Anor till släkterna JOHANSSON-GLAD-JÖRGENSDOTTER VOGLER

Namnlista

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

JACOBSDOTTER-JOHANSSON-GLAD, [JOHANSSON-GLAD-JÖRGENSDOTTER VOGLER,]


< <

Namnen

Född

Död

JOHANSSON-GLAD
  Henry Berhard född 1904, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län dog 15 Apr 1918, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län
  Jenny Amalia född 1899, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län dog Ung 1922
  Johannes (Sjöman och senare stenhuggaren) dog 1931
  Olga Jeanette född 21 Maj 1897, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län dog 1990
  Valborg Henrietta född 14 Jan 1909, Lilla Kornö, Lyse, Lysekils kommun, Göteborgs och Bohus län dog 1994
JOHNSON
  David Leslie född 1943
  Fred Henry född 20 Maj 1911, Sacramento, Carlifornia, USA dog 10 Jan 1985, Sun City, Arizona, USA
  Robert Henry född 1938
  Sally Maria född 1936 dog 1993
JOHNSSON
  Sten Roland Halvard född 4 Maj 1912, Bredestad, Aneby kn, Jönköpings län, dog 1 Aug 1980, Örebro Nikolai, Örebro kn, Örebro län
  Tittie Birgitta född 15 Maj 1958
JOHNSSSON
  Anders född 29 Sep 1705, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län dog 14 Feb 1765, Gråbo, Stora Lundby, Lerums kn, Älvsborgs län
JONASDOTTER
  Anna Chatarina född 18 Dec 1805
  Anna Elisabeth född 27 Mar 1802
  Catharina född 10 Okt 1758 dog 27 Jan 1763
  Christina född 27 Dec 1765
  Christina Catharina född 16 Nov 1810
  Kerstin född 31 Okt 1763 dog 13 Feb 1765
JONASDOTTER,
  Anna född 2 Jun 1778, Lund, Läckö, Otterstad , Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Barbro Stina född 12 Jan 1781, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Kidköpings kommun, Skaraborgs län dog Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Christina Margaretha född 17 Jun 1802
JONASSON
  Anders (Torpare) född 18 Sep 1744, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län dog 15 Mar 1813, Drefviken, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Gustaf född 16 Aug 1812
  Isak född 28 Jan 1756, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Johannes född 2 Aug 1804
  Jonas född 1754, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län beg. 13 Apr 1757, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Sven född 11 Mar 1761
JONASSON "JÖNSSON"
  Lars född 27 Sep 1791, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Kidköpings kommun, Skaraborgs län
JONASSON BERG
  Johannes född 22 Jul 1784, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Kidköpings kommun, Skaraborgs län
JONASSON,
  Anders. född 4 Okt 1779, Ullerö, Senäte Senäte (Med Ullered), Otterstad, Kidköpings kommun, Skaraborgs län
JONSDATTER
  Ingeborg
  Katarina född 1336 dog Efter 1360
JONSDOTTER
  Anna Helena född 1 Aug 1819, Fellingsbro, Lindesbergs kommun, Örebro län
  Annika född 23 Mar 1771, Grönhult, Kyrkefalla, Djursätra, Värsås, Skövde kn, Skaraborgs län dog 1847, Djursätra, Värsås, Sköve kn, Västergötland
  Catharina född 1755, Berg, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län dog 13 Apr 1820, Värnamo, Otterstad, Skaraborgs län
  Christina (Stina) född 24 Dec 1756, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län dog 1 Jan 1806, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Elin
  Ingeborg född 17 Aug 1738, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Ingrid född 24 Jun 1700, Trelle, Läckö, Otterstad, Liköpings kommun, Skaraborgs län dog 6 Nov 1773, Trelle, Otterstad, Liköpings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid
  Ingrid dog 1721, Strö, Lidköings kommun, Skaraborgs län
  Ingrid född 25 Jan 1772, Gruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län dog 16 Mar 1823, Buhult, Karlskoga, Karlskoga kommun, Örebro kommun
  Karin född 1700 dog 18 Mar 1783, Höreda, Eksjö församling i Linköpings stift, Eksjö kommun, Jönköpings län
  Karin
  Katarina född 24 Sep 1778, Årnäs, Läckö, Läckö Rote, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län dog 24 Jan 1860, Trappängen, Ekebo, Ekebo
  Margareta född 1757, Berg, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län dog 1817, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sara född 23 Aug 1806, Ölme, Ölme härad, Kristinehamns kn, Värmland
JONSDOTTER FUNKE
  Elin född 21 Jan 1713, Kvittorp, Senäte, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län dog 25 Maj 1774, Nore, Traneberg, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JONSDOTTER GYLLENHORN
  Brita
JONSDOTTER RANDABERG
  Ragnhild född Ung 1179
JONSDOTTER SUDRHEIM
  Cecilia född Sudrheim, Romerike, Akershus, Norge dog 1411
  Ingeborg född Ca. 1350
JONSSON
  Adolf Robert Erasmus (Kontorsbiträdet) född 2 Jun 1876, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län dog 10 Aug 1944
  Anders född 1686
  Anders Gustaf född 21 Dec 1863, Björnlunda, Skedevi, Finspångs kn, Östergötlands län
  Anna Sofia född 1 Aug 1880, Linköping , Linköpings kommun, Östergötlands län dog 14 Jun 1957, Nykyrka, Mullsjö kn, Skaraborgs län,
  August Sigfrid Leonard född 12 Feb 1874, Norrköpings Östra Eneby, Norrköpings kommun, Östergötlands län
  Bengt född 1655, Strö, Lidköings kommun, Skaraborgs län dog 1733, Strö, Lidköings kommun, Skaraborgs län
  Bengt (Bonden på Lunda Frisegården i Bråttensby) född Ca. 1710 dog 4 Jan 1778
  Bryngel född 1578, Tolsjö Rote, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län dog 1651, Sunnersberg, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Brynjulf (Norskt Riksråd 1392) född senast 1358 dog 7 Mar 1421-1422
  Carl
  Carl född 7 Apr 1748, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Carl Johan (Konduktören) född 23 Dec 1836, Ulrika, Linköpings kommun, Östergötlands län dog 20 Dec 1893
  Carl Sebastian född 14 Okt 1976, Mellösa, Flens kommun, Södermanlands län
  Carl Staffan född 15 Dec 1948, Mellösa, Flens kommun, Södermanlands län
  Emy född 1856, Alingsås, Alingsås kommun, Älvsborgs län, dog 1927
  Engelbrekt
  H. Karolina född 13 Feb 1863, Västra Vingåker, Vingåkerskommun, Södermanland
  Hans
  Håkan (Norske riddaren och riksrådet)
  Ivar dog Efter 1415
  Johannes född 28 Jan 1750
  John Efraim född 12 Sep 1910, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland dog 26 Jan 1990, Älvkarleby, Älvkarleby kn, Uppsala län, Uppland
  Josefina Bernadina Theresia född 2 Apr 1869, Danmark
  Lars född 16 Maj 1760, Berg, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län dog 21 Apr 1761, Berg, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län
  Lars (Mjölnaren på Stampens kvarn) född 25 Okt 1791, Åby Storegård, Landa dog 21 Okt 1847, Stampens kvarn i Alingsås stadsförs, Alingsås kommun, Älvsborgs län
  Maria född 6 Jul 1796, Silkesdam, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län dog 27 Jan 1872
  Måns född 26 Okt 1739, Eke, Skattegårds Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Skaraborgs län
  Paulus Marcellus född 16 Jan 1867, Danmark
  Petter (Bonde på Kullegården) född Hunstugan i Lerum??, Leruns kommun, Älvsborgs län dog 1791 ?
  Petter Gust. (Rusthållaren) född 16 Mar 1754, Kullö, Agnetorp, Tidaholms fs., Tidaholms kommun, Skaraborgs län dog 12 Jun 1811, Agnetorp, Tidaholms fs., Tidaholms kommun, Skaraborgs län
  Robert Bertil Ingvar född 26 Dec 1909, Bredestad, Aneby kn, Jönköpings län, dog 18 Jun 1966, Tystberga, Tystberga kn, Södermanlands län
  Simon Ludvig Walfrid född 28 Okt 1871, Norrköpings Östra Eneby, Norrköpings kommun, Östergötlands län dog 15 Nov 1955, Seglora, Seglora kommun, Älvsborgs län
  Sven född 26 Aug 1745, Bengt Håkansgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Lidköpings kn, Västergötlands län dog 26 Sep 1745, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
  Sven född 1698, Högaliden, Hjo 1 förs, Hjo kommun, Skaraborgs län
JONSSON  SUDRHEIM
  Ulf (Riddaren och riksrådet) född Ca. 1360, Ervalla, Örebro Kommun, Örebro län dog 1415
JONSSON BAAT
  Peter född Ung 1364, Sandsjo, Växsjö kommun, Kronobergs län dog 1442
JONSSON BOBECK
  Hans (Dragonen) född 29 Sep 1778, Åkatorp i Österbitterne dog 10 Jan 1830, Hjärtareds dragontorp i Hudene Dragon vid Västgöta regemente
JONSSON REINHOLT
  Jacob född 1769, Kjevringeborn, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
JONSSON SUDRHEIM.
  Haftor (Baron, riddare och riksråd) född Ung 1270, Sudreim (Sörum), Ringerike, Norge dog 1319, Borregård, Norge
JORDDOTTER
  Cajsa född 29 Nov 1824, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län, dog 28 Jan 1907, Västra Furtan, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län
JORDSDOTTER
  Lena född 1834
JORDSSON
  Anders född 1819
  Brynte född 4 Apr 1790, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län,
  Magnus född 1830 dog Före 1837
  Magnus född 22 Jan 1837, Brunskog, Arvika kommun, Värmlands län,
  Olle född 1823
JOSEPHSSON
JULIUS
  Anna Christina (Stina) född Ung 1722 dog 23 Jun 1755, Hörröd, Kristianstads kommun, Malmöhuslän
JULIUS SIGWARDSSON
  Nils född 23 Dec 1687, Nordvinge dog 30 Mar 1731, Nordvinge
JÄGER
  Anna Kajsa född 1843, Gåsborn, Filipsstads kn, Värmlands län
JÖNSDOTTER
  Anna född 1816
  Anna född 1665, Dalbotorp, Fernebo, Filipsstads kn, Värmlands län dog 17 Dec 1756, Silvergruvan, Hällefors, Hällefors kommun, Örebro län
  Anna född Fernebo, Filipsstads kn, Värmlands län
  Britta född 12 Jan 1789
  Elisbet dog 1717, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
  Ingeborg
  Ingjerd
  Johanna född 25 Jun 1857, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Kersti född 23 Jul 1849, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Kerstin född Ca. 1735 dog 19 Apr 1807, Alingsås Landsförsamling på Skaftaretorp, Alingsås kommun, Älvsborgs län,
  Kerstin född 1719, Nybble, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län dog 1801
  Kristina född 1727, Tysslinge, Örebro kommun, Örebro län
  Sara född 1822
JÖNSDOTTER (BÖLLJA)
  Brita
JÖNSDOTTER STIERNBIELKE
  Estrid född 1515 dog 28 Mar 1597, Råda, Lidköpings kommun, Skaraborgs län
JÖNSON ROSEBJELKE
  Jöns
JÖNSSDOTTER
  Maria född 24 Apr 1796, Lerbo, Katrineholms kommun, Södermanlands län
JÖNSSON
  Anders född 1819
  Anders född 18 Jan 1793, Blixtorp, Hunnestad, Varbergs kommun, Hallands län dog 1855
  Anders född 8 Mar 1860
  Anders (Kronoskogsvaktaren) dog 1711
  Anna Catharina född 5 Aug 1853, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Bengt född 27 Feb 1851, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Börje (Bonden och häradsdomaren) född 10 Apr 1796, Lerum Holmen, Västergården, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län dog 4 Jun 1870, Kullegården, Lerum, Lerums kommun, Älvsborgs län
  Erik
  Gunnar Nils (Livförsäkringsinspektör) född 9 Nov 1892, Nättraby, Karlskrona kommun, Blekinge län dog 14 Apr 1973, Malmö, Malmö kommun, Malmöhus län
  Gustafva Fredrika född 1 Dec 1892, Gävle, Gävle kn, Gävle län dog 12 Jan 1971, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län
  Halvard född 1590 dog Före 1650
  Julia Karolina född 15 Okt 1899, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län dog 4 Mar 1923, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län
  Karl (Bagaren) född 8 Jun 1873, Bräkne Hoby församling, Ronneby kommun, Blekinge län dog 23 Jun 1948, Bräkne Hoby församling, Ronneby kommun, Blekinge län
  Karl Hilmer född 19 Aug 1898, Maria Magdalena församling, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län dog 4 Dec 1982, Katarina församling, Stockholm, Stockholms län
  Lars född 9 Apr 1705, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län dog 1769
  Lars född 13 Nov 1715, Björka, Kumla kommun, Örebro län dog 21 Dec 1756, Alm, Hallsberg, Hallbegs kommun, Örebro län
  Lena Kristina född 23 Maj 1951, Asarum, Karlshamns kommun, Blekinge län
  Mats född 1599, Savolax?, Finland
  Nils
  Ola född 17 Jul 1855, Västra Alstad, Alstad, Trelleborgs kn, Malmöhus län
  Olof född 1703 dog 1752
  Pehr (Klockaren) född 20 Apr 1760, Lerbo, Katrineholms kommun, Södermanlands län
  Per född 1540, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län dog Före 1606, Grythyttan, Hällefors kommun, Örebro län
JÖNSSON D.Ä.
  Olof (Rusthållaren) född 30 Sep 1800, Vintrosa, Örebro kommun, Örebro län dog 1875
JÖNSSON FINNE
  Tomas
JÖNSSON OXENSTIERNA
  Bengt (Riddaren och riksrådet) född Senast 1393 dog Efter 1448
JÖNSSON POSSE
  Nils född 1438, Tun, Skaraborgs län
JÖNSSON SKÖLD
  Hans (Indelte soldaten) född 9 Jan 1814, Tossena, Sotenäs kommun, Göteborgs och Bohuslän dog 13 Jun 1858
JÖNSSON SVINHUFVUD I VÄSTERGÖTLAND
  Carl
JÖNSSON TRE ROSOR
  Knut född 1395, Medelplana, Götene kommun, Skaraborgs län
JÖRANSSON TOTT
  Åke (Riddaren och riksrådet) dog 28 Nov 1520, Stockholm, Stockholms kommun, Stockholms län
JÖRGENSDOTTER VOGLER,
  Maria Kristina. född 9 Okt 1747, Sven Månsgården, Berg, Ekebo Rote, Otterstad, Skaraborgs län dog 1823, Otterstad, Lidköpings kommun, Skaraborgs län

Copyright Lars Ekdahl © 2004-

Inget efternamn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, [J], K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

JACOBSDOTTER-JOHANSSON-GLAD, [JOHANSSON-GLAD-JÖRGENSDOTTER VOGLER,]

Hem | Innehållsförteckning | Efternamn | Namnlista

Hemsidan skapades 15 Maj 2008 med Legacy 6.0 från Millennia