Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, [P], Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[PALM-PERSSON LEVANDER], PERSSON RIBBING-PÄRSSON


Namn

Född

Död

PALM
  Birger Emanuel född 15 januari 1903, Folkärna, Avesta kn, Kopparbergs län, Dalarn död 9 januari 1957, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige
  Carl Magnus död 12 augusti 1716, Tobolsk, Tyumen Oblast, Russia
  Catharina
  Erik
  Gustaf Adolf född 1681, Höjentorp, Eggby, Skara kn, Skaraborgs län död 29 april 1746, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Magnus Gabriel (Kronobefallningshavare) född 27 augusti 1665, Höjentorp, Eggby, Skara kn, Skaraborgs län död 30 juli 1758, Jönslunda, Sunnersberg, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Maria Eufrosyne född 1674, Höjentorp, Eggby, Skara kn, Skaraborgs län död 22 juli 1730, Ekby, Mariestads kommun, Skaraborgs län
PALMQVIST
  Ellen Emelie Maria född 8 september 1891, Säters stadsförs, Malungs kommun, Kopparbergs län död 11 september 1960, Johannebergs församling i Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborg och Bohus län
  Noack (Stadsläkaren) född 3 juli 1858, Södra Unnaryd, Jönköpings kommun, Jönköpings län död 13 mars 1932, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
PALUDIUS
  Maria född 15 december 1722, Blädinge, Kronobergs län död 1775, Långemåla, Högsby kommun, Kalmar län
PATRIKSSON
  Bryngel född Omkr 1690 död Omkr 1760
PATRIKSSON LEIJEL
  Adam (Handelsmannen) född 6 november 1623, Arbroath, Scotland död 6 april 1686, Sweden
PAULSDOTTER
  Kerstin född 1655, Kisa, Kinda kommun, Östergötlands län död 1712, Kisa, Kinda kommun, Östergötlands län
PEDERSDOTTER FARGALT
  Karin född Omkr 1315, Torpa, Jönköpings kn, Jönköpings län
PEDERSDOTTER RIBBING
  Märta född 1572, Öggestorp, Tenhult, Jönköpings kommun, Jönköpings lön
PEDERSDOTTER STORE
  Anna född 1566, Ambjörnarp, Älvsborgs län död 1667
PEDERSEN FAHNESKÖLD
  Sven född Omkr 1615, Sundals-Ryr, Värnesborgs kommun, Älvsborgs län, Sweden död 1657, Polen
PEDERSEN LINDBERG
  Niels (Gårdmand) född 1753, i Øster Assels kirke, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark död 28 november 1828, Sillerslev, Øster Assels, Morsø Sønder, Danmark
PEDERSSON
  Bonde död maj 1459
  Måns
PEDERSSON BIELKE AF ÅKERÖ
  Ture död 17 juni 1577, Gäddeholm,
PEDERSSON BÅÅT TILL FITUNA
  Johan (Riksrådet) född uppsk 1522, Fituna, Sorunda, Nynäshamns kn, Stockholms län död 15 januari 1574, Sorunda, Nynäshamns kommun, Stockholms län
PEDERSSON BÖLJA FRÅN VÄSTBO)
  Sven
PEDERSSON EKSTOCK TILL VÅLA
  Torbjörn (Väpnaren och Frälsemannen) död tidigast 1549, Våla, Munktorp, Stavby, Uppsala kn, Uppsala län, Sweden
PEDERSSON HÅRD AV SEGERSTAD
  Lars född Omkr 1512, Sverige död november 1563, Halmstad, Halmstad kommun, Hallands län
PEDERSSON LILLIESPARRE
  Olof född 1460, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län död Efter 1501
PEDERSSON RIBBING
  Erik (Kammarjunkaren) född 15 april 1577, Fästered, Finnekumla, Ulricehamns kn, Älvsborgs län död 24 juli 1623, <Tumbo kyrka, Tumbo (D)>
  Knut (Väpnaren och häradshövdingen) död Efter 1507
PEDERSSON STORE
  Erik död Mellan 1610 och 1616
PEDERSSON TOTT
  Axel (Riddaren och danska riksrådet) död december 1446
PEHRSDOTTER
  Anna Kajsa född 1 september 1814, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 25 september 1896, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Anna född 1654, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 6 mars 1724, Gissängen, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Brita
  Cajsa född 14 november 1796, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län död 31 december 1861, Bringsarve, Ardre, Gotlands kn, Gotlands län
  Elin född 1660, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 11 november 1727, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Elin född Tolsjö Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ellika
  Gertrud född 29 januari 1704, Österlings, Stånga, Gotlands län död 14 maj 1777, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Inga född 1781, Mogata , Söderköpings kommun, Östergötlands län död 1864
  Ingar född 1693, Vanneberga nr 11, Kristianstad kn, Kristianstads län död 5 mars 1779, Viby nr 6, Kristianstads län
  Johanna Sofia född 20 september 1838, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Maria född 21 december 1772, Gothlunda, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län
  Nilla född 15 januari 1725, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län död 23 juni 1807, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län
  Stina född troligen 1732 död 12 mars 1788, Lerbo, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Stina född 1762, Ramsberg, Lindesbergs kommun, Örebro län död 1834, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
PEHRSSON
  Abraham (Bergsmannen) född 17 oktober 1771, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Anders född 18 oktober 1751, Kulsta, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död 1825, Flen, Flens kommun, Södermanlands län, Södermanland
  Anders född 1763, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län död 1831, Salmans, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Carl Johan född 1 januari 1822, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Fredrik Wilhelm född 26 juni 1831, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län död 1834, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Fredrik Wilhelm född 4 februari 1835, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Jacob (Kyrkovärden och husbonden) född 20 september 1752, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Jeppa (Rusthållsbon) född 20 juni 1767, Viby nr 6, Kristianstads län död 18 mars 1846, Viby nr 6, Kristianstads län
  Jonas (Bonden) född 1739, Skanum, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland
  Per (Bonden) född 16 februari 1715, Blacksta, Flens kommun, Södermanlands län död Före 1781
  Truls född 13 november 1724, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län död 1 april 1772, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län
PEHRSSON RIBBING
  Carl Christoffer född 1710, Ulfsnäs, Öggestorp, Jönköpings kommun, Jönköpings län, Sweden död 1793
PENJE
  Agneta Britta Marianne född 14 januari 1947, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Claes Rickard Mikael född 15 november 1953, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland död 11 februari 2002, <Södertälje kyrkogårds minneslund, nr. 3178 (nedgrävd)>
  Ingela kerstin född 19 september 1950, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Stig Artur född 20 juni 1914, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 1 juni 1991, Södertälje stadsförsamling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
PERDOTTER
  Brita född 1693, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 9 februari 1774, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin
PERESWETOFF-MORATH
  Alexander (Överstelöjtnanten) död 1709, Viborg, Finland
  Helena Chatarina född 6 juni 1690 död 19 augusti 1755, Stumperyd, Norra Solberga, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden
PERSDOTTER
  Anna Brita född 1759, Floda, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Anna Greta född 27 juli 1830, Skällvik, Söderköpings kn. Östergötlands län
  Anna Stina född 1881, Järna, Vansbro kn, Kopparbergs län
  Anna Stina född 1780, Garde socken , Gotland
  Anna
  Anna född 1763, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Anna född 1 december 1725, Vikersgården, Viker, Nora Bergförsamling, Örebro län, Sweden död 14 augusti 1802, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län, Närke
  Anna
  Anna död 1706, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län
  Anna född Beräknat 1688 död 1748, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
  Anna född 1731, Fjälkinge, Kristianstads län död 1810, Fjälkinge, Kristianstads län
  Apollonia född 1755, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Augusta född 20 maj 1858, Björketorp, Bredared, Älvsborgs län död 14 maj 1941, Vemmenhult Skattegården, Bredared, Borås kn, Älvsborgs län, Västergötland
  Bengta död 1694
  Brita död 7 maj 1706, Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Brita född 1701, Medåker, Arboga kommun, Västmanlands län död 1768, Medåker, Arboga kommun, Västmanlands län
  Brita dop. 23 september 1706, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län död 12 september 1775, Husby-Sjuhundra, Norrtälje kommun, Stockholms län
  Brita född 1761, Balingsta, Uppsala kommun i Uppsala län
  Brita född 1 december 1707, Söraby, Söraby församling, Växjö stift, Växjö kommun, Kronobergs län
  Britta Lisa född 3 oktober 1849, Ölserud, Säffle kommun, Värmlands län död 12 februari 1921, Superior, Wisconsin, USA
  Carolina född 23 juli 1825, Torstuna, Enköpings kn, Västmanlands län
  Catarina född 26 mars 1827, Nordmark, Gåsborn, Filipsstad kn, Värmlands län död 30 mars 1909
  Catharina född 7 maj 1753, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 10 augusti 1753, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Catharina född 1 december 1754, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Christina Sofia född 22 mars 1821, Haltemåla, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Christina född 26 november 1823
  Christina född 27 november 1825
  Elin född Omkr 1550, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död Omkr 1620, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Elisabeth född 1629, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1675, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Ella född 7 april 1717, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 1768, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Elna född 17 juni 1760, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län död 16 augusti 1844, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län
  Gertrud född 2 oktober 1759, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län död 2 april 1784, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Hedda Chatarina född 28 april 1802, Stora Tveta, Bettna, Flens kn. Södermankands län, Sweden död 6 oktober, Västra Wegred, Lerbo, Katrineholms kn. Södermanlands län, Sweden
  Ingar född Omkr 1680, Rinkaby, Kristianstads län, död 1711, Rinkaby, Kristianstads län,
  Ingeborg född 1734 död 19 december 1798, Storegården, Laske-Vedum
  Ingeborg född 1729, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1762, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Ingri född 1736, <Berge nr 2, Åre , Jämtlands län, Jämtland> beg. 22 januari 1804, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Ingrid född Före 1630, Gäddsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 16 april 1709, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Johanna Sophia född 22 februari 1817, Regna, Finspongs kn, Östergötlands län död 22 februari 1904, Nybygget under Tvarstorp, Risinge, Finspongs kommun, Östergötlands län
  Kajsa född 4 februari 1826, Lysvik, Sunne kommun, Värmlands län död 25 april 1905, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karen född Beräknat 1641 beg. 1720, Finja nr 2, Finja , Kristianstads län
  Karin född 24 april 1703, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 28 september 1770, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin född 1667 död 26 december 1723, Saxhyttan, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin född 1628 död 23 september 1697, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karin född Skärshyttan, Nora kn, Örebo län död Före 1701
  Karin död 1721, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karin född Beräknat 1680, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 21 april 1770, Sjömåla, Bäckebo, Kalmar län
  Karin född 17 mars 1834, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 1834, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin
  Katarina född 23 juli 1760, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län död 2 november 1844, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län
  Katarina född 1625 död 1696, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Kersti född 19 februari 1782, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 21 maj 1857, Karaby, Edsberg, Örebro, Örebro län
  Kerstin född Beräknat 1692 död 20 augusti 1730, Askarbol, Björkvik, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Kerstin död Efter 1596
  Kerstin
  Kerstin född 13 maj 1691, Smösjömarken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 3 maj 1737, Smösjömarken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Kerstin född 1648 död 10 december 1720, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden
  Kerstin född Omkr 1590, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1636, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Kjerstin född 24 juni 1793, N. Soneby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Lisa Maria född 22 juli 1779 död 18 januari 1846
  Lisa född 19 oktober 1792, Lilla Håfven, Fröjered, Tidaholms kn, Västergötland död 7 september 1869, Skaberget, Grevbeck, Hjo kommun, Skaraborgs län
  Magdalen född 31 december 1836, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 14 maj 1913, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
  Maja född 1793, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
  Maja född 24 maj 1827, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Malin född 1642, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1677, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Margareta född 9 april 1779, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 1 oktober 1817, Tvärälven, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Margareta född 1648, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1698, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Margareta född 19 juli 1759, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1839, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Maria
  Maria född 27 juli 1802, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län död 29 oktober 1887, Silken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Maria född 1757 död 1801, Ljunga Tåby socken, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Maria född 1790, Gunnerud, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Marina född 1646 död 4 december 1725, Saxhyttan, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Ragnhild född 1716, Västra Harg, Mjölby kommun, Östergötlands län död 1791, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Sigrid
  Stina (Pigan) född 20 januari 1789, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 8 april 1815, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
PERSDOTTER  FAGRELL
  Stina född 27 februari 1744 död 1 november 1750
PERSDOTTER AF FORSTENA
  Anna född Omkr 1586 död 1648
PERSDOTTER BRANDT
  Anna Elisabet född 4 maj 1881, Jönköpings östra, Jönköping, Jönköpings län
  Ellen Maria född 4 februari 1877, Jönköpings östra, Jönköping, Jönköpings län
PERSDOTTER EKSTRÖM
  Margareta död 1753, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
PERSDOTTER FAGRELL
  Maria född 1770 död 4 mars 1849
  Stina född 28 februari 1772, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
PERSDOTTER NALIN
  Magdalena Karolina född 27 april 1853, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 1 mars 1910, Holmstrand, Helgum, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland
PERSDOTTER,
  Maria. född 24 september 1774, Hulan, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Älvsborgs län
PERSON
  Nils född Omkr 1700, Nosaby, Kristianstad län
PERSOTTER
  Malena (Maja Lena , Magdalena) född 18 januari 1811, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 4 juni 1865, Kajungen, Mönsterås, Kalmar län
PERSSON
  Abraham (Bergsmannen i Garphyttan) född 27 september 1722, Garphyttan, Tysslinge, Örebro kommun, Örebron län död 8 november 1791, Nora, Nora kommun, Örebro län
  Anders (Bergsmanneni Älvhyttan) född Omkr 1652, Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län död Före 11 maj 1700, Älvhyttan, Nora Bergsförsamling, Örebro län
  Anders född 1683
  Anders född 1774, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Anders född 6 november 1833, Hammar, Nosaby församling, Kristianstads kommun, Skåne län död 17 augusti 1916, Hammar, Nosaby församling, Kristianstads kommun, Skåne län
  Anders född 18 augusti 1803, N. Soneby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Anders född 1763, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland
  Anders
  August (Jordegaren) född 18 september 1868, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna död 16 september 1960, Nås, Finngården 4285, Hedemora landsförsamling, Hedemora kn, Kopparbergs län, Dalarna
  Augusta född 25 juli 1895, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 15 februari 1896
  Börje född Beräknat 1666, Hjällnäs, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 3 maj 1742, Hjällnäs, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Daniel född Omkr 1737, Åby, Kalmar kn, Kalmar län död 13 februari 1810, Eskilhult, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Eivor Göta Maria född 3 maj 1919, Västerås, Västerås stad, Västmanlands län, Västmanland död 21 februari 2005, Djursholm, Danderyd, Danderyds kn, Stockholms län, Uppland
  Elias född 1689, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 6 maj 1765, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Erik (Sockenskräddaren och Torparen) född 1741, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 30 oktober 1785, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
  Frida Dorethea född 6 februari 1886, Järna, Vansbro kn, Kopparbergs län död 8 oktober 1973, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
  Gunda född 19 augusti 1888, Sågen, Äppelbo, Vansbro kn, Kopparbergs län död 17 juli 1962, Falu Kristine, Falu kn. Kopparbergs län, Dalarna
  Hans (Bergsmannen och nämndemannen) född 1575, Saxhyttan, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län död 1645, Saxhyttan, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Hans född 1702, Tossena, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohuslän, Sweden död 1750, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Hans
  Hans född 6 juni 1814, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län död 20 juni 1898, Olstorp Kullen Stora Lundby, Olstorp, Kullen, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Henrik (Hindrik) född 26 september 1703, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 26 mars 1762, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Håkan född 10 oktober 1774, Köperöd, Lane-Ryr, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän död 22 maj 1831, Köpered kronogård, Lane-Ryr, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Jacob född 1693, Maldes, Stånga, Gotlands län död 19 mars 1752, Maldes, Stånga, Gotlands län
  Jan född 2 november 1795, N. Soneby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Johannes (Johan) född 9 november 1779, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död Skaven, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Jon född 1 september 1983
  Jon född 6 maj 1702, Söraby, Söraby församling, Växjö stift, Växjö kommun, Kronobergs län
  Jonas (Bonden i Bonderyd) född Beräknat 1724 död 7 mars 1767, Bonderyd, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Jonas (Bonden på Holmsiöhult) född 26 januari 1772, Brenäs, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län död 15 februari 1860, Holmsjöhult, Skedevi, Finspongs kn, Östergötlands län
  Jonas född 1669, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden död 1759, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
  Jöns (Bergsmannen) död 1628, Saxån, Färnebo, Filipsstads kommun, Värmlands län
  Jöns (Rusthållsåbon) född 1697, Bjära, Vinslöv, Hässleholms kn, Skåne län död 27 april 1757, Viby nr 6, Kristianstads län
  Jöns född 1730 död 14 januari 1765, Ökna Krogen, Lerbo, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Jöns född 30 juni 1830, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin Hanna född 28 juli 1910, Nacka, Nacka kommun, Stockholms län, Södermanland död 29 juli 1994, Simrishamn, Simrishamns komun, Kristianstads län
  Lars Daniel född 10 maj 1826, Kiviken, Årdala, Flens kommun, Södermanlands län
  Lars
  Lars född 1570, Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Lars född Beräknat mars 1668, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 26 december 1754, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Lars född 1671, Norns Bruksförsamling, Dalarnas län död 13 juni 1753, Garpenberg, Hedemora kommun, Dalarnas län
  Maria född 1848, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Mats född 1635, Björkskogsnäs, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län död 1693
  Måns (Magnus) född 27 april 1780, Njutemåla No.2, Ålem, Mönsterås kommun, Kalmar län död 2 februari 1847, Njutemåla No.2, Ålem, Mönsterås kommun, Kalmar län
  Måns född 28 juli 1774, Hammar, Nosaby församling, Kristianstads kommun, Skåne län död 12 februari 1844, Hammar, Nosaby församling, Kristianstads kommun, Skåne län
  Måns född 25 oktober 1704, Söraby, Söraby församling, Växjö stift, Växjö kommun, Kronobergs län
  Nils (Bergsmannen) född 1716, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län död 25 november 1774, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
  Nils (Rättaren) född 1764, Medåker, Arboga kommun, Västmanlands län död 1824, Kung Karl, Kungsörs kn, Västmanlands län
  Nils född uppsk 1647 död 1710, Baggetorp, Kvistbro, Lekebergs kommun, Örebro län
  Nils
  Nils född 17 mars 1834, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Ola född 29 juni 1752, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län död 24 december 1807, Legeved, Fjälkinge, Kristianstad kn, Kristianstads län
  Olivia född 13 augusti 1883, Järna, Vansbro kn, Kopparbergs län död 28 december, Falu Kristine, Falu kn. Kopparbergs län, Dalarna
  Olof (Husbonde på Anningsåkre) född 24 oktober 1709, Anningsåkra, Havdhem, Gotlands kn, Gotlands län död 17 juli 1779, Aningsåkre, Alskog, Gotlands kn, Gotlands län
  Olof (Smedsåldersmannen) född uppsk 1600
  Olof född 29 september 1863, Torsby 51, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 4 februari 1896, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Olof född 13 november 1890, Torp, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 21 juni 1891, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Olof född 15 juni 1823, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Olof född 1 mars 1729, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden död 11 januari 1788, Grythyttenäs, Grythyttan, Örebro län
  Olof född 7 maj 1698, Gåsarp, Mellby, Eksjö kn, Jönköpings län
  Olov Valfrid född 11 augusti 1888, Torsby , Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 12 juni 1889, Torsby , Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Olov född 1693, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1758, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Per (Hemmansägare) född 16 augusti 1821, Edsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 11 november 1911, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland
  Per August född 15 maj 1864, Johannesdal, ArvidsmålaMisterhult, Oskarshamns kn, Kalmar län, Kalmar död 16 juni 1952, Hjorted, Västerviks kn, Kalmar län, Småland
  Per Ludvig född 23 november 1808, Bäckeby, Misterhult, Oskarshamns kn, Kalmar län, Kalmar
  Per född 6 september 1796, Tjustersby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Per född 26 januari 1707, Berge, Åre, Jämtlands län, Jämtland död 13 maj 1765, Berge, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Petter (Per) född 17 december 1682, Garphyttan, Tysslinge, Örebro kommun, Örebron län död 23 maj 1762, Garphyttan, Tysslinge, Örebro kommun, Örebron län
  Sven född 27 oktober 1699, Söraby, Söraby församling, Växjö stift, Växjö kommun, Kronobergs län
  Sven död Före 1755
  Sören född Beräknat 1709, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige beg. 20 mars 1748, Haglösa nr 8, Lilla Slågarp, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län, Sverige
  Thore
  Tore (Bonden) född Ca 31 juli 1694, Gåsarp, Mellby, Eksjö kn, Jönköpings län död 18 november 1759, Spakarp, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
PERSSON  FAGRELL
  Nils född 1 november 1740 död 2 oktober 1741
  Nils född 1786
  Olof född 10 mars 1789, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 29 oktober 1795, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
PERSSON  PEDERSSON PIL
  Nils född 1424, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
PERSSON AF FORSTENA
  Hans (Hövidsmannen) död 20 oktober 1565
PERSSON BRANDT
  Oskar Rudolf född 16 juni 1870, Jönköpings östra, Jönköping, Jönköpings län
PERSSON FAGRELL
  Anna Lisa född 13 december 1824, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län död 30 januari 1825, Hjulsjö, Hellefors kommun, Örebro län
  Erland (Skräddaren) född 2 mars 1779, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Henrik född 2 mars 1778, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 9 juni 1778, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Hinrik född 5 juli 1780, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 17 juli 1780, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Jan (Torparen på Lövåsen) född 16 september 1776, Löfåsen, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 5 december 1843, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Magnus (Gruvarbetaren) född 11 maj 1784, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 2 juli 1855, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Magnus (Torparen i Finhult) född 19 april 1746, Älvsjön, Gåsborn, Filipsstad kommun, Värmlands län, Värmland död 16 juli 1809, Finhult, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Odöpt son född 9 oktober 1794, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 26 oktober 1794, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Olof född 1 juni 1738 död 14 januari 1755
  Per (Petter) (Torpare och Skatteman) född 29 januari 1742, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 19 augusti 1805, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Pär (Kyrkosexmannen och dagkarlen) född 17 januari 1775, Löfåsen, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 29 maj 1825, Grängeshyttan, Hjulsjö socken, Hällefors kommun, Örebro län,
  Stina född 23 mars 1828, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Värmland
  Sven född 19 mars 1783, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 27 juni 1783, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
PERSSON GELLOTTE
  Lars (Hammarsmeden) född 22 februari 1738, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län död 26 april 1783, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
PERSSON GYLTA
  Bengt (Riksrådet) död 8 november 1520
PERSSON HALVHJORT AV FLISHULT
  Krister (Fogden och häradshövdingen) död 3 januari 1569
PERSSON KIELLBOM
  Eric
PERSSON KUTH
  Olof (Bonden i Kundby,Rimbo) född beräknat 1620 död 14 maj 1707, Kundby, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
PERSSON LEVANDER
  Anna Amalia Lavinia född 4 mars 1873, Misterhult, Oskarshamns kn, Kalmar län, Kalmar död 15 augusti 1907, Nyborg 4, Västervik, Västerviks kn, Kalmar län, Småland
  Jöns August (Båtsman) född 13 december 1841, St. Grönö, Misterhult, Oskarshamns kn, Kalmar län, Kalmar död 19 april 1901, Gladhammar, Västerviks kommun, Kalmar län, Småland

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, [P], Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[PALM-PERSSON LEVANDER], PERSSON RIBBING-PÄRSSON

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia