Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, [O], P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[ODDEN-OLSSON], OLSSON-OXEHUFVUD


Namn

Född

Död

ODDEN
  Ingeborg född 9 november 1885, Ytteroy, Nordtrondelag, Norge död 1967, Sacramento, Carlifornia, USA
OGILWIE
  Helena
OGILVIE (OGILVY)
  Janet född Inchmartin, Skottland
OHLSSON
  Per (Masugnsuppsättaren) född 1716, Söderbärke, Smedjebackens kn, Kopparbergs län död 9 februari 1801, Siljansfors jernbruk, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län
OKÄND
  Okänd
  Anna
  Butvi född 1671 död 1710, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Elisabeth född 1636 död 1710, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Kol (Tronpretendent) död Ca 1170
OLADOTTER
  Maria född 1766
OLASDOTTER
  Else född 29 januari 1803, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län
OLAUSDOTTER
  Agda född 18 maj 1739, Håslöv nr 6, Kristianstad län död 17 mars 1802, Viby nr 6, Kristianstads län
OLAUSSON
  Anders född 24 november 1847, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 13 december 1924, Vemmenhult Skattegården, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
OLEJNIK
  Michael född 1872, Czeszowie, Bialystok, Poland beg. Holy Rosary Cemetary, Baltimore, USA
  Suzanna (Susie) född Omkr 1891, Czeszowie, Bialystok, Poland död 25 juli 1932, Laeka County Hospital, Rausom Township, PA. USA
OLOFSDOTTER
  Anna (Annika) född 1689, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 18 september 1754, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
  Anna Brita född 2 juni 1791, Dal, Västernorrlands län död 11 juni 1861, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Anna Christina född 4 november 1816, Våthult, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 12 november 1894, Olstorp, Kullen, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Anna född 2 januari 1729, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 12 juli 1761, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Anna född 11 oktober 1769, Småhamra, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län
  Annicka född 14 december 1729, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Annika född 1681, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 4 maj 1757, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Catarina född 5 september 1780, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 23 januari 1847, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län
  Catharina Anna född Beräknat 1749
  Catharina född 14 december 1793, Tolsum, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län
  Elin
  Elin född 1722, Tanum, Göteborgs & Bohus län död 1785, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Elisabet född 6 december 1686, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 17 december 1754, Gillershöjden, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Elisabet död 1655, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden
  Gertrud född 3 augusti 1745, Aningsåkre, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län död 2 april 1809, Rommunds, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Gunilla* Gunno
  Helena (Elin)
  Ingeborg (Pigan)
  Johanna Fredrika född 8 mars 1859, Ytterby, Kungälvs kommun, Göteborgs och Bohus län död 17 september 1942, Göteborgs Gamlestad, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Kajsa född 10 januari 1832, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Karin född 22 januari 1707, Julbo, Altuna, Enköpings kommun, Uppsala län
  Karin född 1643, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Karin född 1660, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
  Karin född 1698, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden död 1749, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin född 4 juni 1692, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karolina född 15 december 1841, varsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige
  Katarina (Karin) född 1705 alternativt 1709 död 2 juli 1788, St. Flen, Floda, Eskilstuna kommun, Strängnäs stift, Södermanlands län.
  Katarina
  Katarina född 26 augusti 1756, Finnhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden död 10 juni 1803, Laxhyttan, Grythyttan, Örebro län
  Kerstin
  Kerstin född 16 januari 1743, Götavi , Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 20 december 1823, Skyberga, Hardemo, Kumla kommun, Örebro kommun
  Kerstin
  Kerstin född 21 februari 1840, varsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige
  Kierstin född Gåsarp, Mellby, Eksjö kn, Jönköpings län
  Kjerstin
  Kristina född 29 augusti 1801, Fågeleke, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län, Sweden
  Maria född 1698, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 1773, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Maria född 1658 död 30 mars 1727, Björkskogsnäs, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Maria född 24 maj 1735, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län död 9 februari 1815, Fredriksberg, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Sweden
  Merta född 16 mars 1727, Hägvalds, Linde, Gotlands kn, Gotlands län död 8 mars 1771, Duckarfve, Linde, Gotlands kn, Gotlands län
  Märta Lisa född 22 oktober 1822, Duved, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  N. N.
  Stina född 4 april 1835, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Stina född 16 januari 1816, Hammerdal, Strömsunds kommun, Jämtland, Jämtlands län
  Truny född 1649 död 3 november 1715
OLOFSDOTTER OXHUVUD
  Marta död Före 1420
OLOFSDOTTER SPAK
  Christina död 1699, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
OLOFSDOTTER STENBOCK
  Anna född Omkr 1504, Sverige död 12 maj 1579, Torestorp, Marks kommun, Älvsborgs län
OLOFSON STENBOCK
  Gustaf död Före 1493
OLOFSSON
  Anders (Bonden i Nordhallen) född 27 april 1731, Nordhallen, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 30 januari 1799, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Anders (Bonden)
  Anders född 15 februari 1805, Skönberga, Söderköpings kn, Östergötlands län död 1830, Varsten, Mogata 5, Söderköpings kommun, , Östergötlands län
  Börje
  Carl född 29 april 1832, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Elisabeth (Elsa) född Omkr 1669
  Eric född 2 oktober 1759, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 14 januari 1777, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Erik (Åbon) född 16 april 1775, Fagerhult, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 3 februari 1851, Fagerhult, Fagerhults kn, Kalmar län, Sweden
  Erik Johan född 15 mars 1860, Svenneby Sätter, Fryksände, Torsby kommun, Värmlands län
  Erik
  Eskil
  Fredrik Vilhelm född 18 juni 1815, Skönberga, Söderköpings kn, Östergötlands län
  Halsten Olofsson född 7 oktober 1724, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 30 november 1756, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Hans född 1703, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1774, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Hans född 31 augusti 1749, Aningsåkre, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Henrik död Efter 1448
  Hulda Maria född 31 oktober 1874, Tabergsåsarna, Nordmark, Gåsborn, Filipsstad kn, Värmlands län död 1973, Manistique, Michigan
  Jacob född 1743, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län död 1823, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Jacob född 14 januari 1756, Aningsåkre, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län död 1756
  Jakob
  Johan född 1677, Nysätra, död 9 oktober 1758, Långtibble, Vänge, Uppsala kommun
  Johan född Beräknat 1637, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län död 30 oktober 1698, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Johannes (Torparen) född 24 augusti 1838, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johannes född 16 maj 1793, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län död 2 september 1842, Tanum, Tanums kommun, Göteborgs och Bohus län
  Jöns född Beräknat 1682, Lysvik, Kårud, Värmlands län död 6 mars1730, Lysvik, Kårud, Värmlands län
  Källar död Efter 1667
  Lars född 11 november 1711, Gränne, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län död 1746, <Gränne, Töllsjö, Bollebygd, Borås kommun, Älvsborgs län>
  Lars
  Lars född 13 september 1757, Aningsåkre, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Mats (Bonden i Österängsby)
  Måns född Omkr 1580, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Nils Fredrik född 18 januari 1852, Svenneby Sätter, Fryksände, Torsby kommun, Värmlands län
  Olof (Bonden på Kulsta/Kyrkovärden) född 29 januari 1727, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 5 januari 1800, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Olof (Bonden på Näsby) född beräknat 1690, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län beg. 21 mars 1736, <Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län>
  Olof Olofsson född 2 november 1763, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Olof
  Olof född 11 januari 1753, Anningsåkra, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Sven (Bonden) född 28 november 1686, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 29 januari 1753, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Sven född 20 december 1730, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län död 20 mars 1798, Tolen, Fyllingarum, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län
  Zackris född Omkr 1680, Kisa, Kinda kommun, Östergötlands län död 1738, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Östen född 4 april 1721, Gillershöjden, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 21 maj 1781, Gillershöjden, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
OLOFSSON HÅRD AV SEGERSTAD  NR 17
  Peder (Väpnaren) död Efter 1532
OLOFSSON I VÅLA (BÖJD ARM)
  Sten född 1440-talet, Våla, Munktorp, Stavby, Uppsala kn, Uppsala län, Sweden död Omkr 1510, Våla, Munktorp, Stavby, Uppsala kn, Uppsala län, Sweden
OLOFSSON KNOGE
  Matts (Bonden) född 1656, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 1719, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Olof (Bonden i Torvalla)
OLOFSSON KUTH
  Per (Bonden) död Omkr 1652, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
OLOFSSON LUND
  Olof (Hammarsmedsmästaren) född 1643, Björklund, Näsby, Örebro kn, Örebro län död 9 juli 1738, Sikfors, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
OLOFSSON OXEHUFVUD
  Anders (Majoren) död november 1676, Stettin, Tyskland
  Anders född 1 februari 1583 död 1639, <Vings kyrka, Skara stift, Skaraborgs län>
OLOFSSON RINGQVIST
  Hans född 17 april 1797, Fågeleke, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län, Sweden död 29 december 1883, Ringsborg, Skälboö, Skönberga, Söderköpings kn, Östergötlands län
  Sven född 18 oktober 1790, Tolsum, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län död 20 mars 1798, Tolen, Fyllingarum, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län
OLOFSSON SKÖN
  Karl född 1785, Skalunda, Skaraborgs län död 1809, Åland, Finland
OLOFSSON SPAK
  Laxfiskaren vid Dejeforsen Erik född 1550, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland död 1610, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
OLOFSSON SUHOINEN
  Lars född 1646, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 1736, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
OLOFSSON WALL
  Kristoffer (Uppbördsmannen) död 11 mars1721, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län
OLOVSDOTTER
  Ingrid född 5 januari 1771, Gäddsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 16 juli 1852, Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
OLSDOTTER
  Anna Chatarina född 28 augusti 1718, Under Tegneby, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Anna Magdalena född 11 mars 1792, Ununge, Norrtälje kn, Stockholms län
  Anna Maria född 30 maj 1785, Sanda, Gotlands kommun, Gotlands län
  Anna född 30 december 1822 död 20 maj 1857, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Anna
  Anna född 1806, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Anna född 27 januari 1713, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Augusta Charlotta. född 30 april 1840, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 31 juli 1909, Västra Hulvik, Kvistbro, Örebro län, Närke
  Bengta född 1673, Nosaby, Kristianstad län död 1751, Fjälkinge, Kristianstads län
  Berta Henrietta (Fyrtänderskan, Mattväverskan) född 2 augusti 1876, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 24 maj 1968, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Brita född 1791, Lista, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 1844, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Carolina född 31 mars 1855, Svenneby Sätter, Fryksände, Torsby kommun, Värmlands län
  Christina
  Christina född 27 september 1732, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Christina
  Gertrud född Beräknat 8 december 1763, Trelleborg, Malmöhus län, Skåne död 23 januari 1830, Kyrkoköpinge, Malmöhus län
  Greta född 9 november 1805, Väddö, Norrtäje kommun, Stockholms län död 15 december 1867, Malsta, Norrtälje kn, Stockholms län
  Gunnil född 22 december 1733, Fjälkinge, Kristianstads län död 25 februari 1814, No 3 Legeved, Fjälkinge, Kristianstads län
  Hilla född 1682, Rinkaby, Kristianstads län, död 1724, Nosaby, Kristianstad län
  Hjertrud född 24 juni 1745
  Ingeborg född 10 februari 1795, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 1827, Ransby, Lysvik, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Ingeborg
  Johanna Catrina född 7 mars 1837, Löfåsen, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Johanna född 25 juli 1826, Torstuna, Enköpings kn, Västmanlands län död 11 maj 1894, Grinda, Torstuna, Västmanlands län
  Karin född 28 februari 1811, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 14 april 1878
  Karin
  Karin född 25 juli 1756, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 29 oktober 1837, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Karin född 30 september 1735, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 25 september 1819, Näsby, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län
  Karin född 26 februari 1773, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 16 juli 1820, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Kjersti (Pigan) född 1 juli 1795, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Konstantia (Constance) (Mjölkaffärsföreståndare i Tången) född 2 juni 1880, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 25 oktober 1952, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Kristina född 15 mars 1863, Svenneby Sätter, Fryksände, Torsby kommun, Värmlands län
  Lena född 13 oktober 1824, Staa, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 9 maj 1906, Hallen, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland
  Margareta född 1696 död 11 augusti 1777, Finnhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Maria född 25 oktober 1857, Svenneby Sätter, Fryksände, Torsby kommun, Värmlands län
  Märit född 1646 död 4 juni 1699, Söderbärke, Smedjebackens kn, Kopparbergs län
  Olivia född 5 mars 1817, Igelhöjden, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 2 mars 1907, Rågåsen, Järna sn, Järna kn, Kopparbergs län
  Sigrid Christina född 21 augusti 1805, Stenkulla, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Sissa född 1768, Skåne
  Stina (Kristina) född 9 juni 1802, Norrbo, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 31 augusti 1847, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Stina född 13 januari 1764, Litselbida, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län död 17 november 1814, Storbo, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
OLSDOTTER BOCK
  Kristina född 31 augusti 1766, Fredriksberg, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Sweden död 19 september 1833, Fredriksberg, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Sweden
OLSDOTTER GESCHWIND
  Anna Maria född 28 april 1792, Fredriksberg, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län, Sweden död 3 februari 1840, Limå bruk, Leksand, Leksands kommun, Kopparbergs län
OLSDOTTER GLAD
  Charlotta född 22 maj 1843, Askum, Södra Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
OLSSON
  "Carola" Hedvig Elisabeth född 31 mars 1923, Annedal, Göteborg, Göteborg och Bohus län, Västergötland
  Okänd
  Albert John född 9 september 1876, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 8 juli 1901, Göteborgs Haga, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län
  Anders född 5 mars 1798, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 1876, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Anders född 1776, Lännäs, Örebro kommun, Örebro län död 1852, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Anders född 1650, Brastad, Göteborgs och Bohus län död 1717, Brastad, Göteborgs och Bohus län
  Anders född 28 juli 1770, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 11 juni 1838, Bettna Hagstuga , Bettna, Flens kommun, Södermanlands län
  Anders
  Andreas (Smeden) född 1 april 1868, Hallanstorp, Östmark, Torsby kn, Värmlands län död 17 maj 1924, Härnösand, Härnösands kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
  Ann Lisbeth född 19 juni 1961, Malmö Sankt Johannes, Malmö kn, Malmöhus län, Skåne
  Anna Bernhardina född 14 november 1881, Värsås, Skövde kommun, Skaraborgs län, Västergötland död 25 januari 1973, Grevbäck, Hjo kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna Dore"Thea" född 30 juli 1881, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 4 september 1972, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Anna Ingeborg Josefina född 24 september 1883, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 20 november 1942, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Anna Mathilda född 17 mars 1854, Sandängen Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 2 september 1915, Mariefreds församling, Strängnäs kn, Södermanlands län
  Anna Viola Desideria född 5 april 1911, Skansegan, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland död 9 augusti 1989, Mörsil, Åre kn, Jämtlands län, Jämtland
  Anna-Margareta född 25 december 1921, Annedal, Göteborg, Göteborg och Bohus län, Västergötland
  Arnold Milton Artur född 21 juli 1906, Skansegan, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland död 26 februari 1987, Järpen, Undersåker, Undersåkers kn, Jämtlands län, Jämtland
  Aron (Skolläraren) född 5 november 1844, Södra Kärra, Tanum, Göteborgs och Bohus län död 27 juni 1936, Hjo stadsförs, Skaraborgs län, Västergötland
  Astrid Birgit Josefina född 15 december 1910, Härnösand, Härnösands kommun, Västernorrlands län, Ångermanland död 30 augusti 1931, Härnösand, Härnösands kommun, Västernorrlands län, Ångermanland
  Astrid Viktoria Viola född 4 augusti 1909, Ås, Hallands län, Halland död 18 december 2010, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län
  Back Per född 1615, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1660, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Benjamin född 6 maj 1862, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Bertil Natanael född 23 november 1918, Örebro Norra, Örebro stad, Örebro län, Närke död 12 november 2008, Brämaregården, Göteborgs kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Betty Katarina född 10 maj 1857, S Tollestorp Ambrosiegården Stora Lundby. Lerums kommun, Älvsborgs län död november 1934, <Fässbergs kyrkogård, kv. Fält 102, nr. 112-113 (kista)>
  Björn Olof Bertil född 4 maj 1944, Karl Gustav, Norrbottens län, Norrbotten
  Brita Christina född 7 december 1844, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 13 april 1902, St. Lundby, Grönback, Lerums kn, Västra Götalands län
  Brita Maria född 17 mars 1890, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 20 februari 1936, Göteborgs Gamlestad, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Carl Josef född 22 april 1879 död 12 maj 1879
  Dagmar Frideborg född 19 augusti 1894, Värsås, Skövde kommun, Skaraborgs län, Västergötland död 27 december 1977, Slottsstaden, Malmö kn, Malmöhus län, Skåne
  Dennis född 1993
  Eivor Birgit Maria född 4 augusti 1923, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län död 30 maj 2012, Lundby, Göteborgs kn, Västra Götalands län, Bohuslän
  Elsa Linnea Viktoria född 13 augusti 1916, Skansegan, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland död 3 februari 2010, Mörsil, Mörsils kn, Jämtlands län, Jämtland
  Emma född 13 april 1851, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 29 maj 1941, <Lerums västra kyrkogård, kv. B, nr. 210 (kista)>
  Emma
  Eric född 1726, Ljusnarsberg, Ljusnarsbergs kn, Örebro län död 1796, Lindesbergs landsförsamling, Lindesbergs kyrka, Lindesberg, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Erich död 1749, Ljusnarsberg, Ljusnarsbergs kn, Örebro län
  Erik (Hemmansägare) född 12 september 1767, Norra Lunger, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden död 13 september 1845, Norra Lunger, Götlunda, Arboga kn, Västmanlands län, Sweden
  Erik född 1793, Lindesbergs landsförsamling, Lindesbergs kyrka, Lindesberg, Lindesbergs kommun, Örebro län död 1876, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Ester Anna Justina född 1 november 1886, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 9 oktober 1919, <Östra begravningsplatsen>
  Eva Elisabeth född 8 november 1893, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 11 september 1988, Sankt Pauli Göteborg, Göteborgs och Bohus län
  Eva Karin född 31 oktober 1925, Gamlestad, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län död 2 juli 2013, Solberga, Kungälvs kn, Västra Götalands län, Bohuslän
  Folke (Ingenjören) född 17 oktober 1920, Kristianstad, Kristianstads kommun, Kristianstads län, Skåne
  Folke Natanael (Musikläraren) född 11 september 1888, Värsås, Skövde kommun, Skaraborgs län, Västergötland död 13 februari 1960, Örebro Olaus Petri, Örebro stad, Örebro län, Närke
  Frans Oskar Fritjov född 1 februari 1903, Skansegan, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland död 16 september 1933, Östersund, Östersunds kommun Jämtlands län
  Fredrik (Bokhållaren) född 21 juni 1846, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 1 mars 1936, Karlsberg, Ölsl. Sk. 1:22, Lerum, Älvsborgs län, Västergötland
  Fritz Bernhard Torsten (Fiskarbetare) född 4 juli 1902, Tången, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 1 september 1969, Tången, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Georg Hans-Evald (Lokförare) född 12 februari 1889, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 6 februari 1973, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Gerda Kerstin Albertina född 25 februari 1897, Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 18 juni 1990, Göteborgs Annedal, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Gottfrid Hjalmar Vilhelm född 2 september 1901, Undersåker, Undersåkers kn, Jämtlands län, Jämtland död 15 juni 1973, Gävle Staffan, Gävle kn, Gävleborgs län, Gästrikland
  Gunhild Charlotta Matilda född 3 april 1900, Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 7 april 1970, Borås Gustav Adolf, Borås kn, Västra Götalands län, Västergötland
  Gunilla Karin Larsdotter (Sjuksköterskan) född 29 april 1957, Danderyd, Danderyds kn, Stockholms län, Uppland
  Gustaf (Giösta) född 1728, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 1794, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Göran född 14 september 1760, Stakheden, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 20 februari 1822, Stakheden, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Hanna Arwida född 13 maj 1875 död 2 juni 1879
  Hanna Elisabeth född 29 februari 1880, Stora Lundby, Göteborgs kommun, Västergötlands län, Sweden död 23 juni 1885, Stora Lundby, Göteborgs kommun, Västergötlands län, Sweden
  Hans född 14 oktober 1848, Tollestorp Ambrosigården (Sandängens gård) i St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 4 juli 1898, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län
  Hans född 4 november 1797, torpet Harp under Tegneby, Tanum, Göteborgs & Bohus län död 18 mars1881, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Inga Britt Margareta född 9 april 1921, Örebro Norra, Örebro stad, Örebro län, Närke död 11 mars 2008, Askersund, Askersunds kn, Örebro län, Närke
  Inga Britta (Britt) född 20 mars 1927, Gunnarskog, Arvika kommun, Värmlands län
  Ingegerd Marianne född 17 maj 1942, Lund, Lunds kommun, Malmöhus län
  Jan född 3 december 1812, Tjurstatorp, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Johan Oskar Vilhelm född 24 augusti 1879, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 21 juli 1940, Skansegan, Undersåker, Jämtlands län, Jämtland
  Johanna (Hanna) född 13 april 1851, Sandängen Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 28 mars 1903, Fifvelstad, Motala kn, Östergötlands län
  Johanna Charlotta Naëmi född 20 september 1888, Sandängen Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 25 februari 1889, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Johannes född 25 maj 1859, Sandängen Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 31 oktober 1938, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland
  Josef "Paul" (Lokförare) född 4 juni 1885, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 11 augusti 1972, Falköping, Falköpings kn, Västergötlands län
  Karin Valborg född 2 juli 1905, Tången, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län död 17 april 1927, <Kungshamn, Sandbogens kyrkogård, kv. C, nr. 48 (kista, nr 1 i graven)>
  Karl (Backst.) född 7 juli 1840, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland död 30 november 1907, Östra Slättom, Ölme, Kristinehamns kommun, Värmlands län, Sweden
  Karl Hjalmar (Fiskare) född 11 maj 1879 död 4 september 1917, <Kungshamn, Sandbogens kyrkogård, kv. D, nr. 83 (kista, nr 1 i graven)>
  Karolina född 25 januari 1871, Skogsberg, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 13 januari 1957, Gladstone, Delta, Michigan, USA
  Katarina Vilhelmina född 2 mars 1843, Nyed, Karlstads kn, Värmlands län, Värmland död 31 januari 1912, Staden 172, Karlstads stadsförs, Värmlands län, Värmland).
  Klas "Arvid" född 21 augusti 1891, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län död 28 september 1976, Sävedalen, Partille kommun, Göteborgs och Bohus län
  Lars (Hemmansägare på Erik Ambrosiegården) född 24 november 1814, Våthult, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 3 april 1904, Sandängen Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Lars Arne Stefan född 24 september 1963, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland
  Lars Arvid född 6 september 1920, Annedal, Göteborg, Göteborg och Bohus län, Västergötland
  Lars Fredrik Kristoffer född 24 februari 1885, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 7 juli 1885, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Lars Gustav (Nämndemannen och kyrkovärden) född 3 april 1835, Götavi No: 2, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län död 16 december 1905, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län
  Lars Nils Magnus född 28 april 1970, Hägersten, Stockholms stad, Stockholms län
  Lars född 9 juli 1862, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 23 augusti 1866, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Lars-Göran född 30 mars 1941, Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
  Margit Christine Marie född 6 juli 1954, Danderyd, Danderyds kn, Stockholms län, Uppland
  Mikael Björn född 9 november 1966, Längbro, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Märit Sofia född 30 juli 1923, Härnösand, Härnösands kommun, Västernorrlands län, Ångermanland död 19 december 2003, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  Märtha Britt Marie född 16 juli 1948, Olaus Petri i Örebro, Örebro kommun, Örebro län
  Nils Ernfrid född 10 oktober 1893, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 20 februari 1980, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Nils född 1718, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1750, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Olaus född 21 juni 1846, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 10 november 1890, St Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Olga Maria Isidora född 4 augusti 1903, Dalby.Malmöhus län, Skåne död 16 december 1951, Feleberga, Hjärsås, Kristianstads län, Skåne

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, [O], P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[ODDEN-OLSSON], OLSSON-OXEHUFVUD

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia