Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, [S], T, U, V, W, X, Y, Z, >

[SABELFELT-STIERNSPETZ], STIERNSPETZ-SÖDERLUND, SÖDERLUND-SÖRENSSON


Namn

Född

Död

SABELFELT
  Fredrik (Överstelöjtnanten) född 1680 död 1738
  Helena född 12 juli 1721, Solikamsk, Sibirien död 19 juni 1775, Stumperyd, Norra Solberga, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden
SACKARIASDOTTER
  Sara född 5 mars 1731, Drafsen, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden död 15 juli 1800, Hån, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden
SAHLSTEN
  Christina född 17 december 1755, Högby, Borgholms kommun, Kalmar län, Öland död 28 september 1810, Kalmar stadsförsamling, Kalmar, Kalmar kommun, Kalmar län
  Sven (Bokhållaren och kronobefallningsmannen) född 1663 död 4 juli 1716, Mörlunda, Kalmar län
  Tobias (Gästgivare och Dykeriuppsyningsman) född 3 april 1713, Rynningsnäs, Mörlunda, Kalmar län död 1766, Högby, Borgholms kommun, Kalmar län, Öland
SALAMA
  Ritva Inkeri född 9 januari 1954
SALOMONSSON BORK
  Peter (Petter) (Mästersmeden) född 20 juli 1791, Västansjö, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län död 29 september 1866, Alvik, Leksand, Ludvika kn, Dalarnas län, Sweden
SAMUELSDOTTER
  Anna Stina född 15 november 1792, Västra Harg, Mjölby kommun, Östergötlands län
  Annika
  Brita Chatarina född 25 oktober 1798, Västra Harg, Mjölby kommun, Östergötlands län
  Helena Charlotta född 10 maj 1808, Sjövika, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län död 15 juni 1874
  Lena Stina född 16 november 1823, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 19 augusti 1917, Hältekärr Skattegård, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Maria född 1795, Västra Harg, Mjölby kommun, Östergötlands län
  Sara Gretha född 21 juni 1805, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Stina född 23 juni 1802 död 2 september 1866
SAMUELSDOTTER NORINIA
  Brita född Omkr 1669 beg. 7 juni 1732
SAMUELSEN
  Karina
  Mikkel Strack född 21 november 1994
SAMUELSSON
  Anders född 24 augusti 1801, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län
  Anders född 7 juni 1832, Bergum , Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Karl Kornelius född 19 september 1883, Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden död 3 oktober 1947, Göteborgs Annedal, Göteborgs stad, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Sven
SANDBORG
  Anna
  Iva född 10 juni 2002, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  John född 6 juni 2007, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
SANDELL
  Anette Lena Birgitta född 25 oktober 1973, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Gunnar Axel Harald (Bagare) född 19 augusti 1906, Haga, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län död 4 februari 1980, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
  Lennart, Åke, Harald född 26 juli 1941, Gustaf Adolf, Jönköpings kommun, Jönköpings län död 14 juli 1985, <Toarps nya kyrkogård, avd. Björken, nr. 282 (kista, nr 1 i graven)>
  Thomas Per-Axel född 8 april 1977, Dalsjöfors, Toarps församling, Borås kommun, Älsvsborgs län
SANDSTEDTH
  Johanna Helena född 20 januari 1800, Strängnäs, Strängnäs kn, Södermanlands län
SANDSTRÖM
  John (Folkskolläraren) född 6 augusti 1884, Skäfvid, Viby, Örebro län, Närke död 2 februari 1945, Flasbjörke, Risinge kbfd, Östergötlands län, Östergötland
  Vera Maria född 23 april 1898, Gävle, Gävle kn, Gävleborgs län, Gästrikland död 11 augusti 1986, Lidingö, Lidingö kn Stockholms län, Uppland
SANGBERG
  Chatarina Gustafva (Barnmorskan) född 6 april 1781, Nyköping, Nyköpings kommun, Södermanlands län död 21 januari 1827, Fattigstugan, Råby-Rönö, Strängnäs
SARVE
  Björn
  Lars född 1540, Haborshyttan, Fernebo, Filipstads kn, Värmalnds län, Sweden
SAUR
  Lisbeth Werone född 24 februari 1954, Kallinge, Ronneby, Ronneby kommun, Blekinge län
SCHAEIJ
  Elisabeth född Omkr 1589 död 1673
  Peter född 22 september 1613 död 7 maj 1673
SCHAGERSTRÖM
  Anna född 4 maj 1806, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
SCHENK ZU SCHWEINSBERG
  Anna
  Gertrud död 1480
  Henne
SCHEYER ZU WOHRA
  Lisa
SCHILL
  Axel Ivar född 20 april 1895, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län död 30 mars 1969, Västermo, Eskilstuna kommun, Södermanlands län
SCHMIDT
  Johan (Smedslärlingen och drängen) född 1758
SCHULTZ
  Britta Maria född 17 mars 1763, Älgå, Arvika kn, Värmlands län död 14 juli 1821, Bjurbäcken, Lungsund, Värmlands län
SCHULTZE
  Jean Jacques född 16 maj 1919, Matteus, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland beg. 30 juli 1935, Stockholms norra begravningsplats, avd. 1, kv. 11B, nr. 2 (urna, nr 4 i graven)
  José Erik Guy född 29 mars 1914, Avenida Montes de Oca 480, Buenos Aires, Argentina död 11 februari 1981, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Josef (Korrespondent i Argentina) född 6 juni 1880, Warsaw, Warszawa, Masovian Voivodeship, Poland död 31 oktober 1923, Vanadisvägen, Matteus, Stockholms stad, Uppland
  Yvonne Elsa född 27 april 1916, Matteus, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 13 april 2012, Oscars församling i Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
SCHUSTER
  Emma född 1912 död 2000, Weilmuenster, Hessen-Nassau, Preussen, Germany
  Frieda Pauline Luise
SCHWIRTZ
  Leopold
  Stefan
SCHÖFFER
  Joh. Georg
SCHÖN
  Gerda Jenny född 1861, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland beg. 16 september 1931, Göteborg, Mariebergs kyrkogård, kv. 4, nr. 236 (kista)
SCOT
  Elizabeth född Skottland död februari 1568
SEGOLSSON
  Nils född 1620
SEIR SEGRAREN
  Valdemar II (Konung av Danmark) född 28 juni 1170 död 28 mars 1241, Vordingborg, Danmark
SEJDELIA
  Brita född 8 mars 1746, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland död 13 oktober 1796, Kila sn, Säffle kommun, Värmlands län
SEJDELIUS
  Elof (Prosten och kyrkoherden i Kila) född 10 augusti 1713, Abbortan, Segerstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Sweden död 17 januari 1788, Kila sn, Säffle kommun, Värmlands län
SHOU
  Tor Gustaf Emil född 7 november 1922, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland död 16 maj 1989
SIGFRIDSDOTTER
  Maria född 1696, Djuprämmen, Rämmen, Filipstad kommun, Värmlands län död 9 januari 1762, Nås, Säfsnäs, Ludvika kn, Kopparbergs län
SIGFRIDSSON
  Göran född 1640, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län död 1720, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Mattes född 1737, Östmark, Torsby kn, Värmlands län
SIGFRIDSSON KUTH
  Olof död 1646, Rimbo, Norrtälje kn, Stockholms län
SIGGESDOTTER
  Märit född 1670, Apelås, Gösslunda, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 november 1739, Djurgården, Synnerby Södra, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län, Sverige
SIGGESDOTTER SPARRE AF ROSSVIK
  Ingeborg född 1492, Örebro, Örebro stad, Örebro län, Närke död 1544
SIGGESSON
  Gabriel född Omkr 1717 död Omkr 1788
  Ulf (Väpnaren)
SIGGESSON  TILL BYSTAD, ÅGÅRD OCH SKOFTEBY
  Lars (Marsken) född beräknat 1492 död 12 januari 1554, Örebro, Örebro stad, Örebro län, Närke
SIGGLUND
  Pehr Persson (Torparen/Grenaldjären) född 10 september 1723, Andersbo, Nora församling, Nora kn, Västmanlands län
SIGNE JUDIT SERAFIA
  Johansson född 13 mars 1899, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 28 augusti 1981, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
SIGRIDSSON
  Mrs född Torpa, Jönköpings kn, Jönköpings län
SIGRIDSSON BOSSON NATT OCH DAG
  Nils född 1249, Torpa, Jönköpings kn, Jönköpings län
SIGURDSDATTER
  Katarina född 1270
SIK SVERKERSSON
  Sune född Efter 1145 död Vreta kloster, Linköpings kommun, Östergötlands län
SILFVERSKIÖLD
  Abela Juliana född 1 januari 1690 död 14 november 1728, <Bosjökloster kyrka, Höörs kommun, Malmöhus län>
SILLEN
  Hilmer Fredrik (Civilingenjören) född 1863, Visby, Visby kommun, Gotlands län, Gotland död 1918
SILLÉN
  Louise född 1834 död 1920
SIMONSDOTTER
  Anna
  Anna född Beräknat 1719, Brunskog, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 26 augusti 1799, Herrgölet, Björkvik, Björkviks socken, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Anna född 7 oktober 1718, Vitteby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 7 mars 1783, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Karin född 1655 död 5 maj 1728, Smösjömarken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
SIMONSSON
  Bertil (Bergs- och Nämndemannen) född 1590, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 1649, Käxtjärn, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Erik född 1610, Saxhyttan, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län död Sången, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Jon (Torparen) född 8 mars 1775, Örsnäs, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län död 11 januari 1825, Bråna, Hallaryd, Älmhults kn, Kronobergs län
  Karl Valdemar född 27 maj 1900, Ludvika, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Dalarna död 8 mars 1972, Virserum, Hultfreds kommun, Kalmar län
  Nils född 24 mars 1730, Torp, Kräcklinge, Lekebergs kommun, Örebro län död 4 april 1806
  Saga Öllegård Matilda född 17 mars 1932, Virserum, Hultfreds kommun, Kalmar län död 10 april 2005, Veddige, Varbergs kn, Hallands län
  Ulrika född 26 april 1878, Landskrona, Landskrona kommun, Malmöhus län död 3 oktober 1956, Landskrona, Landskrona kommun, Malmöhus län
SIMSON
  Eufemia född Scotland
SIXTENSDOTTER (EN BJÄLKE)
  Margareta född 1372, Vartofta-Åsaka, Falköpings kn, Skaraborgs län död 1406
SIXTENSSON SPARRE AV TOFTA
  Abjörn (Riddaren och riksrådet) död 1310
SJUNNESSON
  Annagreta född 8 februari 1944, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
SJÖBLOM
  Johan Emil död 3 december 1937, Falköping, Falköpings kn, Västergötlands län
SJÖBOHM
  Andreas (Kyrkoherden i Hörröd) född 1699, V. Ljungby, Trolle Ljungby, Kristianstads kommun, Kristianstads län beg. 27 april 1770, <Hörröd, Kristianstads kommun, Malmöhuslän>
  Bengt (Bildhuggaren vid kronovarvet i Karlskrona) född 1721 död 1781
SJÖBOM
  (Dödfödd) född 28 april 1770, Karlskrona amiralitetsförs., Blekinge län, Blekinge död 28 april 1770, Karlskrona amiralitetsförs., Blekinge län, Blekinge
  Anna Maria född Beräknat 17 maj 1766 död 31 mars 1819, Karlskrona Tyska församlingen, Karlskrona kommun, , Blekinge län
  Christian (Kompaniskrivaren i Carlskrona,) född 1723 död 8 juni 1793, Karlskrona stadsförs, Karlskrona kn, Blekinge län, Blekinge
  David (Handelsmannen i Simrishamn) född 1696 död 8 april 1770, Simrishamn, Simrishamns komun, Kristianstads län
SJÖSTED
  Anna Viola född 10 augusti 1906, Åhus, Kristianstads kommun, Kristianstads län död 19 februari 1983, Knislinge, Östra Göinge kommun, Kristianstads län
  Folke Gottfrid Wilhelm (Byggmästaren) född 10 oktober 1897, Åhus, Kristianstads kommun, Kristianstads län död 14 oktober 1954, Hjärsås, Östra Göinge kommun, Kristianstads län.
  Gunn Inga född 10 oktober 1930, Malmö S:t Petri, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 22 november 2011, Löddebygden, Kävlinge kn, Skåne län, Skåne
  Sandra Wilhelmina Elisabeth (Caféägerskan) född 12 augusti 1899, Åhus, Kristianstads kommun, Kristianstads län död 28 mars 1974, Östra Broby, Östra Göinge kommun, Skåne län
  Ture Sigvard (Spårvagnskonduktören) född 28 augusti 1903, Åhus, Kristianstads kommun, Kristianstads län död 2 maj 1956, Sankt Pauli, Malmö kommun, Malmöhus län
SKAGERBERG
  Johan Henrik född 1823, Säfsen, Säfsnäs, Ludvika kommun, Kopparbergs län, Sweden
SKARBRANDT
  Daniel
  Göran Arne född 21 januari 1953, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  John Tage Per född 23 september 1918, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige död 1 april 2003, Nynäshamn, Nunäshamns kommun, Stockholms län
  Jonas
  Marie Louise Victoria född 5 augusti 1979, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Therese född 5 november 1987, Vantör, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
  Thomas Henrik född 22 februari 1978, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Thomas Tage född 23 augusti 1947, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
SKOG
  "Staffan" Pär Olof född 5 juli 1947, Högalid, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Anna Lovisa född 15 mars 1894, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland död 1 december 1978, Tyresö, Stockholms kommun, Stockholms län
  Ann-Charlott född 23 november 1942, Matteus församlig, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 29 april 2009, Täby, Täby kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
  Axel Emanuel född 17 juli 1907
  Emma Louisa född 7 april 1982, Sundbyberg, Sundbybergs kommun, Stockholms län
  Erik Gustav född 10 mars 1988, Sundbyberg, Sundbybergs kommun, Stockholms län
  Ester Maria född 16 mars 1890, Näsby, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län
  Ester Matilda född 2 december 1895, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 6 juni 1966, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Hedvig Kerstin född 12 oktober 2008, Umeå, Umeå kommun, Västerbottens län
  Herman Ivar född 1898, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland
  Ida Margareta född 6 november 1903, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 16 juni 1985, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Jennie Elisabeth född 29 oktober 1974, Sundbyberg, Sundbybergs kommun, Stockholms län
  Johanna Kristina född 4 juni 1978, Sundbyberg, Sundbybergs kommun, Stockholms län
  John Julius född 11 april 1892, Botkyrka, Botkyrka kn, Stockholms län, Södermanland död 26 augusti 1944, Jaguaren 2, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Karl August (Slaktaren) född 14 augusti 1887, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland död 25 september 1965, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Lars född 1871 död 10 oktober 1941
  Per Gustaf född 15 januari 1915, Matteus församlig, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 1 mars 1979, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
SKOG PETTERSSON
  Johan (Rättaren) född 31 maj 1857, Värmskog, Grums kommun, Värmlands län död 23 december 1941, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
SKOGLAR .
  Toste (Storman och viking från Västergötland.)
SKOGLUND
  Olof (Skräddaren) född 13 april 1794 död 21 november 1882, England, Tege, Åre, Jämtlands län, Jämtland
  Stina född 7 mars 1831, Forsa, Åre, Jämtlands län, Jämtland
SKOGQVIST
  "Kerstin" Viola född 27 februari 1939, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Edit Charlotta född 12 oktober 1903, USA död 26 augusti 1928, Tjustersby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Kristina Larsdotter född 9 juli 1864, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 12 augusti 1934, Gustaf Vasa, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Lars (Louise) Magnus (Klensmed) född 17 december 1866, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 20 april 1957, Gladstone, Delta, Michigan, USA
  Lars Olsson (Torparen och Smeden) född 23 december 1836, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 2 mars 1913, Bäck, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Lydia Eugenia född 5 juni 1900, USA död 10 januari 1922, Tjustersby, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Olof (Brädgårdsarbetare) född 16 september 1860, varsbjörke, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland, Sverige död 16 december 1915, Gladstone, Delta, Michigan, USA
  Olof Stilmen född 4 mars 1911, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 13 juni 1990, Sunne Sjukhus, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
SKOOG
  Bror Erik född 3 juni 1899, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland död 16 maj 1972, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
SKOTTE
  Anders född Omkr 1575 död 1645, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Karin död 1692, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Katarina född 5 juni 1721, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 17 februari 1774, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
SKRÖDER
  Carolina född 22 december 1847, Pansartorp, Hällefors kommun, Örbro län död 17 december 1913
  Maria Stina född 5 februari 1844, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 12 april 1927, Vårdhemmet Sävsjön, Hällefors , Örebro län, Västmanland
SKULESDOTTER
  Margarethe (Drottningen av Norge) född 1209 död 1270
SKUNCK
  Ingeborg född 1505
SKÅÅRE
  Anna Britta Matilda född 2 mars 1995, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Anna Sofia Lovisa född 4 april 2004, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Erik Per Albin född 26 januari 1998, Grums, Grums kn, Värmlands län, Värmland
  Per-Åke Gunnar född 2 juli 1968, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
SKÖLD
  Albert Hilding (Stenarbetaren) född 6 juni 1894, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 3 september 1988, Kungshamn, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Ebbe född 19 augusti 1928, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
  Sune Karl Johan född 25 december 1922, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län
SKÖLFMAN
  Johan född 22 juni 1838, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke död 6 april 1901, Gävle, Gävle kn, Gävleborgs län, Gästrikland
  Lars Fredrik född 18 augusti 1822, Glanshammar, Örebro kn, Örebro län, Närke
SKÖLS
  Hans Hilding född 29 augusti 1889, Askum, Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län död 7 augusti 1968, Askum, Södra Sotenäs kn, Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
SKÖN
  Lars (Soldaten) född 1776, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1807, Tyskland
SMITH
  Ezekiel Right
  Ruby Jennie född 26 september 1891, Almonte, Ontario, Canada död 1 december 1964, Superior, Wisconsin, USA
SMITT AHLBERG
  Anna Brita född 17 juli 1816, Vänge, Gotlands kommun, Gotlands län
SNAKENBORG
  Gerhard död 1336
SOHM
  Chatarina
SONESSON
  Jonas (Torparen)
  Lars född 1613, Nordmarkshyttan, Nordmark, Filipsstads kn, Värmlands län död december 1687, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden
  Linda Terese Caroline född 25 april 1979
SOOP
  Anna född 1651, Finland död 1720, Saleby, Skaraborgs län
  Erik född 1613, Väse, Karlstads kommun, Värmlands län död november 1674, Hammar, Akersunds kommun, Örebro län, Närke
SOOP HANSSON
  Åke (Häradshövdingen) född 1 juni 1584 död Omkr 1650, <Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län>
SOOP HARALDSDOTTER
  Märta död februari 1564, <Medelplana kyrka, Götene kommun, Skaraborgs län>
SOOP KNUTSSON
  Harald född 1481, Rasbo, Uppsala kn, Uppsala län död 1530, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
SORG
  Christoph
  Peter
SORGE
  Anna Lucretia född Före 1638
  Philipp död 9 september 1666
SPALDING
  Georg
  Hans född 1600, Skottland död 5 december 1667, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
SPARRE AF ROSSVIK
  Bengt Göransson född 1570 död 26 mars 1632, Husby Rekarne, Eskilstuna kommun, Södermanlands län, Sverige
  Christina Maria född 1 oktober 1655 död Efter 1691
  Johan född oktober 1616, Rossvik, HUSBY-REKARNE, Eskilstuna kommun död 1 maj 1655, <Gladhammars kyrka, Västerviks kommun, Kalmar län>
SPARRE AV TOFTA
  Sixten
SPARRE AV TOFTA ULFSSON
  Karl (Riddaren och riksrådet) född Omkr 1317 död Mellan 12 november 1407 och 18 november 1407, <Vadstena, Vadstena klosterkyrka, Östergötland>
SPERLING
  Anna Margaretha född 3 oktober 1635, Ryssland, Russia död 29 juli 1699, Trehörna, Ödeshögd kn, Östergötlands län
  Casper Otto född 1596, Tyskland
SPIES
  Anna Elisabeth född 1705, Weilmuenster, Hessen-Nassau, Preussen, Germany
SPIT
  Chatarina född 1772, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
SPRINCHORN
  Sara Elisabeth född 1754 död 1795
SPRÄTT
  Malin född 1560, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland död 1619, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
STADIUS
  Ebba Fredrika (Folkskolelärarinnan) född 22 december 1861, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län död 30 augusti 1936, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Olga Eufrosyne född 22 november 1858, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län beg. 19 september 1949, <Skeppsholm, (icke terr.) Stockholms stad>
STAËL VON HOLSTEIN
  Barbara Gustaviana född 14 oktober 1668 död 1739
STAFFANSDOTTER MANNINEN
  Karin född 1709, Östmark, Torsby kn, Värmlands län
STAFFANSSON
  Olof (Bonden i Ö Ledinge) död 1712
STAGNELIUS
  Anna Elisabeth född 1741, Åsbo, Boxholms kommun, Östergötlands län död 7 december 1817, Mörbylånga, Mörbylånga kommun, Kalmar län
STAHRE
  Anna Christina
STAKE
  Emerentia född 20 september 1626 död 18 januari 1676, <Gladhammars kyrka, Västerviks kommun, Kalmar län>
STEEN
  Annika Katarina född 19 oktober 1966, Täby, Täby kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Uppland
STEEN JOHANSDOTTER
  Hedda Sigrid född 15 april 1995
STEEN ROBERTSSON
  Sigge född 21 september 2001
STEFANSDOTTER
  Kristina
STENSDOTTER (BÖJD ARM)
  Anna född Våla, Munktorp, Stavby, Uppsala kn, Uppsala län, Sweden död 1574, Gyttorp, Nora kommun, Örebro län, Sweden
STENSSON (BIELKE)
  Ture (Riddaren och riksrådet) död 1425, <Vadstena, Vadstens kommun, Östergötlands län>
STENSSON NATT OCH DAG
  Bo (Riddaren, riksrådet och häradshövdingen) född Omkr 1391, Sverige död Mellan 20 augusti 1469 och 1477
STENSTRAND
  Brita Karolina Elisabet född 26 mars 1921, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 19 december 1989, Kairo Egypten
  Carl Gustaf (Postmästaren) född 1870, Almundsryd, Tingsryds kommun, Kronobergs län död 6 september 1946, Eksjö stadsförvaltning, Eksjö kn, Jönköpings län
  Karl Erik Gustav född 15 juni 1924, Herrljunga, Herrljunga kn, Älvsborgs län, Västergötland död 26 mars 1973, Växjö, Växsjö kommun, Kronobergs län
STENSTRÖM
  Sten Valfrid född 5 januari 1898, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 4 februari 1980, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
STIERNSPETZ
  Anna Sofia född 3 oktober 1842, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död 5 augusti 1932, Mariahemmet, Ersta Diakoni, Stockholm
  Astrid Maria född 20 april 1878, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län död 6 januari 1960, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län
  Augusta Amanda född 1 maj 1849, Norra Sandsjö, Nässjö kommun, Jönköpings län död 29 september 1937, Tranås, Säby Tranås kommun, Jönköpings län
  Carl Gustaf (Kaptenen vid Jönköpings reg.) född 9 augusti 1716, Hamnaryd, Norra Solberga socken, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden död 3 maj 1774, Hamnaryd, Norra Solberga socken, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden
  Carl Henrik född 12 september 1925, NewYork, USA
  Carl Sigurd född 19 maj 1832 död 27 augusti 1843
  Christine Maria född 11 april 1845, Solberga, Nässjö kommun, Jönköpings län död 6 februari 1903, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Constans Edvard född 16 maj 1836 död 26 januari 1891, Vadstena, Vadstens kommun, Östergötlands län
  Ellen Hedvig Christina född 1871, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län
  Eva Gunhild född 11 oktober 1917
  Eva Maria född 8 augusti 1900, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län död 28 augusti 1982, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Fredrik Adolf (Kaptenen) född 21 september 1765, Hattsjöhult, N Sandsjö, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden död 10 augusti 1827, <Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län>
  Gustaf Alf född 10 november 1885, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län beg. 27 januari 1956, Lidingö kyrkogård, avd. Gamla delen, kv. Familjegravar, nr. 645 (kista, nr 1 i graven)

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, [S], T, U, V, W, X, Y, Z, >

[SABELFELT-STIERNSPETZ], STIERNSPETZ-SÖDERLUND, SÖDERLUND-SÖRENSSON

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia