Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, [N], O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[N.-NORBERG], NORBERG-NYSTRÖM


Namn

Född

Död

N.
  Börta (Borella)
  N.
  N.
  N. född Öslanda, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N. död 1613, Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N. född Öskevik, Nora, Nora kommun, Örebro län
  N.
  N. född 1621 död 15 maj 1708, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  N.
  N.
  N.
  N. född 1610 död 1663
  N.
  N.
  N. född Före 1721
  N.
  N. död 1644, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N.
  N. född Beräknat 1612 död 20 mars 1704, Hyttbacken, Hällefors , Örebro län, VästmanlandVårdhemmet Sävsjön,
N. N.
  Margareta
  N. N.
N.N.
  Catharina
  Katarina
  Margareta död 1692
NATT OCH DAG
  Matts född 1177, Uppsala, Uppsala domkyrka, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län
NAUBERT
  Maria Elisabeth född 21 februari 1754, Weilmuenster, Hessen-Nassau, Preussen, Germany
NELLIE KERSTIN VIOLA
  Dahlqvist född 8 oktober 1925-8 oktober 1925, Mörbylånga (Kalmar län, Öland
NELSON
  Clara Adina
NEUMANN
  Sophie Elisabeth född 12 mars 1788, Chatarina, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
NICKLAUSON
  Åke
NIELSDATTER
  Kirsten född 1808, Blidstrup sogn, Danmark död 21 februari 1865, Lødderup, Morsø Sønder, Danmark
NIELSDATTER LINDBERG
  Maren född 1785 död 8 mars 1853, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark
NIELSEN WORM
  Ingeborg född 23 mars 1859, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark död 25 juli 1928, Odense, Lunde, Lumby, Danmark
NIKLASDOTTER
  Johanna född 15 september 1868, Lane-Ryr, Uddevalla kommun, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
NIKLASSON
  Anita född 16 juni 1938, Annedal, Göteborg, Göteborg och Bohus län, Västergötland död 18 december 2003, <Stora Lundby kyrkogård, kv. K, nr. 74-75 (kista, nr 1 i graven)>
  Gustav (Stenhuggeriarbetaren) född 21 maj 1907, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 15 april 1992, Göteborgs Haga, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län
NILSDOTTER
  Anna Brita född 2 juli 1821, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Anna Helena född 15 februari 1802, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Anna Lena född 6 april 1813, Lidhult, Flisby sn, Nässjö Kommun; Jönköpings län
  Anna Maja född 18 april 1769, Fagerlid, Alingsås landsf. , Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Anna Stina född 22 juni 1827, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Anna född 1680, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län död 6 juni 1745, Kålsbogården, Otterstad; Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige
  Anna född 25 maj 1698, Matthissa, Snavlunda, Örebro län död 24 juni 1748, Långön, Snavlunda, Askersunds kn, Örebro län
  Anna född 5 april 1801, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
  Anna född 23 oktober 1699, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 11 december 1778, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Annika (Anna) född 20 juli 1777, Sjömåla, Bäckebo, Kalmar län död 7 juli 1848, Haltemåla, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Annika
  Beata född 3 januari 1825, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Boel född 1728, Nosaby, Kristianstad län
  Boel
  Brita född 1730, Medåker, Arboga kommun, Västmanlands län död 1796, Arboga, Arboga Kommun, Västmanlands län
  Brita död 1751, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Brita född Beräknat 1720 död 16 maj 1778, Görjan, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands lä,
  Brita född 2 december 1752, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Britta född 1722, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 10 augusti 1790, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Catarina född Beräknat 1794, Lindberg, Varbergs kommun, Hallands län död 13 december 1847, Lindberg, Varbergs kommun, Hallands län
  Cathrina född 9 juni 1810, Misterhult, Oskarshamns kn, Kalmar län, Kalmar
  Cecilia född 28 september 1852, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Chatarina född 3 maj 1887, Helgesta , Flens kommun, Södermanlands län, Södermanland
  Elin (Pigan) född 13 mars 1715 död 18 april 1768
  Elin född 1655, Göteryd, Älmhults kommun, Kronobergs län, Småland, död 28 augusti 1715, Rättartorp, Göteryd, Älmhults kommun, Kronobergs län, Småland,
  Elna född 7 december 1860, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län död 20 mars 1861, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Elna född 31 augusti 1864, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Elna född 1788, Steglarp, Fuglie sn, Skåne, Sverige
  Greta född 29 juni 1822, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 9 september 1902, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Greta född 3 mars 1787, Hults socken, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Gunilla född 1730, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län död 1788, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län
  Hanna död 1746, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
  Hedvig född 7 mars 1820, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Helena (Pigan) född 29 april 1730, Widmundshem under Prästgården, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Ingar född 1737, Balsby, Nosaby, Kristianstad län död 19 augusti 1775, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län
  Ingeborg född 15 oktober 1757, Lena, Vårgårda kommun, Älvsborgs län död 10 april 1818, Ängabotorp i Alingsås Landsföramling
  Ingeborg född 24 maj 1757, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Ingeborg född 3 mars 1692, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 19 maj 1773, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Ingiel (Ingegerd)
  Ingrid
  Ingrid
  Ingrid död 14 september 1712, Lilla Tomsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Ingrid född 25 augusti 1810, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Karin född 1674, Kroppa, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland död 19 januari 1735, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin född 1759, Lena, Vårgårda kommun, Älvsborgs län
  Karin född 1731, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 4 maj 1800, Stakheden, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Karin född 1674, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Karin född beräknat 1651, Mörlunda, Kalmar län beg. 29 oktober 1721, Äng, Mörlunda, Kalmar län
  Karin född 1731, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län död 1803, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län
  Karin född 22 november 1743, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 22 mars 1826, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Katarina född 26 juni 1716, Sandsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 25 december 1798, Sandsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Kersti född 26 oktober 1869, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Kerstin född 1745 död 1807
  Kerstin född 1714, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Kerstin död Omkr 1702
  Kerstin död 21 oktober 1740, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Kerstin född 9 augusti 1750, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Kierstina född Beräknat 1706, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige död 15 december 1784, Willie, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Kirstin
  Kjersti född 1661, Bjära, Vinslöv, Hässleholms kn, Skåne län död 1693, Vanneberga nr 11, Kristianstad kn, Kristianstads län
  Kristina
  Kristina född 17 december 1755, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden
  Margareta född 1644 död 1724, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Margareta
  Maria (Maja) Elisabeth (Lisa) född 23 april 1776, Tidersrum, Kinda kommun, Östergötlands län död 9 januari 1861, Aspendalen, Malexander, Boxholms kommun, Östergötland
  Maria Elisabeth född 10 augusti 1825, Förås Mellangård, Flisby, Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död 26 september 1907, Eksjö landsförsamling , Eksjö kn, Jönköpings län
  Maria Kerstin född 4 mars 1739, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 2 oktober 1815, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
  Maria född 27 maj 1713, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 15 januari 1774, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 22 mars 1723, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 15 juli 1798, Västansjö, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län
  Maria död maj 1704, Nordmarkshyttan, Nordmark, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 31 januari 1731, Vermerud, Borgvik, Värmlands län, Sweden
  Maria död 4 april 1729, Finnhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Marna född 13 maj 1768, Rinkaby, Kristianstads län, död 8 april 1830, Viby (Skånes Viby), Kristianstads kommun, Skåne län.
  Mätta född 15 oktober 1850, Haglösa, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  N. N. född 1595, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  N. N.
  Pernilla
  Sara Helena född 12 januari 1773, Åsevad, Askeryd socken, Askeryd, Aneby kommun, Jönköpings län död 19 juni 1817, Hässelås, Eksjö landsförsamling, Jönköpings län
  Stina Karin född 1821, Öja, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Stina född 1829, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Stina född 21 mars 1815, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
  Stina född 3 juli 1809, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
NILSDOTTER BJÄLKE
  Sestrid
NILSDOTTER EDENIA
  Britta född Omkr 1642 död 3 april 1700
NILSDOTTER KAGG
  Helena (Friherrinnan) född oktober 1676, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län död Före 1713
NILSDOTTER NATT OCH DAG
  Ingeborg
NILSDOTTER PIK
  Ingrid född Omkr 1454, Malma, Skaraborgs län
NILSDOTTER RIBBING
  Brita född 1530, Svansjö, Torestorp, Marks kommun, Älvsborgs län, Sverige död 19 februari 1592, <Kungslena Kyrka, Tidaholms kommun, Skaraborgs län>
  Christina född 1537, Torestorp, Marks kommun, Älvsborgs län
NILSDOTTER UTTER
  Catharina född 1664, Visingsö, Jönköpings kommun, Jönköpings län död 26 januari 1703, Nottebäcks prästgård, Nottebäck, Uppvidinge kommun, Kronobergs län
NILSSON
  "Elly" Viola född 8 juli 1906, Limhamn, Malmö kommun, Malmöhus län, Sverige död 22 augusti 1987, Högsbo Sjukhus, Göteborg, Göteborg och Bohus län
  Anders (Bergsmannen) död 1613, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
  Anders (Bonden och Gästgifvaren) född 8 juni 1807, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 29 november 1869, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Anders (Bonden) född 27 oktober 1760, Årdala, Flens kommun, Södermanlands län död 2 januari 1830, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Anders (Skatteåbon) född 11 mars 1745, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 22 april 1807, Filsbäck Bryngelsgården, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anders född Omkr 1668, V. Flen, Katrineholms kommun, Södermanlands län död 1745, Näset, Näsulta, Eskilstuna kommun, Strängnäs stift, Södermanlands län.
  Anders född Före 1590, Kölaby, Ulricehamns kn, Älvsborgs län
  Andreas född 17 december 1794, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län död 1824, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  August Lorents (Maugnsarbetare) född 1869, Gladhammar, Västerviks kommun, Kalmar län, Småland död 26 augusti 1932, Hallingebergs norra kbfd, Kalmar län, Småland
  Augusta Vilhelmina född 26 december 1879, Rämmen, Lesjöfors, Filipstad kommun, Värmlands län
  Augusta Vilhelmina född 23 maj 1882, Näs, Bjurtjärn, död 17 mars 1963, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Bengt Olof Lennart född 14 december 1962, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län
  Bror Albin född 3 juli 1896, Svalöv, Svalövs kommun, Malmöhus län död 19 november 1988, Chicago, Cool, Illinois, USA
  Carl Johan född 24 december 1877, Caroli, Malmö kommun, Malmöhus län, Sverige död 28 mars 1948, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Carolina Josefina född 1 mars 1885, S:t Pauli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Elias född 29 april 1799, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ellen Vilhelmina född 3 september 1898, Hammaräng, Gillberga, Säffle kommun, Värmlands län död 10 december 1986, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Elly Constance född 19 augusti 1893 död 1 februari 1894, S:t Pauli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Emma Fredrika född 8 juli 1876, Västervik, Västerviks kn, Kalmar län, Småland död 21 februari 1903, Stensborg, Västervik, Västerviks kn, Kalmar län, Småland
  Eric född 29 juni 1796, Malma, Uppsala kommun, Uppsala län
  Erik Lennart född 20 december 1932, Kristianstad, Kristianstads kommun, Kristianstads län, Skåne
  Erik född 26 december 1804, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ernst Albin född 4 april 1888, Sankt Pauli, Malmö kommun, Malmöhus län död 16 maj 1952, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Ernst Herbert Viggo född 15 april 1903, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 14 september 1991, Ulricehamn, Ulricehamns kn, Västra Götalands län
  Ernst Oskar född 24 januari 1906, Undersåker, Undersåkers kn, Jämtlands län, Jämtland död 24 oktober 1965, Överocke 2:74, Mörsil, Mörsils kn, Jämtlands län, Jämtland
  Eva Maria född 25 mars 1970, Visby, Visby kommun, Gotlands län, Gotland
  Gissle född 6 februari 1750, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län död 1829, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Greta Gunborg Ingegerd född 11 juli 1908, Limhamn, Malmö kommun, Malmöhus län, Sverige död 8 oktober 1996, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Hans Lennart Stefan född 12 februari 1972, Knislinge, Östra Göinge kommun, Kristianstads län
  Hans född 7 december 1860, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län död 1860, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Hans född 10 februari 1862, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län död 7 april 1864, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Hans född 17 september 1800, Gylle 7-8, Trelleborg, Sverige död 6 september 1866, Kyrkoköpinge 11, Trelleborg
  Inga Charlotta född 21 februari 1824, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 15 april 1885, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Ingegärd Monica Annelie född 22 januari 1974, Knislinge, Östra Göinge kommun, Kristianstads län
  Ingrid Maria född 5 mars 1924, Eskilstuna kloster, Eskilstuna kn, Södermanlands län
  Irene Kristina född 20 april 1959, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län
  Jacob född 1822, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Jan född 31 juli 1943
  Johannes född 24 februari 1819, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län död 14 december 1902, Skogskärr, Ödenäs, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län
  Johannes född 1772, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Jonas född 14 maj 1754, V. Flen, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Jonas född Beräknat 1731 död 19 augusti1784, Racksta gård, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  June Eleanor född 30 juli 1926, Chicago, Cool, Illinois, USA
  Karl Enfrid Reinhold (Fridde) född 1 september 1901, Pauli Församling i Malmö, Malmö kommun, Malmöhuslän död 18 januari 1973, Enköping, Enköpings kommun, Uppsala län
  Knut (klockaren i Vä) död november 1675
  Lars (Hemmansägare) född 8 februari 1812, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län död 3 juli 1896, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Lars (Undantagsmannen) född 12 oktober 1816, Hörningen, Alingsås landsförsamling, Alingsås kommum, Älvsborgs län
  Lars
  Lars född 1720, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 1798, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Liselotte Maria född 16 februari 1946, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Maria Charlotta född 4 december 1970, Lunds Allhelgonaförsamling, Lunds kommun, Malmöhus län
  Mats (Nämndemannen) född Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Mats född 1657, Bråthöjden, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1737
  Mona Margareta född 21 juli 1943, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Märta Linnéa född 18 september 1911, Sättra, Edsberg, Örebro kn, Örebro län död 22 november 1952, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län
  Niklas (Nämndeman) född 19 augusti 1750, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 28 oktober 1826, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Nils (Bonden) född Edane, Brunskog, Arvika kommun, Värmland
  Nils (Bonden) född 25 september 1759, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Nils Edvard (Bokhållaren) född 17 november 1880, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 7 januari 1928, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Nils Gustaf (Riksdagsman) född 2 juli 1795, Ljunga skattegård, Ljunga, Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 20 juli 1863, Ljunga skattegård, Ljunga, Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Nils Sigvard Gunnar (Putte) född 26 februari 1910, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland död 19 juni 1986, Luleå, Luleå kommun, Norbottens län
  Nils född 25 maj 1675, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 14 maj 1757, Sandsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Nils född 25 maj 1847, Haglösa, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Nils
  Nils född 24 november 1747, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Nils född 7 augusti 1759, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Nils född 24 november 1790, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Niss Mats född 1746, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1817, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Olaus född 14 januari 1808, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Olof (Arbetaren) född 18 september 1883, Kärrnäs, Ström, Jämtlands län, Jämtland död 18 september 1918, Äggen, Mörsil, Jämtlands län, Jämtland
  Olof (Drängen)
  Olof Ivan född 2 februari 1931, Blomskog, Årjängs kommun, Värmlands län
  Olof född 1638
  Olof död 1671, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Olof född 28 januari 1755, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 1773, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Patrik född Omkr 1655 död Omkr 1725
  Pehr (Pär) född 16 april 1793, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands län, Sverige död 8 januari 1850, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Per (Arbetaren) född 20 december 1848, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige död 29 augusti 1913, S:t Pauli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Per (Bergsmannen i Älvhyttan) född Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län död Omkr 1658, Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län
  Per (Bergsmannen) född 1555, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
  Per född 5 februari 1751, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Per död Före juni 1687
  Per född 16 mars 1811, Kullinge, Björskog, Kungsörs kommun, Västmanlands län död 1882, Himmeta, Köpings kommun, Västmanlands län
  Per född 1737, Medåker, Arboga kommun, Västmanlands län död 1801, Arboga, Arboga Kommun, Västmanlands län
  Per född 1609, Ljusnarsberg, Ljusnarsbergs kn, Örebro län död 1691, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Per född Beräknat 1684, Velamshyttan, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 13 augusti 1752, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
  Peter född 27 februari 1786, Mellby socken, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Rasmus född 1681, Fru Alstad, Västra Alstad, Malmöhus län död 18 augusti 1763, Fru Alstad, Västra Alstad, Malmöhus län
  Sigrid Emilia född 31 januari 1885, Växjö, Växsjö kommun, Kronobergs län död 28 december 1987, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands län, Sverige
  Sonja Agneta född 26 april 1950, Luleå, Luleå kommun, Norbottens län
  Sven född 1656 död 28 oktober 1736, Näverhult, Vårgårda kommun, Älvsborgs län
  Sven
  Sven
  Torsten
  Trued (Hemans. Åboen) född 22 augusti 1751, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län död 11 maj 1827, Fjälkinge, Kristianstads län
  Udde
  Östen död 1680
NILSSON   VASA
  Krister (Riddaren och Riksrådet) född Omkr 1365, Björnö, Frötuna socken, Norrtälje kommun, Stockholms län död 29 april 1442, Viborg slott, Finland
NILSSON BERG
  Anna Lena Kristina (Hushållsläraren) född 28 oktober 1942, Uppsala, Uppsala kommun, Uppsala län, Uppland
NILSSON BILOCH
  Johan född 19 juli 1734, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 16 januari 1802, Fanthyttan, Lindesberg , Örebro län
NILSSON BORK
  Daniel född 22 augusti 1718, Sikfors, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 6 januari 1786, Västansjö, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län
NILSSON FARGALT
  Ragvald (Häradshövding) född 1328 död 8 oktober 1388
NILSSON HELLSTRÖM
  Nils (Rättaren) född Beräknat 1714, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 2 juli 1795, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
NILSSON HYTTEDIEKNE
  Anders född Beräknat 1619 död 27 januari 1701, Hällefors , Örebro län, VästmanlandVårdhemmet Sävsjön,
NILSSON KLACK
  Olof född 22 mars 1657, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 25 augusti 1741, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
NILSSON KRUMME
  Jacob (Hövitsmannen och fogden) död 1520
NILSSON NATT OCH DAG
  Bo (Riksråd, Lagman, riddare) född Omkr 1281, Askeby, Linköpings kommun, Östergötlands län, Sverige död Efter 1322, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län
NILSSON POSSE
  Axel född Före 1600 död Efter 1633, Tun, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Axel död 1553
NILSSON SPARRE
  Birger (Häradshövdingen)
NILSSON STAKE
  Anders född 1646, Stora Tuna, Borlänge kn, Kopparbergs län, Sweden död 27 november 1692, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
NILSSON STAM
  Björn död 1679
NITRAEUS
  Carl (Handlande i Göteborg) död 10 maj 1760
  Jan (Komminister på Styrsö)
  Lars (komminister i Lundby) död 1731
NJIE
  Alieu Oliver Strack född 3 april 2000
  Dawda Strack
  Modou Emil Strack född 10 maj 2004
NN-SON
  Kristoffer (Bonden i Sätter) död Omkr 1709, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
NONETT
  Catlin född Beräknat 1631, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län död 9 augusti 1708, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
NORBERG
  Adolf Fredrik (Veterinären) född 30 november 1868, Norrköpings Sankt Johannes, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 30 mars 1947, Husby-Oppunda, Vrena, Nyköpings kommun, Södermanlands län, Södermanland
  Alma född 6 juli 1870, Norrköping, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 21 maj 1950, Örebro Nikolai, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Anna född 20 mars 1863, Frustuna, Gnesta kn, Södermanlands län, Södermanland död 31 mars 1930, Örebro Olaus Petri, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Axel Hjalmar född 21 april 1879, Rörby, Lovö, Stockholms län, Uppland död 21 januari 1939, Johannesberg, Väster Haninge, Stockholms kommun, Stockholms län
  Bengt Adolf född 1 mars 1898, Karlshamn, Karlshamns kommun, Blekinge län död 10 april 1988, Bräkne Hoby församling, Ronneby kommun, Blekinge län
  Brita Maria född 12 juni 1896, Jämshög, Olofströms kommun, Blekinge län död 18 april 1986, Stigtomta, Nyköpings kommun, Södermanlands kommun
  Carl Adolf Natanael född 12 augusti 1837, Göteborg på Örgryte Nya Kyrkogård, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 14 januari 1903, Örebro, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Helge Charles Emanuel född 15 november 1911, Västerhaninge, Stockholms län, Södermanland död 8 november 1943, Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Helge Gunnar född 6 december 1934, Oscars församling i Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län död 4 september 2006, Södertuna Gård, Frustuna, Gnesta kn, Södermanlands län, Södermanland
  Hilding August född 5 mars 1906, Karlshamn, Karlshamns kommun, Blekinge län död 28 december 1986, Hemsjö, Alingsås Församling, Alingsås kn, Älvsborgs län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, [N], O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[N.-NORBERG], NORBERG-NYSTRÖM

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia