Anor till släkterna Björkstedt - Ekdahl - Edén - Fagrell - Göthlin - Hallgren - Lager - Nilsson - Olsson - Ringberg - Skog - Skogqvist - Söderlund m.m.

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, [D], E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >


Namn

Född

Död

DAHLBERG
  Erland (Klockaren) död 26 oktober 1775
  Olof (Kyrkoherden i Kroppa)
DAHLÉN
  Lars Edvard född 12 augusti 1950, Bromma, Västerled, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland
DAHLGREN
  Elof
  Sylve
  Vendel
DAHLQUIST
  Karl Arvid född 17 mars 1981, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län
  Lars-Jörgen född 4 juli 1950, Malmö Sankt Petri, Malmöhus län
  Nils Bonde född 24 maj 1922, Malmö Karoli, Malmöhus län, Skåne
  Ragnar född 1 oktober 1901, Östraby, Malmöhus län, Skåne död 1 september 1951, Malmö Sankt Johannes, Malmö stad, Malmöhus län, Skåne
  Stina född 25 juni 1979, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län
DAHLQUIST FÖDD NILSSON
  Lars Gordon född 5 juni 1922, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 11 september 1979, Västra Ingelstad, Vellinge kn, Malmöhus län, Skåne
  Sten Erik född 23 mars 1918, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län död 9 juni 1984, Malmö Caroli, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
DAHLQVIST
  Anders Albin född 2 februari 1878, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 22 maj 1967, Tåsjögården, Tåsjö, Fjällsjö kn (Västernorrlands län, Ångermanland
  Anna Aurora född 1885, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 2 april 1893, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Beda Kristina född 15 januari 1880, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 10 oktober 1965, Helgum, Helgums kn, Västernorrlands län, Ångermanland
  Erik Johan (Snickaren) född 1 mars 1849, Långsele, Sollefteå kn, Västernorrlands län, Ångermanland död 23 april 1933, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Johan Emanuel född 20 juli 1887, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 15 december 1924, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
  Karl Oskar Vilhelm född 22 juli 1889, Nyland, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 21 februari 1975, Ådals-Liden, Sollefteå kn (Västernorrlands län, Ångermanlan
  Lydia Kristina Viktoria född 27 februari 1883, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland död 5 november 1975, Nipgården, Ramsele, Västernorrlands län, Ångermanland
DAHLSTRAND
  Jan Leo Gustav född 17 september 1951, Årsta kbfd i Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län
  Leo Gustav född 16 februari 1920, Engelbrekt, Stockholms stad, Stockholms län, Uppland död 5 november 1997, Hässelby, Stockholms stad, Stockholms stad, Uppland
  Marie född 7 mars 1949, Brännkyrka, Stockholms stad, Stockholms län, Södermanland
DALSTRÖM
  Maria Christina född 24 januari 1792, Ytlings, Bro, Gotlands kn, Gotlands län
  Simon (Taveltäckaren)
DANIELSDOTTER
  Ann Stina född 1750, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
  Annika född 1716, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 17 januari 1795, Barkehult, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Brita född 30 maj 1812, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Elisabet dop. 3 mars 1686, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 12 januari 1751, Östra torpen, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Elsa född 13 april 1773, Håslöf, Gustav Adolf, Skåne, Sweden död 24 april 1827, Håslöf, Gustav Adolf, Skåne, Sweden
  Karolina född 2 oktober 1857, Silbodal, Årjängs kommun, Värmlands län död 1918, Årjäng, Silbodal, Årjängs kn, Värmlands län
  Maria född 18 september 1692, Tomsjön, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län, Sweden död 1 juli 1755, Lilla Tomsjön, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
DANIELSDOTTER (FAGRELL)
  Maria född 22 juli 1706, Bredreven, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 12 december 1743
DANIELSDOTTER WALDON
  Christina född Omkr 1675 död 1760, Sal, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Katarina född Omkr 1658 död 14 mars 1740, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Märta född Efter 1659 död 1719, Mariestad, Mariestads kommun, Skaraborgs län
DANIELSSON
  Anders (Brukaren och bonden) född 30 juli 1810, Järna, Överjärna, Södertälje kommun, Stockholms län
  Daniel (Gruvarbetaren) född 27 juli 1776, Fäbohöjden, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 3 januari 1844, Tvärälven, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Hans född 1676
  Jan (Bonden)
  Johannes (Rusthållaren) född 30 juli 1781, Kvatterbo, Östergård, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland död 23 september 1870, Hältekärr Skattegård, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
  Lars född 1700, Söderbärke, Smedjebackens kn, Kopparbergs län död 1762, Grangärde, Ludvika kommun, Kopparbergs län
  Olof dop. 16 april 1688, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län död 11 maj 1729, Östenstorp, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Peter född 17 september 1768, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län död 7 december 1846, Haltemåla, Bäckebo, Nybro kn, Kalmar län
  Petter (Torparen) född 10 augusti 1789, Malma, Uppsala kommun, Uppsala län
DANIELSSON  FAGRELL
  Anna född 1750 död 14 december 1818
  Erland född 3 maj 1753
  Ett barn född 18 februari 1751
  Ett dödfött barn född 7 juni 1756 beg. 12 juli 1756
  Nils född 15 augusti 1748 död 8 december 1835
  Olof född 30 mars 1758 död 1773
DANIELSSON BURK (BORK)
  Anders född Beräknat 1658, Ullervad, Mariestads kn, Skaraborgs län död 30 september 1741, Ås, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län, Sweden
DANIELSSON FAGRELL
  Johan (Jan, Johannes) född 28 januari 1709 död 11 maj 1766, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
  Per (Torparen och Fjärdingsmannen från Älfsiö) född 29 mars 1713, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 17 januari 1774, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
DANIELSSON SKRÖDER
  Anders (Torparen) född 25 mars 1810, Fäbohöjden, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län död 13 december 1901, Silken, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
DANIELSSON WALDON
  Abraham död Omkr 1719, Låkälle, Otterstad. Lidköpings kommun, Skaraborgs kommun
DANSSON STÄRNBJÄLKE
  Karl död Före 1358
DAVIDSDOTTER
  Charlotta född 1849, Lenhovda, Uppvidinge kommun, Kronobergs län död 5 januari 1927, Hältekärr Skattegård, Älghult, Uppvidinge kn, Kronobergs län, Småland
DAVIDSDOTTER OXENSTIERNA
  Kristina död Efter 1508
DE BESCHE
  Dorotea född 1608, Nyköping, Nyköpings kommun, Södermanlands län död 1696, Lindesberg, Lindesbergs kn, Örebro län, Västmanland
  Gillis (Slottsarkitekten) född 1579, Liége, Belgien död 24 augusti 1648, Nyköping, Nyköpings kommun, Södermanlands län
  Helena född Mellan 1574 och 1578, Liége, Belgien död 1640, Sverige
  Helena född 1552, Liége, Belgien
  Wathier född Före 1397, Belgien
  Vilhelm (Arkitekten) född 1510-1526, Liége, Belgien död 3 oktober 1567, Liége, Belgien
  Villem född 1573, Liége, Belgien död 1629, Finspång, Finsångs kn, Östergötlands län
DE BESCHE D.Y.
  Henrik född Före 1488
DE BESCHE D.Ä.
  Heinrich född 1448, Belgien
DE BORNE
  Jeanna
DE FRANCE
  Adelheid (Prinsessa)
  Lothar I född Ca 795, Frankrike död 29 september 855, Prüm, France
  Robert I Count Of Paris (Konung Av Frankrike) född 860, Bourgogne, Frankrike död 5 oktober 923, Soisson, Frankrike
DE MONTAGE
  Maria född 1450, Belgien
DE MORVOIS
  Bertha född 848 död 916
DE NUSTRIEN
  Hugo "den Store" Kung Av Frankrike (Hertig I Paris) född 895-900 ?, Povin, Frankrike död 17 juni 956, Povin, Frankrike
DE PROVANCE
  Constance född Omkr 973 död 25 juli 1032
DE ROXELLE
  Johanna född Omkr 1470
DE TOULOUSE
  Bertha född 777, Toulouse, Frankrike
DE VERMANDOIS
  Beatrix född Omkr 880, Normandie, Frankrike död Efter 931
DE WEST
  Adelaid född Tour, Frankrike
DEN FROMME
  Robert II (Kung av Frankrike 996-1031.) född 7 oktober 972, Orleans, France död 20 juli 1031, Melun, Frankrike
DEN FROMME DE FRANCE
  Ludvig I (Kejsaren) född 16 april 778, Chasseneuil, Frankrike död 20 juni 840, Close to Ingelheim, Tyskland
DEN GAMLE CAPET AV BURGUND
  Robert I (Hertig Av Burgund) född Omkr 1011 död 21 mars 1076
DEN GAMLE OF DENMARK
  Gorm död Ca 936
DEN HELIGE AV TONGRES
  Gendolfus (Biskop) född 535
DEN LILLE AV ÖSTERRIKE
  Gertrud av SACHSEN (Prinsessa) född 1030, Schweinfurt, Bayern, Tyskland död 4 augusti 1113
  Pippin (Kung) född Jupille, Austria död 4 september 768, Saint-Dennis, Neustria, Frankrike
DEN STORE (CHARLEMAGE)
  Karl (Kejsare) född 1 april 747, Herstal, Liège , Belgien död 28 januari 814, Aachen, Preussen, Tyskland
DEN YNGRE VON HERISTAL
  Pippin II född Omkr 635 död 16 december 714
DEN ÄLDRE  SIGGESSON SPARRE AF ROSSVIK
  Lars född 1400, Asker, Örebro kommun, Örebro län död 1473, Vadstena, Vadstens kommun, Östergötlands län
DER GLORREICHE AV ØSTERRIKE
  Leopold VI född 1176 död 28 juli 1230
DERES
  Elza född 27 mars 1945
  Eva Andrea född 11 november 1981, Östra Vingåker, Södermanlands län, Södermanland
DETTERBERG
  Anna Britta "Dadda" född 1 februari 1829, Råda, Lidköpings kommun, Skaraborgs län död 16 juni 1902, Hagen (Björklunda), Öboängen, Synnerby Södra, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborga län
DIDRIKSDOTTER
  Brita född 1747, Österlings, Stånga, Gotlands län död 27 oktober 1810, Vidringe, Burs, Gotlands kn, Gotlands län
  Brita född 1747, Stånga, Österlings, Gotlands län död 27 oktober 1810, Burs, Vidringe, Gotlands kn, Gotlands län
DONNER
  Carl Mattias född Omkr 1665 död 13 maj 1698, Ystad Sankt Petri, Ystads kommun, Malmöhus län
  Christina Lovisa född 26 oktober 1694, Ystad Sankta Maria, Ystads kommun, Malmöhus län död 11 maj 1757, Göteborg, Göteborgs kommun, Göteborgs och Bohus län, Sverige
  Georg Andreas (Borgmästaren i Landskrona) beg. 25 april 1694, Landskrona, Landskrona kommun, Malmöhus län
DORGER
  Thoas Howard (Jr.)
DRAKE AF INTORP
  Margareta död 1678, <Lidköpings kyrka, Lidköping, Lidköpings kommun, Skaraborgs län>
DREFFENSKÖLD
  Anders född Omkr 1630, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län död Omkr 1684, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län
  Margareta död 1729, Färgelanda, Färgelanda kommun, Älvsborgs län
DRESS
  Andry född Omkr 1585 död 14 mars 1651
  Barbara Maria född 7 december 1632, Gyttorp Nora Bergsförs, Örebo län död 14 juli 1694, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
DRUMMOND
  Elizabeth född Omkr 1472, Perthshire, Skottland
DRYSELIA
  Christina född Omkr 1686, Sorunda, Nynäshamns kommun, Stockholms län död 14 september 1762, Döderhult, Oskarshamns kommun, Kalmar län
  Erlandus Brodderi född 1641, Ljungby, Ljungby kommun, Kronobergs län, död 24 augusti 1708, Jönköping, Jönköpings kommun, Jönköpings län
DU REES
  Arnold (Handelsmannen) född 1612 död 1668
DU RIETZ
  Gregoire Francois (Kongl.lif.emd.) född 1607, Arras, Artois province, France död 1682, Stockholm , Stockholms kommun, Stockholms län
DUBOIS
  Gottfrid (Guldsmeden)
  Johan (Jean) (Bryggaren) född Beräknat 1726 död 3 mars 1798, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
DUFVA
  Ingel
DUNLOP
  Elizabeth
DUPONT
  "Helena" Lucienne född 23 juli 1971, Österhaninge, Haninge kn, Stockholms kommun, Stockholms län, Sverige
  "Jacques" Albert Charles född 2 januari 1947, Frankrike
  Vincent Lars född 3 januari 2000, Huddinge, Huddinge kommun, Stockholms län, Sverige
DYBECK
  Abraham född 1746
  Maria född 20 april 1785, Ängstjärnstorp, Gammelkroppa, Kroppa socken, Värmlands län, Värmland
DYSTRÖM
  Anna Gustafva född 16 april 1823, Borgholm, Borgholms kn, Kalmar län död 16 oktober 1901, Borgholm, Borgholms kn, Kalmar län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, [D], E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 22 januari 2016 med Legacy 8.0 från Millennia