj 1940, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
ADOLFSSON
  Anna Karin Adjunkt född 23 november 1959, Karlskrona, Karlskrona kommun, Blekinge län
  Britta Christina född 11 juli 1957, Karlskrona stadsförs, Karlskrona kn, Blekinge län, Blekinge
  Elisabeth Kristina född 18 november 1981, Stora Harrie, Malmöhus län, Skåne
  Ellen Marianne född 22 juni 1952, Karlskrona, Karlskrona kommun, Blekinge län
  Karl Andreas född 29 juni 1985, Lund, Lunds kommun, Malmöhus län
  Tord (Teddy) Göran (Läkaren) född 25 april 1948, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Tord Docent född 20 mars 1921, Mötterud, Arvika västra, Arvika kommun, Värmlands län
ADSTEN
  Anna "Caroline" född 14 augusti 1979, Tärna, Västerbottens län, Lappland
ADTZERSENN
  Söffren född Omkr 1600, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
AF BARCELONA
  Raimundo Berenguer, (Greve)
AF POLEN
  Rikissa född Omkr 1148
AF POMMERN
  Margrete Sambria
AF PORTUGAL
  Berengaria (Drottning av Danmark) född Omkr 1190 död 27 mars 1221, Ringsted, Ringsted municipality, Denmark
AHLBERG
  Bernhardina född 10 augusti 1847, Vänge, Gotlands kommun, Gotlands län död 11 februari 1889, Vänge, Gotlands kommun, Gotlands län
  Lars Niklas (Arbetskarlen) född 3 september 1831, Alskog, Gotlands kommun, Gotlands län död Före 1900
AHLIN
  Carl Johan Emil (Soldaten och Postköraren) född 15 december 1869, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 15 december 1931, <Askeryds kyrkogård, kv. F, nr. 95-96 (kista, nr 1 i graven)>
  Gustaf Aron (Soldaten) född 23 januari 1843, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 28 juni 1913
  Karl Georg Ruben född 2 februari 1901, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 19 januari 1991, Aneby, Aneby kommun, Jönköpings län
  Lydia Sofia född 2 oktober 1897, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 20 april 1967, Nässjö kommun, Jönköpings län
  Sofia Charlotta född 23 februari 1873, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 9 augusti 1955, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län
AHLSTRÖM
  Axel (Kärnmakaren) född 15 juni 1900 död 1 mars 1933, <Söderfors kyrkogård, nr. 2-191:K1 (kista)>
  Majbritt Ingeborg född 28 juni 1925
AHLVIK
  Okänd
AHRÉN
  Gunnel Agneta ( Neta) Maria född 14 maj 1949, Falköping, Falköpings kn, Västergötlands län
  Hans Göran född 4 april 1944, Falköping, Falköpings kn, Västergötlands län
  Sten Yngve född 7 november 1911, Sandhult, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland död 4 juni 1984, Mullsjö, Mullsjö kn, Jönköpings län
ALBINSSON
  Eva Marianne född 17 maj 1952, Johanneberg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
ALBRECTSSON
  Mats född 1727, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke
ALBREKTSDOTTER BYDELSBACK
  Hebbla
ALFSDOTTER BOLT
  Gro född 1404, Norge död 1472, Norge
ALGOTSSON SVAN
  Bengt (Djurvaktaren) född 1643, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 28 september 1695, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
ALGOTSSON TILL FLY
  Bengt
ALM
  Carina Ulla Valborg Margareta född 24 februari 1943, Sköllersta, Hallsbergs kommun, Örebro län
ALMGREN
  Allan Gösta Vilhelm född 28 mars 1920, Södertälje stadsförs, Stockholms län, Södermanland död 22 december 1989, Östertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Anna Carola Elisa ("Lisa") född 23 maj 1894, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland död 24 mars 1963, <S:t Olofs kapell på Kvibergs kyrkogården, Göteborg, Göteborgs och Bohus län>
  Anna Lovisa född 1856, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Ann-Christine född 13 september 1958, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Arne Sven Olof född 16 april 1917, Södertälje stadsförs, Stockholms län, Södermanland) död 21 mars 1998, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Gustaf Alexander (Instrumentmakaren) född 31 oktober 1826, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län död Mellan 1890 och 1900
  Hedvig Margareta Lovisa född 30 december 1891, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 30 oktober 1975, Oscars församling i Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
  Hulda Maria född 9 oktober 1859, Klara, Stockholms stad, Uppland död 19 januari 1925, Margretelund, Täby, Stockholms län, Uppland
  Karl Aron Alexander född 24 februari 1886, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död Före 1890, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Karl Axel Olof (Mekanikern) född 29 september 1889, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 4 mars 1979, Östertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Karl Gustaf (Handlaren) född 2 maj 1853, Sankt Nikolai, Stockholms stad, Uppland död 8 mars 1906, <Stockholms norra begravningsplats, avd. 1, kv. 8A, nr. 43 (kista, nr 3 i graven)>
  Sigrid Maria ("Mia") Vilhelmina född 17 december 1887, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 2 februari 1945, Fridsborg, Norrköpings Sankt Johannes, Östergötlands län, Östergötland
ALMQVIST
  Jennifer Maria född 25 december 1989, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Jessica Ulrika född 26 december 1986, Östertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Sven Peter född 20 februari 1959, Sävsjö, Sävsjö kommun, Jönköpings län
ALMSTEDT
  Jennie Sylvia född 8 juli 1971, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland
ALMSTRÖM
  Gustava född 1838, Lommaryd, Aneby kommun, Jönköpings län
ALSOP
  Jeanette född London, England
ANDERS
  Giörgensson Vogler, född 13 augusti 1762, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 13 november 1762, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
ANDERSDOTTER
  (Elisabeth) Lisbeth född 13 november 1759, Vigselboken Åre C:2 (1760-1811) Bild 1730/sid 337 nr 3, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Anna (Annika) född 10 december 1747, Askarbol, Björkvik, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Anna (Bondmoran) född 13 december 1752, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 21 december 1828, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna (Pigan från från Mölnbo) född 19 februari 1812
  Anna Maria född 8 augusti 1810, Vårdinge, Södertälje kommun, Stockholms län
  Anna Märta född 1 januari 1844, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 26 februari 1910
  Anna Stina född 23 juni 1810, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län
  Anna född 25 mars 1741, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län död 5 februari 1795, Malöga, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Anna född Omkr 1673, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Anna född 1737
  Anna född 25 augusti 1830, nr 10, Getterön, Lindbergs kommun, Hallands län död 9 mars 1901, Store Mosse, Lindhov, Lindberg, Hallands län, Sweden
  Anna
  Anna född 5 januari 1791
  Anna född 1749, Lännäs, Örebro kommun, Örebro län död 1813, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Anna
  Anna född 15 november 1744, Hammar, Nosaby församling, Kristianstads kommun, Skåne län död 28 september 1814, Håslöf, Gustav Adolf, Skåne, Sweden
  Anna född 20 september 1771, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Anna född 3 december 1725, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 9 februari 1795, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Anna född 19 september 1812, Lerdalen, Lane-Ryr, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Anna-Stina född 20 augusti 1788, Änghagen, Ekebo Rote, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Annicka född 22 oktober 1730, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Annika född 27 februari 1773, Rejmyre, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län död 1855, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län
  Augusta Emelia född 7 augusti 1877, Vemmenhult Skattegården, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland död 3 januari 1970, Sandhult, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Beata
  Bengta född 1706, Fjälkinge, Kristianstads län död 1795, Fjälkinge, Kristianstads län
  Bolla Stina född 21 april 1773, Nolängen, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidkopings kommin, Skaraborgs län
  Brita (Brijta) död 21 januari 1713, Ås, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Brita (Pigan) född 6 februari 1784 död 21 mars 1838, Tollestorp , Ambrosigården (Sandängens gård) i St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Brita född 1686 död 1752
  Brita född 1734
  Brita född 3 augusti 1726, Askarbol, Björkvik, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Brita
  Brita född 30 november 1717, Näshulta, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Britta Stina född 1810, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 1888, Himmeta, Köpings kommun, Västmanlands län
  Britta född 29 september 1735 död 1786
  Britta född 24 oktober 1688, Älvshyttan, Nora Bergsförsamling, Nora kommun, Örebro län död 10 november 1778, Garphyttan, Tysslinge, Örebro kommun, Örebron län
  Börta född 1730
  Cajsa född 1860, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Carin född 1723 död 3 maj 1794
  Carin född 26 mars 1721
  Carin född 17 januari 1806, Lane-Ryr, Uddevalla kommun, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Catharina född 12 juli 1792, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Catharina född 20 april 1780, Vallen, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 29 oktober 1858, Nytorp, Vänsjö, Otterstad. Skaraborgs län, Sweden
  Catharina född 24 september 1744, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1819, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Cathrina född 30 augusti 1794, Klockaretorpet, Otterstads Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död 3 februari 1847, Catrineberg, Sunerby Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
  Catrina född 20 maj 1745, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Chatarina född 1779, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län död 1794, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Chatrina född 19 september 1763
  Christina död 4 september 1767, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län
  Christina född 27 september 1793, Tanum, Göteborgs & Bohus län död 14 september 1863, Långekärrö, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Cristina Charlotta född 4 november 1839, Björnlunda, Gnesta kn, Södermanlands län
  Elin född 1621, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 2 februari 1697, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Elin född 25 juni 1708, Uppegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Elin
  Elin
  Elisabet född 18 september 1762
  Elisabet född 1666, Gagnef, Gagnefs kn, Kopparbergs län död 1739, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Elisabeth född 14 maj 1839, Norra Fågelås, Hjo Kommun, Skaraborgs län
  Ellen Josefina född 31 oktober 1872, Övre Storegården, Rackeby, Skaraborgs län död 29 juli 1953, Högsbo Sunnegata, Otterstad, Norra Kållands kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Emma Charlotta född 1 november 1844, Torsås, Torsås kommun, Kalmar län död 20 juli 1895
  Giördin född troligen 1669 död 15 augusti 1731, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Greta född 10 december 1723, Mallgårds, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län död 30 mars 1779, Alskog, Gotlands kommun, Gotlands län
  Gunilla född 1784, Edsås, Hemsjö, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 4 mars 1849, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Gölin född 1808
  Gölin född 8 februari 1852, Brattland, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 23 september 1853, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Hedvig Chatarina född 9 november 1831, Vårdinge, Södertälje kommun, Stockholms län
  Helena
  Helvig född 29 november 1713, Västerlaus, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Hilma Viktoria född 1887, Skattegården, Bredared, Borås kommun, Älvsborgs län, Västergötland) död 1918
  Inga född 30 juli 1835 död 13 februari 1873
  Ingeborg född 1690, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1760, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingeborg född 1680, Rinkaby, Kristianstads län, död 1756, Rinkaby, Kristianstads län,
  Ingegärd
  Ingierd född 1732
  Ingierd död 16 december 1769, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Ingrid D. född 30 december 1842, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 21 mars 1843, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ingrid. född 15 augusti 1740, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Ingrid född 11 oktober 1776, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 6 februari 1862, Walhall, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skara borgs län, Sweden
  Ingrid född 30 oktober 1766, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1833, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Ingrid född 1706, Lunda Frisegården i Bråttensby, Herrljunga kommun, Älvsborgs län död 9 december 1772, Lunda Frisegården i Bråttensby, Herrljunga kommun, Älvsborgs län
  Ingrid född 22 december 1769, Nolängen, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidkopings kommin, Skaraborgs län
  Ingrid född 22 december 1769, Nolängen, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidkopings kommin, Skaraborgs län
  Ingrid född 1745
  Ingrid född 27 maj 1848, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 25 juni 1848, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ingrid född 9 maj 1849, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 9 maj 1849, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ingrid född 7 juli 1853, Fäviken, Kall, Jämtlands län, Jämtland död 12 maj 1934, Stamgärde, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland
  Jan född 17 juni 1781, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 26 februari 1855, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Jonas född 17 augusti 1779, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 28 december 1780, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Karin född 28 juni 1744, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 10 maj 1769, Uppegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Karin född 22 juni 1718, Valla Brevik, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Karin
  Karin född 1718, Alingsås landsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Västergötland död 8 maj 1783, Alingsås landsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län, Västergötland
  Karin
  Karin född Beräknat 1641 beg. 7 juli 1693, Vimmerby stadsförsamling, Vimmerby kn, Kalmar län
  Karin född 1724, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 17 januari 1795, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Karin född 1737 död 31 januari 1801, Söne, Skaraborgs län
  Karin född 1734 död död omkring 1795
  Katarina född Omkr 1730, Bävsjöryd, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 19 januari 1818, Bävsjöryd, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige
  Katarina född 1743
  Katarina född 18 september 1775, Wästansiö, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1848, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Kerstin född 27 februari 1748, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Kerstin född 17 augusti 1776, Tubbetorp, Laske-Vedum, Vara kommun, Skaraborgs län, Sverige död 12 mars 1843
  Kerstin född 25 april 1722, Björkvik, Hacksta, Enköpings kommun, Uppsala län
  Kerstin född 9 augusti 1715, Skederid, Norrtälje kn, Stockholms län död 16 november 1758, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Kerstin född 1650, Gränne, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 1721
  Kerstin född 1696, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1780, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Kirstin född 19 maj 1668, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död 7 januari 1742, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Kirstin
  Kjerstin född 10 september 1750, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län död 12 november 1829, Våle, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län
  Kristina Charlotta född 18 februari 1845, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län
  Kristina född 1 maj 1848, Jonsgård, Ström, Strömsunds kommun, Jämtlands län död 10 mars 1921, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Lena Lotta född 11 augusti 1810, Hagersjö, Eksjö landsförsamling , Eksjö kn, Jönköpings län död 7 juli 1864, Eksjö landsförsamling , Eksjö kn, Jönköpings län
  Lena född Omkr 1722
  Lisa född 25 januari 1799, Torbjörnstorp, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland
  Lisbeth född 22 juni 1710, Nordhallen nr 2, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 6 december 1787, Nordhallen, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Lousia född 16 augusti 1806, Torbjörnstorp, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland död 1810, Torbjörnstorp, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland
  Magdalena född 7 juli 1771
  Maja 1785 född 1785, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands län, Sverige
  Maja född 22 mars 1794, Öggestorp, Bankeryd, Jönköpings kn, Jönköpings län död 25 april 1838, Granhult Vestergård, Bankeryd, Jönköpings kn, Jönköpings län
  Margareta född 6 november 1735, Bjurkärr?, Ölme härad, Kristinehams kommun, Värmlands län
  Margareta född 25 april 1722, Björkvik, Hacksta, Enköpings kommun, Uppsala län
  Margareta död 1636, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Margareta född 1677, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1756, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Margareta född Beräknat 1690, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 7 maj 1746, Österbacka, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Margareta född 24 mars 1709, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län död 7 augusti 1774, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Margaretha född 14 februari 1722, Lindarve, Burs, Gotlands län död 1767, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Margitta född 1615, Sverige död 19 december 1690, Ålsbogården, Kållandsö, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Margreta född 1778, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Maria (Maja) Greta född 1 juli 1814, Torbjörnstorp, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland
  Maria (Maja) född 20 augusti 1739, Ankarbol, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholm, Södermanlands län
  Maria Catharina
  Maria Catharina född 20 mars 1820, Hvalsta Rote, Hjursta, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län död 29 maj 1887, Uppgården under Sandemar, Kalfsvik, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Maria Charlotta född 26 februari 1838, Vårdinge, Södertälje kommun, Stockholms län
  Maria född 25 augusti 1771, Lilla Hall Sunnerby, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 12 maj 1826, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maria född 23 april 1737, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 21 maj 1743, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maria född 22 maj 1784, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 20 december 1785, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 7 juni 1788, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 15 maj 1841
  Maria född 23 juni 1769, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1841, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 1756, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1809, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 30 juli 1835, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 19 februari 1873
  Maria född 8 januari 1763, Dillnäs, Gnesta kn, Södermanlands län
  Maria född Sverige
  Maria född 3 september 1823, Nästerudsskog, Hasselbacka, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden död 29 maj 1903, Dalen, Kila, Värmlands län
  Marit född Omkr 1670, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Marit född 2 november 1842, Hallanstorp, Östmark, Torsby kn, Värmlands län död 2 mars 1920, Nordanhån, Lillhärdal, Jämtlands län, Härjedalen
  Märit född 28 augusti 1695, Tångböle, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 2 februari 1765, Sundsvallen, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Märreda född 31 maj 1688, Fru Alstad, Västra Alstad, Malmöhus län död 15 mars 1747, Fru Alstad, Västra Alstad, Malmöhus län
  Märta
  Olga Amalia död 18 februari 1918
  Petronella född 4 november 1758, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
  Sara Johanna född 30 maj 1850, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 18 maj 1851, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Sigrin född Omkr 1639
  Sissa
  Sofia Matilda född 6 november 1850, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 17 februari 1935
  Sofia född 10 december 1855, Arninge rote, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 21 september 1915, Björnsten, Västermo, Södermanlands län, Södermanland
  Stina född 13 oktober 1773, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 27 januari 1853
  Stina född 1782, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län död 25 juni 1797, Nora, Estuna, Norrtälje kn, Stockholms län
  Stina född 1754, Askarbol, Björkvik, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Stina född 4 mars 1809, Erik Matsbo, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Susanna död 19 april 1713
  Zipora August född 13 januari 1848, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län
ANDERSDOTTER BERG
  Brita född 1648, Hede, Göteborgs & Bohus län död 1724, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län
ANDERSDOTTER EKDAL
  Augusta Vírginia född 1876, Frykerud, Kils kommun, Värmlands län
ANDERSDOTTER EKEBLAD NR35
  Beata beg. Ett gravmonument utanför kyrkan Ytterselö kyrka, Strängnäs kommun, Södermanlands län
ANDERSDOTTER HJELM
  Anna Stina född 24 oktober 1810, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län död 1881
ANDERSDOTTER OTTERSTEN
  Hedda född 10 oktober 1835, Eken, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 8 november 1917, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
ANDERSDOTTER OXEHUFVUD
  Estrid Beata
ANDERSDOTTER SKRÖDER
  Anna Ulrika född 20 november 1841, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län död 1 oktober 1923, Lilla Åsbo, Grytnäs, Kopparbergs län, Dalarna
ANDERSDOTTER SVAN
  Elin född 13 mars 1775, Lilla Klackared, Skattegårds Rote, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Stina född 1 juli 1782, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
ANDERSDOTTER ÖRA
  Märta
ANDERSEN
  Lars född 1729, Gullerup, Thisted, Danmark
ANDERSEN WORM
  Jens (Husmand og Urmager) född 1781, Skjoldborg sogn, Hundborg, Danmark död 16 juni 1852, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark
ANDERSON
  Jane Catherine född 21 maj 1961, Bettendorf, Iowa, USA
  Lauren Jo född 6 juli 1985, Ft. Hamilton-Huges Hospital, Hamilton, Ohio, USA
  Patricia Beth född 13 januari 1959, Des Moines, Iowa, USA
  Steven Thomas född 24 april 1955, Wisconsin, USA
  William Stuart född 28 september 1956, Omaha, Nebraska, USA
  Wilmer Pierce (Jr.) född 14 november 1926, St. Superior, Wisconsin, USA
  Wilmer Pierce (Sr.) född 20 februari 1890, Superior, Wisconsin, USA död 2 mars 1982, Superior, Wisconsin, USA
ANDERSSDOTTER
  Okänd född 1657, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 17 april 1728, Storehall, Sunnerby Rote Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Beata född 1686, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Brita född 1670, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 19 juni 1757, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Börta
  Elin född Omkr 1671, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Ingierd född 1659, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Kerstin född 1677, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
ANDERSSON
  "Brita" Marie född 17 december 1923, Göteborgs Kristine, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län
  "Inga" Viola född 22 januari 1930, Vaxholm Vaxholms kommun, Stockholms län, Sverige
  "Petra" Berit född 2 maj 1970, Gamla Uppsala, Uppsala län
  Adam född 25 oktober 1808, Torbjörnstorp, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland
  Anders (Bonden i Jonsgård) född 24 september 1815 död 11 april 1884, Jonsgård, Ström, Strömsunds kommun, Jämtlands län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, [A], B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[AAKAR-ANDERSSON], ANDERSSON-ARENDTZ, ARENDTZ DY-AXELSSON POSSE

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia