Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, [S], T, U, V, W, X, Y, Z, >

SABELFELT-STIERNSPETZ, [STIERNSPETZ-SÖDERLUND], SÖDERLUND-SÖRENSSON


Namn

Född

Död

STIERNSPETZ
  Gustaf Arvid (Auditören) född 13 oktober 1798, Gullarp N, Solberga socken, Nässjö kn, Jönköpings län död 30 november 1866, Hamnaryd, Norra Solberga socken, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden
  Gustav Erik född 20 oktober 1889, Svea Trängkår, Stockholm död 25 mars 1966, Danderyd, Danderyds kn, Stockholms län, Uppland
  Hans Gustaf Henrik, född 31 maj 1921, Argentina död 1924, NewYork, USA
  Hedvig Catharina Elfrida född 20 maj 1827 död 21 februari 1923, Motala, Motala kommun, Östergötlands län
  Hedvig Charlotta född 9 november 1838, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län
  Hedvig Gustava Charlotte född 13 april 1840, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län
  Hedvig född 7 april 1796, Gullarp N, Solberga socken, Nässjö kn, Jönköpings län död 10 april 1796, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län
  Henrik Albin (Kaptenen) född 25 december 1850, Hamnaryd, Norra Solberga socken, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden död 3 oktober 1920, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Henrik Arvid född 1891, Svea Trängkår, Stockholm
  Herman Vallentin (Baningenjör) född 2 februari 1847, Hamnaryd, Norra Solberga socken, Nässjö kommun, Jönköpings län, Sweden död 27 juni 1917, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län
  Johan Gustaf (Notarien) född 21 september 1830, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död 12 mars 1894, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län
  Naima Emilia Gustafva född 1876, Jönköpings östra, Jönköping, Jönköpings län
  Per Arvid Henrik född 21 juni 1834 död 22 december 1918, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
  Selma Augusta född 24 december 1845, Norra Solberga sn, Nässjö kommun, Jönköpings län
  Tekla Helena född 1842, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död 4 april 1861
  Thyra Julia Jacquette född 1873, Jönköpings östra, Jönköping, Jönköpings län beg. 28 november 1928, Stockholms norra begravningsplats, avd. 2, kv. 19C, nr. 367 (kista, nr 3 i graven)
  Ulla Margareta född 10 december 1918, Helsingor, Frederiksborg, Denmark
  Utha Herminla född 2 november 1828, Gullarp Flisby sn, Nässjö kommun, Jönköpings län död 22 december 1905, Tranås, Säby Tranås kommun, Jönköpings län
  Yngve (Kaptenen vid Smålands arméartellerireg.) född 27 april 1887, Eksjö, Eksjö kn, Jönköpings län död 4 april 1945, <Lidingö kyrkogård, avd. Gamla delen, kv. Familjegravar, nr. 494 (kista, nr 1 i graven)>
STIGSDOTTER HVIDE
  Kristina född Mellan 1134 och 1147 död Omkr 1167
STIÄRNA JONSDOTTER
  Kristina
STJERNSTEDT
  Carl Axel Bertil född 1895, Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län död 1901
  Elisabet Sofia (Friherrinnan) född 11 november 1880, Tveta, Värmland död 1936, Forshaga, Värmland
  Emilia Maria född 14 maj 1881, Karlsborgs Garnisonsförsamling, Karlsborg, Skaraborgs län, Västergötland död 15 maj 1975, Oscars församling i Stockholms stad, Stockholms kommun, Stockholms län
  Hedvig Fredrika (Gymnastikdirektören) född 7 juli 1857, Stora Kil, Värmlands län, Värmland
  Johan Vilhelm Karl (Med.lic. Friherre, Provinsialläkare) född 11 januari 1885, Stora Kil, Värmlands län, Värmland död 27 februari 1944, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län
  Marie-Louise född 21 februari 1920, Kungsholm, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland, Sverige död 12 oktober 1947, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Wilhelm Karl (Friherren och Överstelöjtnanten) född 6 januari 1838, Bred, Uppsala län, Uppland död 23 mars 1918, Frykfors, Stora Kil, Värmlands län, Värmland
STOCKHUS
  Anna Margaretha född 1754 död 18 juni 1804, St Johannes Norrköping, Norrköpings kommun, Östergötlands län
STORE
  Sven
STRACK
  Briand född 23 augusti 1948, Danmark död 10 september 1997, Danmark
  Louise född 18 april 1976, Danmark
  Pia Elisabeth född 16 april 1951
  Rasmus född 7 maj 1974
  Svend Robert Valter född 14 september 1920, Tyskland död 24 februari 1982, Skanör, Vellinge kn, Malmöhus län
STRACK NJIE
  Aisa Isabella född 17 september 2007, Danmark
STRINDBERG
  Ida Elvira Joanna född 7 juli 1975, Essinge, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
STRÖMBERG
  Erik (Timmerman vid fortifikationen) född Sverige
  Ingrid Stina född beräknat 1733, Sverige död 6 oktober 1771, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Matilde Josefina född 3 mars 1865, Ledsjö fs, Götene kn, Skaraborgs län)
  Sol-Britt född 26 augusti 1935
  Sven Adolf född 8 mars 1891, Göteborgs Karl Johan, Göteborgs och Bohus län, Västergötland död 26 mars 1969, Hästevik Sörgård 2:357, Torslanda, Göteborgs kn (Göteborgs och Bohus län, Bohuslän
  Zackarias (Komminister i Bergum) född 1700, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige död 17 april 1765, Bergum , Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Zackarias (Skomakaren) född 1781, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige död mars 1859, Göteborgs Garnisonsförsamling, Göteborgs & Bohus län
STURE GUSTAVSDOTTER
  Birgitta född Omkr 1440 död 1472, Rydboholm, Österåker Östra Ryd, Österåkers kommun, Stockholms län
STURE NATT OCH DAG
  Sigrid (Grevinnan) född 13 december 1538, Hörningsholm, Mörkö socken, Södermanlands län beg. 17 oktober 1613
STÅLBERG
  Okänd
SUNDELIUS
  Carl född 1787, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Hedvig Johanna född 1756, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län död 18 mars 1812, Wiggeby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Johan (Comminister) född 20 juni 1712, Gillberga, Vittinge, Heby kn, Västmanlands län död 8 februari 1795, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
SUNDELL
  Adam (Rättaren) född 1759, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Adolph Fredrik född 1746, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Carl Magnus född 1749, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Eva Maria född 1754, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län död 6 september 1761, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Johannes Gustaf född 1752, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
  Wilhelm född 1763, Ubby, Dalby, Uppsala kn, Uppsala län
SUNDGREN
  Per född 19 november 1857, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län, Värmland död 27 december 1928, Sunne församling, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
SUNDMAN
  Klas
SUNDSTEDT
  Carl Filip Wilhelm (Löjtnanten i marinen) född 26 maj 1856, Sankt Johannes församling, Norrköping, Norrköpings kommun, Östergötlands län död 23 februari 1945, St Paulsgatan 36, Stockholm
SUNDSTRÖM
  Anna (Pigan) född 12 april 1796, Fellingsbro norra, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland död 31 december 1845, Storbo bruk, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Margreta (Greta) född 22 september 1824, Tierp, Tierps kommun, Uppsala län, Uppland död 25 oktober 1908, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
SUNESDOTTER
  Elin född beräknat 1680 död 7 september 1765, Gässlingsäng, Mörlunda, Kalmar län
  Ingrid Ylva född Omkr 1175, Vreta kloster, Linköpings kommun, Östergötlands län död 1251
SUNNERGREN
  Maja Sofia född 21 juni 1821, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1880, Nybygget, Läckö slott; Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
SUNNERKRANTZ
  Anna Maria född 2 mars 1733 död 20 november 1806
  Catharina
SVAHN
  Anna Caisa född 5 mars 1847, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1919, Torp, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Dick Allan född 23 juni 1941, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Edit Doris född 18 september 1894, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 1917, <Silbodals kyrkogård, avd. O, nr. 412 (kista, nr 1 i graven)>
  Edit Margit född 3 juni 1922, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Ellen Regina född 1896, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 28 december 1977, <Silbodals kyrkogård, avd. O, nr. 413 (kista, nr 1 i graven)>
  Emma Kristina född 25 december 1852, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1 april 1924, Hörviksdråg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
  Gunnar Arne född 11 april 1924, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden död 2 juli 1982, <Arvika kyrkogård, kv. O, nr. 581 (kista, nr 1 i graven)>
  Ingrid född 11 december 1916, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden död 30 september 2005, Arvika östra, Arvika kommun , Värmlands län
  Karl Allan född 7 juli 1918, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden död 5 februari 1996, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Lovisa Charlotta född 8 juli 1855, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Maja Greta född 1 november 1844, Stora Torpargärdet, Läckö, Otterstad, Skaraborgs län, Sweden
  Mathilda född 24 mars 1863, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Rut Anna född 15 december 1892, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 1 juli 1987, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län
  Signe Viktoria född 9 september 1889, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 1960, <Silbodals kyrkogård, avd. O, nr. 412 (kista, nr 2 i graven)>
SWAHN
  Lennart född 23 januari 1975, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Marja född 24 januari 1972, Karlstad, Karlstads kommun, Värmlands län, Värmland
  Thomas Gunnar född 30 juni 1961, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
SVAN
  Anders Gustav född 18 september 1746, Kronogården, Sunnerby Rote, Otterstad; Lidköping, Skaraborgs län död 25 mars 1783, Drefviken, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anna Caisa född 20 augusti 1787, Lilla Torpargärdet, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 7 juli 1874, Tegelbruket, Otterstad, Skaraborgs län, Sweden
  Anna född Kalmar Slott, Kalmar, Kalmar kommun , Kalmar län död Stora Lundby Församling, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Frits Albert född 6 mars 1891, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 19 maj 1936, Dottevik, Arvika stadsförs , Värmlands län, Sweden
  Karl Johan född 24 oktober 1857, Källeberg, Skattegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1900, <Silbodals kyrkogård, avd. K, nr. 332 (kista, nr 1 i graven)>
  Lars född 15 augusti 1753, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1811, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Mårten (Riddaren)
  Olof född 28 september 1756, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
SVAN MAGNUSDOTTER
  Maja född 18 september 1818, Stora Torpargärdet, Läckö, Otterstad, Skaraborgs län, Sweden död 28 oktober 1882, Trelle, Läckö, Otterstad, Liköpings kommun, Skaraborgs län
SVAN MAGNUSSON
  Claes född 29 september 1822, Stora Torpargärdet, Läckö, Otterstad, Skaraborgs län, Sweden
  Johannes född 21 april 1816, Sanden, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 15 mars 1865, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
SWARTBERG
  Anna Sophia född 1711, Malmö S:t Petri, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 1745, Malmö S:t Petri, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Magnus (Visitören) född Beräknat 4 februari 1669, Svartingstorp, Finja, Hässleholms kn, Kristianstads län död 11 augusti 1721, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län
  Maria född 7 juni 1708, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län död 1782, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län
SVARTE SKÅNING
  Jöns (Jöns Svarte Skåning) (Hövitsman på Öresten) död Omkr 1441
  Nils död 1410
SVARTLING
  Okänd
SVENDOTTER
  Kierstin född 27 februari 1743, Bällefors, Töreboda kn, Skaraborgs län
  Lena född 26 september 1760, Håkenarp, Flisby sn, Nässjö kommu, Jönköpings län
SVENSDOTTER
  Anna Cajsa
  Anna Charlotta född 8 januari 1862, Storegården, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 18 februari 1943, Sjöholm Berg Håkansg, Otterstad, Skaraborgs län, Västergötland
  Anna född 1787, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Annika född 7 juni 1747, Töllsjö, Älvsborgs län, Västergötland död 24 oktober 1814, Fagerhult Westergård, Töllsjö, Bollebygds pastorat, Älvsborgs län
  Annika född 28 oktober 1727, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Brita (Börta)
  Brita Stina född 1780, Vrigstad, Sävsjö kommun, Jönköpings län
  Brita född 1644, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1747, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Börta född 1777, Lyse, Lysekils kn, Göteborgs och Bohus län
  Elin född 19 september 1780, Skaftaretorp, Alingsås Landsförsamling på Skaftaretorp, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 18 april 1839, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Elin född 5 december 1781, Söne, Skaraborgs län död 1860, Gösslunda, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
  Ella född 23 december 1662, Backa, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län död 3 juli 1698, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Gertrud född 11 februari 1725, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Greta född 10 april 1812, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige död 10 april 1882, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
  Ingeborg född 25 februari 1787 död 6 april 1788
  Ingrid född 9 december 1747, Rosskroken, Odensvik, Sunnerby, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid född 1679, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden död 1770, Sterserud, Bro, Värmlands län, Sweden
  Ingrid född 1696, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 4 maj 1746, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Johanna Britta född 9 december 1791
  Kajsa född 23 juni 1801, Våle, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län död 11 januari 1868, Gullbotten, Bro, Värmlands län, Sweden
  Kajsa född 1782, Grytingskogen, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland
  Karin född 1678 död 1739, <Nårunga Kyrka, Vårgårda kommun, Älvsborgs län>
  Karin
  Karin född 6 juni 1732, Fågelås, Skaraborgs län
  Karin född 31 december 1721, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Katarina född 23 maj 1795, Kullegården, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige död 22 augusti 1869, Kullegården, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sverige
  Kerstin född 1672 död 1765
  Kerstin född 1665, Tollestorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Sverige död 18 mars 1731, Backa, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Kerstin född 23 december 1721, Österbacka, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 8 mars 1791, Skattegården Tolsjö, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Kerstin född 1670, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 1738, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Kristina född 18 augusti 1756, Mästerbygget, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län död 27 september 1820, Knoppsätter, Mogata 5, Söderköpings kommun, , Östergötlands län
  Lisa född 10 juli 1814, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige död 1886, Ekeberg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län, Sverige
  Margit
  Maria född 1 februari 1760, Stora Malm, Katrineholms kn. Södermanlands län, Sweden död 12 juni 1832, Lerbo, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Maria född Beräknat 1675 död 4 februari 1743, Ekebo, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Maria född Omkr 1650, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län död 24 oktober 1718, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län
  Maria
  Marit
  Nilla Charlotta född 8 maj 1840, Näversjo, Ryssby, Kalmar kommun. Kalmar län död 31 maj 1888, Skrika, Fliseryd, Mönstreås kommun, Kalmar län
  Sigrin född 1601 död 25 augusti 1689, Låkälle, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs kommun
  Stina född 22 mars 1810, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
  Stina född 1750 död 18 september 1837
SWENSDOTTER
  Marit född 1678, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 9 maj 1749, Skog, Otterstads Rote, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
SVENSDOTTER AV DANMARK
  Estrid (Prinsessa) född Omkr 980, Danmark död 1020, Danmark
SVENSDOTTER EKEROTH
  Karin
SVENSDOTTER FROM
  Anna Maria född 6 augusti 1803, Skattegårds rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 oktober 1865, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
SVENSDOTTER PIK
  Katarina född Herrborum, Sankt Anna, Söderköpings kommun, Östergötlands län död 3 februari 1469
SVENSDOTTER STURE
  Katarina född Omkr 1395, Bergunda, Växsjö kommun, Kronobergs län död Före 20 augusti 1469
SVENSSDOTTER
  Britta född 14 december 1688, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 12 januari 1690, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Britta född 4 november 1690, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 januari 1709, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Karin född 12 december 1697, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
SVENSSON
  Anders född 18 oktober 1806, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
  Anders född Omkr 1680, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Anders född 1599, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1685, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Annika Barbro Margareta född 13 januari 1954, Vessige, Falkenbergs kommun, Hallands län
  Arvid (Gårdfogde på Traneberg) född 1580, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 1642, Lidköping, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Björn
  Casper (Torparen) född 11 september 1784, Bråtås, Rolfstorp, Varbergs kommun, Hallands län död 10 maj 1863, Lindberg, Varbergs kommun, Hallands län
  Elsa Alice född 25 juni 1892, Hedvig Eleonora församling, Stockholms stad, Stockholms län död 8 augusti 1976, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland
  Erik (Fiskaren)
  Erik (Gruvdrängen) född 16 mars 1775, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 20 juni 1829, Färnebo Långbanshyttans gruvor, Färnebo, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Erik född beräknat 1680, Mörlunda, Kalmar län död 26 april 1764, Gässlingsäng, Mörlunda, Kalmar län
  Gustaf född 10 april 1814, Hässelås, Eksjö landsförsamling, Jönköpings län
  Hans född Beräknat 1662 död 2 januari 1738, Stora Gerum, Tanum, Göteborgs & Bohus län
  Hjördis Linea född 9 februari 1926, Göteborgs Haga, Göteborg, Göteborgs kn, Göteborgs och Bohus län död 29 september 2011, Örgryte, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Jan född 25 januari 1809, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige
  Johan Fredrik född 15 februari 1810, Hässelås, Eksjö landsförsamling, Jönköpings län
  Johan född 22 maj 1693, Nordmarkshyttan, Nordmark, Filipsstads kn, Värmlands län död 30 november 1770, Svartsången, Kroppa, Filipsstads kommun, Värmlands län, Sweden
  Johannes född 2 september 1789 död 19 februari 1790
  Jonas
  Jonas född 1751, Ny-Huggenäs, Säffle kn, Värmlands län
  Joon född 31 maj 1695, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 december 1697, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Joon född 28 augusti 1699, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 25 september 1706, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Jöns född 26 november 1759, No 26 Gislös, Gislöv, Malmöhus län död 25 september 1822, Kyrkoköpinge , Trelleborg, Malmöhus län Sverige
  Knut (Häradshövdingen)
  Lalia Maria Elisabeth född 18 februari 1944, Solna, Solna kn, Stockholms län, Uppland
  Lars (Bonden) född 19 mars 1757, Högaliden, Hjo 1 förs, Hjo kommun, Skaraborgs län, Sweden död 15 augusti 1831, Heldestorp, Södra Fågelås, Hjo kn, Västra Götalands län, Sweden
  Lars född Beräknat 1717, Edsberg, Örebro kommun, Örebro län död 23 mars 1766, Welanda, Karaby rote, Edsberg, Lekebergs kommun, Örebro län
  Magnus Sven (Sjöman, Torpare) född 26 januari 1846, Stora Källebäcken, Synnerby Södra, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden död 2 februari 1924, Karlsmosse, Nolgården, Jönslunda Norre Bondegården, Jönslunda Rote, Sunnersberg (R).
  Måns född beräknat 1670, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland död 16 oktober 1729, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Västergötland
  Nils (Bonden) född 7 augusti 1712, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död 10 september 1782, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Nils född 23 december 1717, Tolsjö Skattegården, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sverige död 14 november 1786, Skattegården Tolsjö, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Olof
  Olof död 1707, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Olof född 1 maj 1761, Mästerbygget, Ringarum, Valdermarsviks kommun, Östergötlands län död 15 april 1830, Varsten, Mogata 5, Söderköpings kommun, , Östergötlands län
  Olof född 28 oktober 1714, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län död Före 1746, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Pehr född 16 februari 1693, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 30 oktober 1745, Nils Håkansgården
  Peter (Sjökaptenen) född 12 december 1844, Bräkne Hoby församling, Ronneby kommun, Blekinge län död 19 juli 1900, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Petrus (Fyrvaktare, Båtbyggare) född 13 juni 1900, Lilla Nolåsen, Kronogården, Sunnerby rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 21 oktober 1985, Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven Anders Ferdinand född 28 augusti 1910, Johannes förs., Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län död 16 oktober 1975, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
  Sven född 1676, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven född 1656 beg. 14 april 1695, Nordmarkshyttan, Nordmark, Filipsstads kn, Värmlands län
  Sven född 1719, Flen, Flens kommun, Södermanlands län, Södermanland
  Sven död 1772, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven född 16 juli 1718, Sätter, Sunne, Sunne kommun, Värmlands län
  Tord
  Ture död 21 december 1712, Backa, Bro, Säffle kn, Värmlands län, Sweden
  Ulf Ragnar född 22 mars 1937, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 25 november 2000, Essinge, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
SWENSSON
  Anders
  Bryngel född 1675, Gesängen, Fröslunda, Fröslunda Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 7 april 1761, Sunnersberg, Otterstad Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Hans (Brukare) född 25 december 1719, Markedstad, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län död 12 oktober 1773, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Nils (Bonden) född 1655, Berg, Nolgården, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län, Sverige död 4 september 1722, Ekebo, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
SVENSSON  KLÖFFUR
  Måns
SVENSSON "DEN HELIGE" AV DANMARK
  Knut IV (Kung) född Ca 1042, Danmark död 10 juli 1086, St. Alban's Church, Odense, Denmark
SVENSSON AF FORSTENA
  Hans (Häradshövdingen) död Mellan 1506 och 1507
SVENSSON BÖLJA TILL LJUSFORS
  Lars (Väpnaren) född Omkr 1460, Gränna landsförsamling, Gränna, Jönköpings kn, Jönköpings län död Karlskrona stadsförs, Karlskrona kn, Blekinge län, Blekinge
SVENSSON LUNDQVIST
  Sven (Sjömannen) född 14 september 1831, Ålem, Mönsterås kommun, Kalmar län död 26 november 1903, Korpemåla Rote, Njutemåla, Ålem, Mönsterås kommun, Kalmar län
SVENSSON REVEILLE
  Lars (Soldaten) född Ber 22 oktober 1785, Torp Asperoten, Härebacka, Råda, Skaraborgs län död 18 januari 1857, Gösslunda, Lidköpings kommun, Skaraborgs län, Sweden
SVENSSON RIBBING
  Peder (Ståthållaren) född 2 juni 1544, Fästered, Finnekumla, Ulricehamns kn, Älvsborgs län död 29 mars 1604, Ulvsnäs, Öggestorp, Jönköpings län
SVERKERSDOTTER AV SVERIGE
  Sophie född Omkr 1134
SVERKERSSON
  Johan (Jon Jarl) död 1150
  Johan född 1201 död 10 mars 1222, Visingsö, Jönköpings kommun, Jönköpings län
  Karl (Kung) född 1135 död 12 april 1167
SVERKESDOTTER
  Kristina född Omkr 1189
SVERRESSON
  Håkon III "The Young" (Kungen av Norge) född 1178 död 1204
SVINHUFVUD I VÄSTERGÖTLAND
  Christina
SVÄRD
  Nils Gottfrid född 1 augusti 1901, Klara, Stockholms stad, Uppland död 30 oktober 1964, Matteus, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
SÖDERBAUM
  Bengt Johan Åke född 27 juni 1942, Halmstad, Halmstad kommun, Hallands län
  Carl Johan född 18 juni 1976, Varberg, Varbergs kommun, Hallands län
  Johan Henrik född 17 juli 1972, Varberg, Varbergs kommun, Hallands län
SÖDERBERG
  Dagmar Karin Sofia född 25 juni 1905, Edestad, Ronneby kn, Blekinge län död 30 december 1960, Södertälje, Södertälje kn, Stockholms län, Södermanland
SÖDERFORS CARLSSON
  Vera Ingeborg född 28 augusti 1905, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län död 23 juni 1989, Söderfors, Tierps kommun, Uppsala län
SÖDERLUND
  "Bodil" Kristina född 6 april 1953, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  "Fredrik" Carl född 29 juli 1969, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  "Håkan" Per född 29 januari 1949, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  "Karl" Gustaf född 11 maj 1919, Timrå, Timrå kommun, Västernorrlands län, Medelpad död 9 april 2011, Mölndal, Mölndals kommun, Västra Götalands län
  "Martin" Ulf född 19 januari 1957, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  "Olle" Olof Karl född 4 mars 1945, Lundby, Göteborg, Göteborgs och Bohus län, Västergötland
  Okänd
  Anna Maria född 21 maj 1971, Askim, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län
  Axel Gottfrid född 5 januari 1903, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län
  Carl Efraim (Lantbruksarbetaren i Skedevi) född 22 februari 1888, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län död 1 mars 1964, Sundborn, Falu kommun, Kopparbergs län
  Carl Emanuel (Metodistpastorn) född 5 februari 1884, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län död 14 maj 1962, Kumla, Kumla kn, Örebro län, Närke
  Elin Kristina född 6 juli 1901, Sälja, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län död 5 juli 1979, Ronneby kbfd, Ronneby kn (Blekinge län, Blekinge)
  Elisabeth född 23 augusti 1893, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län
  Erik Samuel född 5 december 1896, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län
  Ester Johanna född 10 september 1890, Mora, Mora kommun, Kopparbergs län död 21 februari 1974, Orsa, Orsa kn, Kopparbergs län, Dalarna

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, [S], T, U, V, W, X, Y, Z, >

SABELFELT-STIERNSPETZ, [STIERNSPETZ-SÖDERLUND], SÖDERLUND-SÖRENSSON

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia