Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, [U], V, W, X, Y, Z, >

[UDDESDOTTER-URANIUS]


Namn

Född

Död

UDDESDOTTER
  Christina
UDDSSON TILL VINSTORP
  Bengt (Riksråd och häradshövding i Redvägs härad.) död 1436 alt. 1437
UGGLA
  Axel Johan (Majoren) född 21 augusti 1797, Segermon, Ed, Grums kn, Värmlands län död 13 september 1867, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Claes född Omkr 1614, Ölserud, Säffle kommun, Värmlands län död 1676, Östersjö
  Estrid född 29 februari 1608 beg. 12 juni 1681, Jönköpings stadskyrka, Jönköping, Jönköpings län
  Lars Fredrik Axel född 15 januari 1825, Sikfors bruk , Hällefors, Örebro län död 23 mars 1889, Mariestad, Mariestads kommun, Skaraborgs län
  Maria (Ammy) född 7 juli 1857, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 24 november 1923, Fagerås, Frykerud, Värmlands län
ULFSAX
  Märta död 20 augusti 1622, Elmteryd
ULFSDOTTER ULV
  Ingeborg
ULFSPARRE
  Anders (Korpral Från Kampetå Holma) född 21 augusti 1747, Blåbärshult, Hede sn., Munkedals kommun, Västra Götalands län, Sverige död 3 april 1812, Lena, Vårgårda kommun, Älvsborgs län
  Carl Magnus (Fiskaren) född 7 augusti 1745, Blåbärshult, Hede sn., Munkedals kommun, Västra Götalands län, Sverige död 1794
  Erik (Torparen på Lopperyd) född 11 augusti 1764, Blåbärshult, Hede sn., Munkedals kommun, Västra Götalands län, Sverige död 23 december 1815, Gräsåsadahl, Alingsås Landsförs, Alingsås kommun, Älvsborgslän
  Erik född 1636 död 1694
  Hans (Fänrik)
ULFSPARRE AF BROXVIK
  Elin född 1596, Gränna, Jönköpings kn, Jönköpings län död 1684, Jacob församling i Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
  Erik Månsson (Kapten) född 1652, Sverige död 15 april 1719, Henriksholm, Ånimskogs, Åmåls kommun, Älvsborgs län
  Hans Eriksson död 1616, Halltorp, Kalmar kn, Kalmar län
ULFSSON
  Stefan död 1393
ULFSSON SOOP
  Knut död Före 1514
ULFSSON ULV
  Philip (Riddaren och riksrådet) född Före 1281 död 1333
ULLBERG
  Andreas (Bonden på Maryd Östergården) född 25 november 1789, Soldattorpet Kampetå, Holma, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 31 maj 1842, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Anna Katarina född 28 juli 1841, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län, död 1 november 1909, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Anna Lena född 1 september 1817, Lena, Vårgårda kommun, Älvsborgs län död 19 maj 1884, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Anna Sofia Karolina född 5 januari 1862, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Anna Sofia född 5 november 1855 död 26 augusti 1857
  Augusta Maria född 16 december 1847, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Carl Edvard (Hemansägaren) född 28 januari 1859, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 1 mars 1903, <Alingsås landskyrkogård, kv. J, nr. 151157 (kista, nr 1 i graven)>
  Emma Amalia född 18 april 1853, Maryd Mellangård, Alingsås Landsförsamling, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Johan August (Hemansägaren på Maryd Mellomgård) född 18 maj 1845, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län död 19 mars 1908, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Johanna Albertina född 4 april 1850, Mellomgården, Maryds rote, Alingsås, landsförsamling död 1 november 1926, Mellomgården, Maryds rote, Alingsås, landsförsamling
  Johanna född 4 december 1826, Lopperyd, Lena, Röttorp, Vårgårda kommun, Älvsborgs län död 7 februari 1901, Bergum, Sörgården, Stora Lundby, Lerums kommun, Älvsborgs län, Sweden
  Kristina Andreasdotter född 11 juni 1819, Lopperyd, Lena, Röttorp, Vårgårda kommun, Älvsborgs län död 7 oktober 1891, Skogskärr, Hörningen, Alingsås Landsförs, Älvsborgs län
ULLMAN
  Johan (Sockensmeden) född 1751, Eskilstuna, Eskilstuna kn, Södermanlands län
ULVSDOTTER
  Åsa död 1433, Ellinggård, Onsöy, Östfold, Norway
UNO ADOLF FERDINAND
  Wattenström (Verkmästaren) född 10 maj 1911, Sundbyberg, Sundbybergs kommun, Stockholms län död 6 april 1972, Enköping, Enköpings kommun, Uppsala län
URANIUS
  Andrea Eric (Kyrkoherden i Grava) född 1600, Nedre Ullerud, Forshaga kn, Värmlands län död 1661, Kristinehamn, Kristinehamns kn, Värmlands län, Värmland
  Petrus Erici (Prosten och kyrkoherden i Arvika) död 6 maj 1653

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, [U], V, W, X, Y, Z, >

[UDDESDOTTER-URANIUS]

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia