Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, [L], M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[LAGABÖTE AF NORGE-LARSSON], LARSSON-LÖHR


Namn

Född

Död

LAGABÖTE AF NORGE
  Magnus VI Håkonsson född 1 maj 1238, Tönsberg, Norge död 9 maj 1280, Björgvin , Bergen, Norway
LAGER
  "August" Fritjov (Bokhålleren) född 21 november 1874, Allm. B.b.huset, Stockholms domkyrkoförsamling, Stockholms kommun, Stockholms län död 12 januari 1945, Sofia, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
  "Eva" Kristina född 1 maj 1953, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  "Marika" Gun född 26 juni 1967, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  "Sven" Arne född 17 mars 1919, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland död 15 januari 2001, Danderyd, Danderyds Sjukhus, Stockholms kommun, Stockholms län
  "Åsa" Maria född 8 mars 1942, Norrtälje, Norrtälje kommun, Stockholms län, Sverige
  Alf "Tore" (Antikvariatsbokhandlaren) född 14 januari 1913, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland död 12 september 1996, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Astrid Ingrid Maria "Lallan" född 15 mars 1911, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län, Uppland död 21 augusti 1988, Sollefteå, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Carl August (Poliskonstapeln) född 22 september 1831, Hässlebos soldattorp, Hässelås, Eksjö landsförsamling, Jönköpings län död 22 oktober 1877, Domkyrkoförsamlingen, Stockholms stad, Stockholms kommun, Sweden
  Gustava Carolina född 13 maj 1844, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län beg. 1 juli 1923, Stockholms norra begravningsplats, avd. 1, kv. 1B, nr. 28 (kista, nr 5 i graven)
  Hans Johan (Korpral) född 24 juli 1810, Eksjö landsförsamling , Eksjö kn, Jönköpings län död 1 juni 1866, Swällebäcken, Skifverstad, Eksjö socken, södra Vedbo härad, Eksjö kn, Jönköpings län
  Hilda Carolina född 26 februari 1873, Nikolai, Stockholm stad, Stockholms kommun, Stockholms län död 1 april 1915, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Joakim född 6 maj 1992, Nacka, Nacka kommun, Stockholms län, Södermanland
  Lars "Anders" född 21 april 1944, Enskede, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Matilda Christina född 8 april 1833, Hässlebos soldattorp, Hässelås, Eksjö landsförsamling, Jönköpings län
  Mikael född 5 maj 1991, Nacka, Nacka kommun, Stockholms län, Södermanland
  Nicole född 5 oktober 1999
  Sara Helena född 19 april 1839, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län död 26 oktober 1911
  Yvonne "Pernilla" född 26 mars 1966, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
LAGER LUNDIN
  Cristian Patric född 26 juni 1987, Vantör, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
LAGERLÖF
  Anna född 1688, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län död 1763, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län
  Daniel (Regementsskrivaren) född 9 mars 1776, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län död 3 juni 1852, Mårbacka, Östra Ämtervik, Sunne kommun Värmlands län (S)
  Daniel Johan (Kontraktsprosten och kyrkoherden i Arvika) född 14 maj 1737, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län död 21 februari 1784, Arvika, Arvika kommun , Värmlands län
  Erik Gustav (Löjtnanten vid Wermlands Regemente) född 17 augusti 1819, Mårbacka, Östra Ämtervik sn , Sunne kommun Värmlands län död 12 juli 1885, Mårbacka, Östra Ämtervik sn , Sunne kommun Värmlands län
  Selma Ottiliana Lovisa (Författarinnan och Nobelpristagaren) född 20 november 1858, Mårbacka, Östra Ämtervik sn , Sunne kommun Värmlands län död 16 mars 1940, <Östra Ämterviks kyrkogård, kv. 1, nr. 126 , Sunne kommun Värmlands län>
LAGERQVIST
  Curt Einar Emanuel, född 8 juni 1928, Västerås domkyrkoförs, Västerås kn, Västmanlands län, Västmanland
  Einar Alfred Emanuel (Tandläkaren) född 10 april 1897, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland död 5 oktober 1986, Västerås domkyrkoförs, Västerås kn, Västmanlands län, Västmanland
  Eva Agneta Kristina född 17 maj 1960, Västerås, Västerås stad, Västmanlands län, Västmanland
  Gunnar Olof Emanuel född 28 november 1931, Västerås domkyrkoförs, Västerås kn, Västmanlands län, Västmanland
  Karin Margareta Elisabet född 25 oktober 1926, Västerås domkyrkoförs, Västerås kn, Västmanlands län, Västmanland
  Ragnhild Marika Elisabet född 4 februari 1962, Vasa församling, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sweden
LAGESSON POSSE
  Jöns född Omkr 1420, Danmark
LAKE
  Ingeborg död Före 1635
LANKINEN
  Jöns
LARSDATTER
  Maren född 1751, Skjoldborg sogn, Hundborg, Danmark död 1790, Skallerup, Morsø Nørre, Danmark
LARSDOTTER
  Okänd
  Alma Matilda född 1859, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Alma född 17 april 1865, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 5 oktober 1865, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Anna Greta född 9 mars 1815, Hästhagen, Jönslunda Norre Bondegården, Jönslunda, Jönslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län (R).
  Anna Lotta född 28 juli 1825, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
  Anna född 6 mars 1763, Åby Storegård, Landa, Kulling härad, Skara stift, Sweden död 2 december 1834
  Anna född 1726, Lännäs, Örebro kommun, Örebro län
  Anna född 1789, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 1873, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Anna död 1791, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anna född Norrbärke, Smedjebackens kn, Kopparbergs län, Sweden död 1692, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Anna född 3 februari 1780, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Anna född 1 januari 1705, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län död 24 november 1792, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Anna född 4 oktober 1818, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 13 april 1860, Ruts, Vikbyn, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Annika född 14 november 1784, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Annika
  Annika född 1650, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län död 7 april 1734, Stensviken, Burtjärn, Storfors kommun, Värmlands län, Sweden
  Annika född 16 mars 1739, Kohlhaga, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Berta född 17 september 1759, Nymö, Kristianstads kommun, Skåne län död 17 oktober 1831, Rinkaby, Kristianstads län,
  Bohla Ingeborg född 20 juni 1792, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 14 december 1792, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Bolla född 12 februari 1770, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Brita Gustafva född 28 juli 1825, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 2 januari 1906, Lillkyrka, Örebro län, Närke
  Brita Josefina född 5 januari 1835, Torstuna, Enköpings kn, Västmanlands län död 10 september 1905, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Brita född 24 mars 1790, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 16 februari 1865, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Brita född 10 januari 1777, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Britta.
  Britta född 7 januari 1786, Trumön, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 28 juni 1865, Hyttringe, Edsberg, Lekebergs kn, Örebro län, Sweden
  Cajsa född 2 november 1853, Frykerud, Kils kommun, Värmlands län
  Catarina
  Catharina. född 1724, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Catharina född 7 juli 1775, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 25 maj 1846, Ekeberg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län, Sverige
  Cherstin född 1731, Guldsmedshyttan, Lindesbergs kn, Örebro län död 1793, Lindesbergs landsförsamling, Lindesbergs kyrka, Lindesberg, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Christina (Stina) född 1804, Altuna, Enköpings kn, Uppsala län död 3 april 1859, Simtuna, Fjärdhundra, Enköpings kommun, Uppsala län
  Christina Lisa född 1 mars 1754, Näshulta, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 8 oktober 1815, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands län, Sverige
  Elin
  Elin född 11 oktober 1779, Backa, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 24 september 1860, Årnäs, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Elin
  Elin född Beräknat 1688 död 25 januari 1755, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län
  Elisabeth (Lisa) född 11 oktober 1766, Lilla Håfven, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland död 16 januari 1837, Solberga, Korsberga, Hjo kommun, Skaraborgs län
  Elisabeth
  Gertrud
  Gunnur
  Hedda Lovisa född 31 augusti 1828, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 23 juni 1912, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige
  Ingeborg född Omkr 1733 död 1802, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län
  Ingegerd född 13 september 1695, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 24 augusti 1768, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Ingierd född Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län
  Ingjerd född 1733 död 11 september 1765, Lunda Frisegården i Bråttensby, Herrljunga kommun, Älvsborgs län
  Johanna Ullerö, född 22 september 1825, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Johanna Charlotta född 1861, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Johanna Rofina född 31 juli 1817, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
  Johanna född 21 oktober 1822, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Kajsa Helena född 27 juli 1774, Bettna By, Bettna, Flens kommun, Södermanlands län, Sweden död 26 november 1845, Bettna Hagstuga , Bettna, Flens kommun, Södermanlands län
  Kajsa född 23 november 1773, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Kajsa född 1 september 1859, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 28 mars 1899, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin född Ca 1708
  Karin född Asphyttan, Fernebo, Värmalnds län beg. 15 maj 1710, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin född 1728, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1806, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Karin född 1714, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1782, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Karin född 1605, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Karin född 21 november 1793
  Karin född 20 september 1800, Östanbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin född beräknat1641 död 1710, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Katarina född 1686, Älgsjöberget, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden död 21 oktober 1745, Hösjöberget, Säfsnäs, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Kersti född 10 maj 1753, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 7 april 1815, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Kerstin. född 28 april 1706, Ekebo, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 11 september 1789, Nolängen, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidkopings kommin, Skaraborgs län
  Kerstin född 1715, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Kerstin
  Kerstin född 1696 död 1771
  Kerstin född Beräknat 1683 död 3 juli 1758, Valla bregård, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Kierstin
  Kjerstin född 25 juli 1770, Welanda, Karaby rote, Edsberg, Lekebergs kommun, Örebro län
  Kristina Sofia född 17 januari 1846, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 22 januari 1847, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Kristina född 10 november 1831, Rackeby, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 13 maj 1907, Lidaholm, Asylen, Lidköping, Skaraborgs län, Västergötland
  Kristina
  Kristina född Omkr 1650, Vånga, Kristianstads län död 1687, Fjälkinge, Kristianstads län
  Kärstin
  Lisa I född Född som tvilling 1822-10-, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Lovisa Carolina född 1871, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1922, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lovisa född 20 augusti 1812, Torpa, Jönköpings kn, Jönköpings län död 27 september 1865
  Magdalena född 1764, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
  Maja (Pigan) född 1788
  Maja Catrina född 20 augusti 1807, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maja Stina
  Maja född 27 januari 1782, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död 15 januari 1838
  Maret född 1710, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Margareta beg. 21 september 1714, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Maria (Maja) född 10 augusti 1805, Stenbacken, Korsberga, Hjo kn, Skaraborgs län död 8 april 1877, Storegård, Djursätra, Värsås, Skövde kn, Västergötland, Sweden
  Maria Matilda (Torpardotterna) född 12 april 1854, Janstorpsstugan, Forsa, Flens kn, Södermanlands län, Södermanland död 23 november 1923, Flens, Flens komunn.Södermanlands län, Södermanland
  Maria född 15 april 1775, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 3 augusti 1778, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 1 oktober 1805, Smedegården, Skalunda, ( Rackeby, ) Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 29 september 1857, Sävare, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sweden
  Maria född beräknat 1682 död 22 maj 1761, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Maria född 1759
  Maria född 30 mars 1787, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Maria född 6 juli 1812, Askum, Södra Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Marit född 15 november 1806
  Martha. född 27 juni 1712, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Olena Maja född 30 maj 1842, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Sara född 7 mars 1764, Finnhyttan, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1831, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Stina (Pigan) dop. 17 november 1834, Östra Stennäs, Ölme, Kristinehamns kommun, Värmlands län, Sweden
  Stina Cajsa (Catharina) född 26 mars 1794, Småhamra, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län död 5 januari 1874, Berga, Österhaninge, Stockholms län
  Stina född 1 november 1787, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 16 januari 1794, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Stina född 29 januari 1797, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Stina född 7 november 1817, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden död 9 oktober 1887, Torsmosse, Jönslunda Södre Herrgården, Jönslunda, Jönslunda Rote, Sunnersberg (R)., Sweden
  Stina född 21 november 1792, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Ulrika Charlotta
LARSDOTTER  HÅRD TILL KALLSET
  Gunnil
LARSDOTTER FLEMMING
  Margareta död 1650
LARSDOTTER FÄGERBERG
  Cajsa född 1710
LARSDOTTER HÅRD AV SEGERSTAD
  Anna född 1562, Åsarp, Falköpings kommun, Älvsborgs län, Sverige död 1601
LARSDOTTER KNAPE
  Helena född 4 februari 1799, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 1866, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
LARSDOTTER MODERUS
  Annika född 1670 beg. 8 februari 1707, Tryde, Tomelilla kn, Skåne län
LARSDOTTER SKÖLFMAN
  Maja Stina född 22 december 1819, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 21 oktober 1888, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
LARSDOTTER SPARRE
  Malin född 29 juli 1528, Örebro slott, Örebro, Örebro kommun, Örebro län död 27 februari 1597, <Kimstads kyrka, Kimstad , Norrköpings kn, Östergötlands län>
LARSDOTTER SVAN
  Beata född 5 januari 1717, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1 februari 1731, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Kerstin född 1711, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1779, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Maria född 1 november 1741, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1742
  Maria född 16 september 1743, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
LARSDOTTER WITTBOM
  Johanna död 1759, Karlshamn, Karlshamns kommun, Blekinge län
LARSDOTTER
  Maria (Maja) född 1785, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
LARSON
  Erik (Rusthållaren) född 20 januari 1711, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 5 september 1755, Skederid, Norrtälje kn, Stockholms län
LARSSDOTTER
  Anna född 7 december 1795, Nyckelby, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
LARSSON
  Anders (Torpare) född 30 september 1804, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 18 december 1888, Stora Tåstorp, Gösslunda Skaraborgs län, Sweden
  Anders (Urmakaren)
  Anders Johan född 1858, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anders
  Anders född 1673, Backa, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 2 september 1748, Backa, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Anna Elisabeth född 23 december 1972, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Ann-Christine född 16 februari 1960, Västerled, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
  Blenda Cecilia född 28 november 1886, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 22 oktober 1984, <Bergums kyrkogård, kv. 3, nr. 564 (kista), Bergum, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län>
  Bryngel född 23 augusti 1753, Backa, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden död 20 november 1821, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Börje född Omkr 1722 död 16 januari 1774, Ölslanda Nolgården, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Carl Albert född 4 mars 1867, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 5 augusti 1944, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Carl född 18 december 1862, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 19 december 1862, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Carl född 20 april 1861, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 18 maj 1862, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Cathrina född 8 april 1817, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 4 juli 1834, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Daniel född 1642, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden död 28 februari 1706, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden
  David Sampath född 23 maj 1978
  Elin
  Erik (Rusthållaren) född 23 januari 1702, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 26 oktober 1753, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Erik (Skräddaren) född 9 juni 1878, Fridlevstad, Karlskrona kn., Blekinge län, Blekinge död 16 maj 1940, Matteus, Stockholms stad, Uppland
  Erik
  Erik död Mellan 1666 och 1668, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Erik född 1700, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1738, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Erik född 1707, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 4 april 1773, Löfåsen, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Gumme född Beräknat 1681 död 15 april 1739, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Gunvor
  Gustaf Wilhelm (Bokhållaren) född 23 mars 1859, Fågelås, Skaraborgs län död 1 februari 1936, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län
  Gustav Edvin född 23 april 1890 död 2 juli 1979, Örebro norra kyrkogård, avd. Ängeln, nr. 52 (urna, nr 1 i graven)
  Hanna Maria född 17 juni 1972, Längbro, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Hans (Bonden i Rösa) född 3 augusti 1711, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 19 oktober 1783, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Hans död 24 oktober 1714, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Hans född 1651, Torsa, död 1 februari 1724, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län
  Hans född 27 september 1694, Magnuse, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län död 12 mars 1756, Snovalds, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Hedda Ottilia född 27 februari 1876, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1 augusti 1951, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Helena Maria född 31 juli 1869, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 8 juni 1953, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Henrik
  Hindrick Uldrick dop. 4 juli 1700
  Hulda Tioderia född 23 maj 1878, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 18 mars 1953, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Hälge
  Isac (Drängen) född 20 juni 1817, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län
  Jan född 2 september 1820, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Joanna Charlotta född 27 juni 1973, Gunnareds Församling, Göteborgs Kommun, Göteborgs och Bohus län
  Joen född 7 januari 1703, Rättartorp, Göteryd, Älmhults kommun, Kronobergs län, Småland,
  Johan "Jean" född 25 mars 1715, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 4 mars 1796, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Johan född 27 augusti 1776, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Johan född 7 april 1756, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Johan född 23 april 1810, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Johan född 1687, Gumbalde, Stånga, Gotlands län
  Johan född 10 januari 1762, Rutbo, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 3 mars 1814, Rutbo, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Johannes (Mjölnaren) född 9 oktober 1826, Hovsbro kvarn i Hov, Skölvene församling, Herrljunga kommun, Älvsborgs län, Sweden död 18 april 1894, Ytterstadsfors kvarn i St. Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Johannes (Torparen) född 25 mars 1790, Stackeryd, Norra Fågelås, Hjo kn, Skaraborgs län död 20 maj 1844, Skogshult , Solberga, Korsberga, Hjo kommun, Skaraborgs län,
  Johannes född 14 februari 1810, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Johannes född 29 juni 1811, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Jon
  Jonas Gunnar född 8 juni 1978, Almby, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Josef (Nybyggaren) född 27 juli 1713, Snokebo, Bäckebo, Kalmar län död 17 oktober 1786, Snokebo, Bäckebo, Kalmar län
  Julian
  Jöns (Nämndemannen) född 29 oktober 1754, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1830, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Karl Johan född 5 mars 1871, Nordmark, Gåsborn, Filipsstad kn, Värmlands län
  Karl född 16 april 1813, Hästhagen, Jönslunda Norre Bondegården, Jönslunda, Jönslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län (R).
  Karl-Erik född 6 januari 1911, Kyrkefalla, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland död 30 januari 1967, Tibro, Tibro kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Katrina Malin född 16 juli 1986, Orminge Församling, Nacka Kommun, Stockholms län
  Kjell Tommy född 17 december 1950, Almby, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Klas Fredrik född 19 februari 1984, Almby, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Lars (Bonden) född Omkr 1730 död 16 april 1809, Lunda Frisegården i Bråttensby, Herrljunga kommun, Älvsborgs län
  Lars (Bonden) född 1740 död 19 februari 1817, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Lars (Peter) född 20 augusti 1848, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 23 augusti 1848, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Lars (Sockenskomakaren) född troligen 15 Februari 1703, Tycke, Snavlunda, Askersunds kn, Örebro län, Sweden död 3 maj 1756, Långön, Snavlunda, Askersunds kn, Örebro län
  Lars (Stadsfiskalen i Askersund) född 11 februari 1754, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1795
  Lars Bonde född 1 december 1793, Värnamo, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död 1858, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Lars född 8 mars 1721, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Lars född 7 februari 1806, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Lars född 1804, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Lars född 6 mars 1725, Lilla Tomsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 5 juni 1807
  Lars född medio av jan. 1691, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden död 4 januari 1749, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden
  Lars född 15 oktober 1828, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 7 december 1854, Frykerud, Kils kommun, Värmlands län
  Lars född 1 augusti 1761, Småhamra, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län
  Lars född 1724
  Lars född Beräknat juni 1699, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län död 16 december 1777, Wälanda, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län
  Linnea Eugenia född 3 september 1901, Sala stadsförsamling, Sala kommun, Västmanlands län, död 23 mars 1991, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
  Magnus född 27 september 1778, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 29 maj 1853, Uppegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Maj Britt Terese född 27 juli 1923, Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland död 17 augusti 2014, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Mattes född Beräknat 1672, Arnstorp, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 23 augusti 1742, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Mattes född 11 maj1806, Tallbacken.Östmark, Torsby kn, Värmlands län
  Måns född 1682, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1737, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Mårten
  Nils (Bonden)
  Nils (Nämndemannen, riksdagsmannen och häradsdomaren) född beräknat 1700 död 2 augusti 1776, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Nils Erik Helge (Översättare) född 19 november 1945, Västerås, Västerås stad, Västmanlands län, Västmanland
  Nils född 13 november 1783, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 19 januari 1842, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Nils född 15 januari 1718, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Nils född 22 mars 1729, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden död 21 februari 1796, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden
  Olof (Bonden) född 9 juni 1779, Malöga, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 18 juli 1847, Våthult, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige
  Olof (Rusthållaren) dop. 6 december 1713, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1769
  Olof född 6 april 1765, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1812
  Olof född 9 mars 1736, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 1792
  Olof född 30 oktober 1803, Bostället, Östanbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 7 februari 1851, varsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige
  Olof född 1733 död 9 oktober 1810, Småhamra, Högsta Roten, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län
  Otto Magnus född 17 juni 1873, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 28 januari 1964, Glädjen Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Patrick
  Paul död 1669, Kisa, Kinda kommun, Östergötlands län
  Per August (Lantbrukare) född 18 juli 1849, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län död 12 juni 1926, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län
  Per David född 15 augusti 1980, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Per Inge född 3 juni 1946, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Per född 25 oktober 1767, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 1835
  Per född 1608, Kjervingsborn, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län död 1690
  Per
  Per född 5 januari 1772, Kopungs, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län död 18 juni 1844, Kopungs, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län
  Per född 10 februari 1791, Ransby, Lysvik, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, [L], M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[LAGABÖTE AF NORGE-LARSSON], LARSSON-LÖHR

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia